Segregacja śmieci jest już codziennością w wielu domach. Staramy się zapewnić odpowiednie pojemniki na każdy z rodzajów odpadów, jest to też regulowane przepisami każdej z gmin. I na tym etapie gromadzenie śmieci może wydawać się dość prostym zadaniem dla każdego. Jeśli jednak w grę wchodzą odpady większych gabarytów, należy wziąć pod uwagę wynajem fachowego sprzętu. W tym przypadku najlepiej mogą się sprawdzić kontenery.
Kontenery na odpady – jakie wybrać
W zależności od tego, w jakim miejscu kontenery będą wykorzystywane, można zdecydować się na różne rodzaje takiego sprzętu. Kontenery zamknięte sprawdzają się w sytuacjach, kiedy klientowi zależy na bezpiecznym składowaniu odpadów, jednocześnie chroniąc je przed intruzami lub przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Kontenery otwarte to takie, które nie mają elementów zamykających całą skrzynię, można więc składować w nich nieco więcej śmieci niż w przypadku kontenerów zamkniętych. Można się na nie zdecydować między innymi w sytuacjach, kiedy nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania odpadów, jak i w momencie, kiedy składowane są tam elementy o dużych gabarytach.
Kontenery wykonane są z trwałych materiałów, mogą mieć pojemność od trzech nawet do trzydziestu sześciu metrów sześciennych. Z takich rozwiązań często korzystają duże firmy, na przykład ustawiając kontenery na placu budowy. W przypadku małych przedsiębiorstw i osób indywidualnych warto rozważyć torby Big Bag. To worki wykonane z mocnych włókien nylonowych. Zajmują mało miejsca, ale po rozłożeniu mają bardzo dużą pojemność – mogą pomieścić nawet półtorej tony odpadów.
Co można składować w kontenerach na odpady
W kontenerach najczęściej składowane są takie materiały, które trudno byłoby umieścić w zwykłych pojemnikach na odpady. Zarówno ze względu na ich rozmiary, jak i trudność przy segregowaniu. Nie wszystkie można umieścić razem z pozostałymi śmieciami, które generowane są codziennie przez zwykłe gospodarstwa domowe. Mowa więc o różnego rodzaju materiałach budowlanych. Do kontenerów daje się między innymi gruz, elementy starych podłóg, ścian, tynków, ale też szkła czy złomu. Należy pamiętać o tym, że wszystkie tego typu odpady muszą być przetransportowane do właściwego punktu zbiórki, nie można ich umieścić na przykład przy zwykłej wiacie śmietnikowej.
W kontenerach umieszczane są także różnego rodzaju naturalne odpady, które zbierane są przy okazji sprzątania parków czy ogrodów. Są to gałęzie, konary, liście, ale też trawa czy ziemia. Również to, co będzie składowane w kontenerach pomoże wybrać, na który rodzaj się zdecydować. Jeśli będą to opady budowlane, które mogą zawierać jakiekolwiek szkodliwe dla ludzi lub środowiska elementy, lepiej będzie wybrać kontener zamknięty. Jeśli jednak będą to gałęzie czy liście, można zdecydować się na typ otwarty – dzięki temu nie będzie trzeba się zastanawiać nad tym, czy na przykład wysokie konary zmieszczą się do górnej ścianki kontenera.
Jak przewieźć kontenery?
Transport kontenerów na odpady może być wyzwaniem – jeśli nie ma się do dyspozycji odpowiednich pojazdów. Nie da się go przecież łatwo załadować na samochody codziennego użytku. Dlatego decydując się na wynajem kontenerów należy wziąć pod uwagę to, czy dana firma oferuje kompleksową obsługę w tym zakresie, czyli łącznie z przewiezieniem kontenerów we właściwe miejsce.
Do transportu tego typu często wykorzystywane są pojazdy HDS, czyli takie, które są wyposażone w hydrauliczny dźwig przeładunkowy. Pozwalają one na swobodny załadunek, transport i rozładunek nie tylko kontenerów, ale i różnego rodzaju materiałów wielkogabarytowych czy maszyn. Wybierając firmę, która oferuje wynajem kontenerów, warto zdecydować się na taką, która pomoże dopasować rozmiary skrzyń do zapotrzebowania – żeby nie było konieczności ustawiania wielkiego kontenera na stosunkowo niewielką ilość odpadów. I z drugiej strony, by nie było ryzyka, że zamówiona skrzynia będzie za mała. Zapewni także fachową i wykwalifikowaną obsługę, która przywiezie, ustawi kontener na miejscu, ale i zabierze go z powrotem po zakończeniu pracy.
Źródło: Avio Star – maszyny budowlane