Mostek termiczny – czy rzeczoznawca budowlany pomoże?

mostek termiczny

Błędy budowlane mogą pojawić się na każdej budowie, bez względu na to, na jakiego wykonawcę się zdecydujemy i jak duże będziemy mieli do niego zaufanie. W wielu przypadkach pomyłki budowlańców są nieszkodliwe i jeżeli zauważymy je w miarę szybko, będziemy mieli szansę łatwo je wyeliminować. Problemem są jednak takie błędy wykonawcze, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne, a ich konsekwencje odczuwamy dopiero podczas użytkowania domu. Jedną z takich konsekwencji są mostki termiczne, które są nie tylko bardzo problematyczne, ale i w wielu przypadkach trudne do wyeliminowania. Jak uniknąć mostków termicznych i czy w przypadku ich wykrycia może nam pomóc rzeczoznawca budowlany?

Czym jest mostek termiczny? Dlaczego jest szkodliwy?

Mostek termiczny to szczelina, która powstaje pomiędzy przegrodami budowlanymi. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku tych przegród, które wykazują dużo większe właściwości przewodzenia ciepła niż przegrody z nimi sąsiadujące. Jeżeli ten współczynnik jest wysoki, w miejscach tych ciepłe powietrze jest przewodzone dużo szybciej niż w normalnych warunkach, i dużo łatwiej wydostaje się na zewnątrz budynku. W konsekwencji, szczególnie w miesiącach grzewczych, przy sporych różnicach temperatury panującej wewnątrz budynku i poza nim, w miejscach zagrożonych występowaniem mostków termicznych dochodzi do wychładzania źle zbudowanej przegrody budowlanej. W wyniku mostka termicznego narażamy się na ubytki ciepła, które uchodzi z ogrzewanych pomieszczeń na zewnątrz budynku, a co za tym idzie – także na dodatkowe koszty związane z koniecznością wzmożonego ogrzewania murów. Niestety mostki termiczne spowodowane źle zabezpieczonymi przegrodami budowlanymi wpływają także na stan ścian i podłóg – para wodna skraplająca się na murach nie tylko je osłabia, ale i prowadzi do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów powodujących pleśń.

Mostek termiczny – na to uważaj!

Rzeczoznawcy budowlani podkreślają, że główną przyczyną pojawienia się mostków termicznych są błędy i usterki budowlane. I nie ma tu znaczenia, czy są to błędy popełnione przez budowlańców na etapie powstawania budynku, czy wykonawcy zajmującego się montażem okien i drzwi. W każdym przypadku konsekwencje nierzetelnie przeprowadzonych prac budowlanych będą skutkowały problemami, z którymi będą musieli zmierzyć się właściciele domu.

W przypadku mostków termicznych zazwyczaj mamy do czynienia z brakiem zabezpieczenia wszelkiego rodzaju węzłów konstrukcyjnych, a także nieumiejętnym zamontowaniem okien, drzwi, włazów i wylotów. Dotyczy to zwłaszcza takich newralgicznych miejsc w budynkach mieszkalnych, jak połączenia murów z ramami okiennymi, balkonowymi i drzwiami, a także włazów, piwnic, dachów, wieńców, nadproży i ścian. Jeżeli w tych miejscach doszło do nieprawidłowego zabezpieczenia przegrody budowlanej, możemy mieć pewność, że prędzej czy później będziemy w nich mieli do czynienia z mostkami termicznymi.

Jeżeli podejrzewamy, że wykonawca źle wykonał swoją pracę, czego konsekwencją jest ubytek grzewczy pomieszczeń mieszkalnych, możemy poprosić o pomoc rzeczoznawcę budowlanego, który na podstawie oględzin wykona dla nas ekspertyzę budowlaną. W celu wykrycia mostków termicznych rzeczoznawca budowlany zazwyczaj używa urządzeń termowizyjnych. Miejsce występowania mostków termicznych możemy jednak bardzo łatwo rozpoznać sami – ściana zazwyczaj jest bardzo mokra i zimna, niejednokrotnie pojawiają się na niej także grzybiczne wykwity. W przypadku źle zabezpieczonych okien możemy też odczuć zimne podmuchy powietrza z zewnątrz.

Konsekwencje mostków termicznych

Występowanie mostków termicznych wiąże się nie tylko z zawilgoceniem ściany i nieestetycznymi wykwitami na powierzchni murów, ale przede wszystkim z ubytkami ciepła z budynku na jego zewnątrz. Straty energetyczne domu wiążą się z kolei z dodatkowymi kosztami, które trzeba przeznaczyć na ogrzewanie budynku. Żeby tego uniknąć, możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej, która pomoże nam wyegzekwować kosztowne naprawy od nierzetelnego wykonawcy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *