Drewno jest materiałem, który ma nieograniczony potencjał. Wykorzystuje się je na liczne sposoby i można mieć pewność, że nigdy nie wyjdzie z mody. Warto więc dbać o wszystkie drewniane elementy, które znajdują się w domu i ogrodzie – przy prawidłowej konserwacji mogą one przetrwać wiele lat i zawsze wyglądać zjawiskowo.
Rodzaj drewna a zastosowanie
W największym uproszczeniu stosuje się dwie klasyfikacje przy podziale drewna na rodzaje:
1. Z drzew iglastych – jest bardziej elastyczne, łatwiej dostępne i tańsze. Do tej grupy należy:
- sosna,
- świerk,
- modrzew,
- jodła.
2. Z drzew liściastych – jest twardsze, mniej podatne na odkształcenia i droższe. Do tej grupy należy:
- dąb,
- jesion,
- orzech,
- wiąz,
- brzoza,
- buk,
- topola.
Wbrew pozorom drewno z obu źródeł świetnie sprawdza się zarówno jako materiał budowlany, jak również i dekoracyjny, choć to pierwsze jest bardziej popularne przez wzgląd na swoją cenę i łatwość w obróbce. To najczęściej drewno sosnowe lub świerkowe, z którego wykonuje się najróżniejsze przedmioty – od mebli, przez ozdobne rzeźby, po panele podłogowe.
Drzewa liściaste rosną wolnej niż te iglaste, dlatego ich drewno jest o wiele droższe i rzadziej spotykane. Wielkim uznaniem cieszą się takie gatunki jak dąb czy orzech, które mają nie tylko piękne barwy, ale również ciekawe ułożenie słojów. Przez wzgląd na swoją cenę najczęściej wykorzystuje się to drewno w formie fornirów lub blatów.
Użytkowanie drewna w domu i ogrodzie
Drewno wysokiej jakości jest odporne na większość fizycznych uszkodzeń, dlatego świetnie sprawdza się zarówno w domu, jak i ogrodzie. Jednak nie tylko rodzaj drewna wpływa na jego wartość, ale również to, w jaki sposób zostało ono przygotowane przez producenta.
Ważne jest to, żeby zdawać sobie sprawę, że zastosowanie mokrych, świeżo ściętych drzew do jakichkolwiek prac w domu czy ogrodzie, nie ma większego sensu.
„Drewno, aby nadawało się do użytku, musi posiadać odpowiedni poziom wilgoci, a w niektórych przypadkach musi również zostać zakonserwowane środkiem chroniącym je przed szkodnikami.” – podkreśla Marcin Sodo z www.nawigator-nieruchomosci.pl.
Prawdą jest, że świeżo przygotowane drewno piękne pachnie i prezentuje się o wiele ładniej niż to, które zostaje osuszone, jednak proces ten jest niezbędny, by można było z drewnianych mebli czy ozdób korzystać przez wiele lat.
Należy również zwrócić wagę na fakt, że nieodpowiednio zaimpregnowane drewno nie nadaje się do pomieszczeń, w których występuje duża wilgotność lub też wykorzystuje się silne środki czyszczące. Z tego powodu drewno nie pojawia się zbyt często w kuchniach czy łazienkach. Woda sprawia, że drewno próchnieje i gnije, z kolei silna chemia usuwa wierzchnią warstwę ochroną i ułatwia przedostawanie się brudu, bakterii i szkodników.
Jak konsekrować drewno?
Szybkie reagowanie na zniszczenia i odpowiednia konserwacja są w stanie sprawić, że drewno w domu i ogrodzie wytrzyma w niezmienionym stanie przez wiele dziesięcioleci. Drewno ma jeszcze jeden ogromny plus – nawet te najbardziej uszkodzone można przywrócić do świetności przy wykorzystaniu właściwych narzędzi.
Cyklinowanie podłogi z długich desek twardego drewna pozwala na usunięcie wszystkich rys, a także uwidacznia prawdziwy kolor drewna. W podobny sposób można potraktować drewniane meble ogrodowe, które z powodu warunków atmosferycznych straciły swoją pierwotną barwę. Wystarczy szlifierka, środki do renowacji i kilka godzin pracy, by wyglądały jak nowe.
Drewno, które jest pokryte szelakiem, lakierem, lub innym specyfikiem ochronnym, można myć przy pomocy myjki ciśnieniowej – nawet silny strumień nie powinien uszkodzić struktury drewna, a pozwoli pozbyć się brudu ze wszystkich zakamarków.
Do codziennego mycia drewnianych elementów w domu i ogrodzie można użyć wody z mydłem, płynem do naczyń lub dedykowanym środkiem. Należy jednak unikać tych zawierających olej, ponieważ przyczynia się on do tego, że kurz może stworzyć na drewnie grubą i trudną do usunięcia powłokę.