Pogrzeb tradycyjny – koszty pochówku w 2022 r.

pogrzeb-tradycyjny

Zorganizowanie pogrzebu tradycyjnego wymaga od osoby, na której spoczywa ten obowiązek, dokładnego zaplanowania wszystkich działań z uwzględnieniem kosztów. Poglądowy cennik pochówku, zakupu trumny drewnianej, a także dodatkowe koszty, są uzależnione od wielu czynników, które warto wziąć pod uwagę w ostatecznym podsumowaniu wydatków związanych z pochówkiem tradycyjnym.

Jak kształtuje się cennik usług pogrzebowych w 2022 roku?

Cennik usług pogrzebowych w 2022 roku jest po części uzależniony od miasta czy województwa. Zakłady pogrzebowe mogą mieć różną politykę cenową obejmującą dodatkowe usługi w postaci oprawy florystycznej czy też muzycznej, dotyczącej uroczystości pogrzebowych. Na cennik pochówku tradycyjnego składa się między innymi zakup trumny drewnianej w 2022 roku. To w niej będzie spoczywać ciało osoby zmarłej złożone do grobu ziemnego. Stawka za trumnę jest uzależniona od rodzaju materiału użytego do jej wykonania.

Uśrednione ceny trumien w 2022 r. kształtują się od 750 zł do nawet 5000 zł, w zależności od tego, jaki rodzaj drewna stosuje się do ich produkcji. Najtańsze są trumny sosnowe, które można kupić już za 800 zł do 1700 zł. Nieco większym wydatkiem będzie nabycie trumny dębowej. Jest to droższy surowiec, z którego również wykonuje się trumny drewniane przeznaczone na pogrzeb tradycyjny. Ceny trumien dębowych w 2022 roku z dodatkowymi elementami ozdobnymi w postaci metalowych okuć, mogą osiągnąć wartość od 2900 zł do nawet 4800 zł.

Dlaczego wzrosły ceny za usługi pogrzebowe w 2022 roku?

Koszty pogrzebu tradycyjnego w 2022 roku uległy znacznemu podwyższeniu. Wynika to przede wszystkim z rosnącej inflacji – podwyżki cen paliwa, gazu, a także innych surowców. Z uwagi na powyższe usługi pogrzebowe w 2022 roku są droższe pod względem przygotowania ciała do pochówku. Na tę czynność składa się umycie ciała, nałożenie ubrania pogrzebowego, wykonanie uczesania i makijaż. Ponadto zakup ubrania pogrzebowego w 2022 roku jest znacznie wyższy, ponieważ zmianie uległy ceny dotyczące zakupu materiałów, zarówno tych naturalnych w postaci bawełny czy lnu, jak i syntetycznych, z których wykonuje się garnitury bądź garsonki pogrzebowe.

Ogólnie rzecz biorąc stawka za usługi pogrzebowe w 2022 roku kształtuje się większych aglomeracjach na poziomie od 240 zł do nawet 550 zł. Koszty pogrzebu w 2022 roku są powiększone także o usługę przechowywania ciała w chłodni. Wzrost cen gazu, a także energii elektrycznej czy mediów w postaci wody, przyniósł znaczące zmiany w kształtowaniu cennika skonstruowanego przez większość domów pogrzebowych oferujących przechowywanie ciała w chłodni. Tego rodzaju świadczenia wzrosły o 80 zł do nawet 110 zł. Koszty przechowywania ciała zmarłego przez dwie doby są droższe w 2022 roku o prawie 40 do 70%, w zależności od miasta czy województwa, w którym znajduje się chłodnia.

Ile może kosztować pogrzeb tradycyjny w 2022?

Przy organizacji pogrzebu tradycyjnego w 2022 roku warto wziąć pod uwagę także wzrost cen za usługi florystyczne, realizowane przez kwiaciarnie, a także studia tworzące wiązanki pogrzebowe, wieńce czy bukiety, które docelowo mają zdobić trumnę znajdującą się w kaplicy.

Kwiaciarnie podwyższyły koszty oprawy florystycznej dedykowanej pogrzebom tradycyjnym o prawie 50%. Należy liczyć się z tym, że duże wieńce pogrzebowe mogą kosztować nawet do 150 zł za jedną sztukę. Koszty oprawy florystycznej dotyczącej pogrzebu tradycyjnego w 2022 roku, wiążą się także z rodzajem zastosowanych kwiatów.

W przypadku bogato zdobionych wieńców pogrzebowych, należy wziąć pod uwagę liczbę użytych dodatków. To samo tyczy się kwiatów niesezonowych, które sprowadzane są z hurtowni ogrodniczych – poza sezonem wiosennym i letnim. Koszt nabycia róż, tulipanów, lilii czy frezji może być znacznie wyższy niż obowiązujący przy zakupie kwiatów pogrzebowych w okresie wiosennym i letnim.

Organizowanie pogrzebu tradycyjnego w 2022 roku wymaga także kalkulowania kosztów związanych z opłatą za usługi kamieniarskie, a także wykupienia miejsca na cmentarzu. Warto wziąć pod uwagę również opłaty za ostatnią posługę kapłańską związaną z zaplanowaniem pogrzebu tradycyjnego w 2022 roku z towarzyszeniem przewodnika duchowego w osobie księdza. Ten wydatek kształtuje się na poziomie o 25 do 45% wyższym niż w roku 2021.

Wzrost cen surowców, a także podniesienie stóp procentowych i inflacji w 2022 roku spowodowało również znaczącą zmianę w kosztach pochówku tradycyjnego. Warto wziąć to pod uwagę planując wszystkie wydatki związane z pogrzebem tradycyjnym.

 

Dodaj komentarz