Wilgoć jest niepożądanym składnikiem sprężonego powietrza. W celu obniżenia poziomu wilgoci w medium roboczym w instalacjach sprężonego powietrza stosuje się różnego rodzaju osuszacze. Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych są osuszacze ziębnicze i adsorpcyjne. Przed dokonaniem zakupu warto poznać występujące między nimi różnice. Dzięki temu dobór osuszacza do konkretnej branży i potrzeb będzie dużo łatwiejszy.
Po co osuszacz w instalacji sprężonego powietrza?
W procesie sprężania powietrza z gazu wytrącają się duże ilości wilgoci. Bez odpowiedniego osuszenia i oczyszczenia medium roboczego cząsteczki H2O mogą spowodować poważne uszkodzenia zarówno w kompresorach, narzędziach pneumatycznych, instalacji, jak i w produktach wytwarzanych przy użyciu medium. Wilgoć zawarta w sprężonym powietrzu, przeznaczonym do zasilania maszyn i urządzeń w sprężone powietrze, może przyspieszać zużycie elementów mechanicznych, a także sprzyjać korozji. Ponadto w niektórych sytuacjach zawarta w sprężonym powietrzu woda może przyczyniać się do zamarzania rur zewnętrznych, co w konsekwencji może prowadzić do awarii całego systemu. Ponadto niektóre branże i sektory wymagają najwyższej czystości podczas procesu produkcyjnego, więc wilgoć przedostająca się do produktu końcowego może prowadzić do wycofania ze sprzedaży całej partii z powodu obniżonej jakości.
Aby uniknąć tych nieprzyjemnych i kosztownych konsekwencji, warto w układzie zastosować odpowiednio dobrany osuszacz sprężonego powietrza. W tym zakresie doskonale sprawdzają się osuszacze ziębnicze i adsorpcyjne, które jednocześnie pozwalają na uzdatnienie medium roboczego do klasy czystości wymaganej przez dany proces produkcyjny / usługowy.
Osuszacz ziębniczy a osuszacz adsorpcyjny sprężonego powietrza
Osuszacz adsorpcyjny składa się z dwóch zbiorników pracujących naprzemiennie. Zasadą działania takiego urządzenia jest praca w naprzemiennych 5-minutowych cyklach. W tym czasie jeden ze zbiorników osusza powietrze, a drugi jest regenerowany. Sprężone powietrze suszy się za pomocą adsorbentu, czyli medium, które wytrąca wilgoć z powietrza. Kolejny cykl obejmuje odwrócenie roli zbiorników. To, co jest regenerowane w poprzednim cyklu, w kolejnym przejmie funkcję osuszania sprężonego powietrza. Natomiast drugi z nich — odwrotnie. Dzięki temu systemowi oba zbiorniki mogą pracować przez długi czas, zachowując pełną funkcjonalność osuszania sprężonego powietrza.
Drugi typ osuszacza przemysłowego to osuszacz ziębniczy. W tym urządzeniu usuwanie wilgoci odbywa się poprzez obniżenie temperatury sprężonego powietrza. W niższych temperaturach wilgoć kondensuje, czyli się skrapla. W ten sposób cząsteczki wody są wychwytywane z powietrza, a następnie od niego oddzielane. W przypadku osuszaczy ziębniczych konieczne jest zastosowanie separatora cyklonowego, który oddziela kondensat od powietrza.
Zastosowanie osuszaczy sprężonego powietrza
Ze względu na wiele zalet stosowania osuszacze sprężonego powietrza znajdują zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach przemysłu. Osuszacze ziębnicze i adsorpcyjne stosowane są w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, zakładach petrochemicznych, w przemyśle tekstylnym oraz spożywczym, zwłaszcza w produkcji piwa i napojów. Ponadto osuszacze sprężonego powietrza są niezbędne przy transporcie materiałów higroskopijnych, uzyskaniu wysokiej jakości powłok lakierniczych, przy produkcji i obróbce półprzewodników oraz w przypadku urządzeń pracujących w niskich temperaturach otoczenia. Oczywiście inne warianty osuszaczy sprężonego powietrza sprawdzą się w różnych branżach. Ich szeroka gama pozwala na właściwe i precyzyjne dopasowanie modelu osuszacza do specyfiki branży, wykonywanej pracy i trybu pracy.
Wybierając osuszacz do sprężarki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na oznaczenie zgodności z normą ISO 8573-1, która określa klasy czystości sprężonego powietrza także w zakresie zawartości cząsteczek wody w jednostce objętości. Warto mieć to na uwadze, ponieważ różne procesy wymagają innego poziomu uzdatnienia medium również w zakresie poziomu wilgotności. Dodatkowo osuszacz musi być odpowiedni do rodzaju sprężarki powietrza, z jaką będzie pracował w układzie zasilania sprężonym powietrzem. Przed zakupem należy skonsultować się z ekspertem w dziedzinie systemów sprężonego powietrza. Taki ekspert z pewnością doradzi i zarekomenduje wariant osuszacza sprężonego powietrza, który będzie najodpowiedniejszym wyborem w konkretnej sytuacji.