Układy sprężonego powietrza to złożone systemy. W ich skład wchodzą nie tylko kompresory, ale również podzespoły odpowiadające za osuszanie, oczyszczanie i szeroko pojęte uzdatnianie sprężonego powietrza. Jednym z takich podzespołów jest separator cyklonowy. Stanowi on niezbędny element systemu uzdatniania sprężonego powietrza. Jednak czym dokładnie jest separator cyklonowy, na czym polega mechanizm jego działania i do czego służy? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat separatorów cyklonowych.
Co to jest separator cyklonowy?
Separator cyklonowy nazywany jest również odwadniaczem sprężonego powietrza lub separatorem odśrodkowym. Nie powinien on być jednak mylony ze zwykłym, standardowym osuszaczem powietrza. W związku z tym separator cyklonowy nie ma wpływu na obniżenie punktu rosy sprężonego powietrza. Nie jest on również w stanie wyeliminować pary wodnej i całej wilgoci ze skompresowanego gazu. Co w takim razie może zdziałać separator cyklonowy? Jest on przeznaczony do usuwania ze sprężonego powietrza wody w postaci płynnej. Innymi słowy, usuwa on krople skondensowanej w przewodach i rurach wody oraz kondensatu wodno-olejowego. Budowa i mechanizm działania separatora cyklonowego jest dość prosty, ale właśnie dzięki temu jest on tak skuteczny. Urządzenia te są bardzo popularne w zastosowania w przemyśle oraz w warsztatowych instalacjach pneumatycznych. Separator cyklonowy może usunąć ze sprężonego powietrza wszystkie zanieczyszczenia w formie płynnej. W separatorze cyklonowym gromadzi się około 60% kondensatu ze sprężonego powietrza.
Jak działa separator cyklonowy?
Separator cyklonowy składa się z obudowy, oddzielacza odśrodkowego, osłony separującej oraz spustu kondensatu. Droga sprężonego powietrza w separatorze cyklonowym rozpoczyna się od oddzielacza odśrodkowego. To w nim powietrze wraz z płynnymi zanieczyszczeniami zostaje wprowadzone w ruch wirowy. W efekcie tego dochodzi do skroplenia kondensatu, który osadza się na ścianach separatora. W dalszej kolejności tak skroplony kondensat spływa do zbiornika. W zbiorniku za pomocą zaworu odwadniającego cała skroplona wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz układu sprężonego powietrza. Na dnie zbiornika znajduje się specjalna przegroda, która zapobiega cofaniu się wilgoci i ponownemu pojawieniu się kondensatu w sprężonym powietrzu.
Efektywność i wydajność separatorów cyklonowych szacuje się na poziomie 98-99% cząsteczek o wielkości od 10 do 50 mikronów. To właśnie ta duża skuteczność odwadniająca sprawia, że separatory cyklonowe są często stosowane w wielu gałęziach przemysłu i różnych branżach. Dodatkową zaletą separatorów cyklonowych jest to, że w ich budowie nie ma żadnych wkładów filtrujących lub innych elementów mogących podlegać zużyciu. Dzięki temu eksploatacja separatorów cyklonowych w instalacjach sprężonego powietrza nie generuje żadnych kosztów eksploatacyjnych, a inwestycja w odwadniacz cyklonowy jest wyłącznie jednorazowa. Ewentualna wymiana separatora cyklonowego może być spowodowana jedynie jego uszkodzeniem mechanicznym, które nie zdarza się często.
Do czego służy separator cyklonowy?
Zadanie separatora cyklonowego, zwanego odwadniaczem powietrza, kryje się już w samej jego nazwie. Separator cyklonowy pełni dwie funkcje w systemie sprężonego powietrza. Po pierwsze odpowiada on za usuwanie wykroplonego kondensatu z instalacji sprężonego powietrza w miejscu, w którym jest zainstalowany, najczęściej dotyczy to określonego punktu rurociągu. Drugim zadaniem separatora odśrodkowego jest wstępne wykroplenie cząsteczek kondensatu przez wprowadzenie sprężonego powietrza w ruch wirowy. Urządzenia te wyposażone są w manualny lub automatyczny spust kondensatu.
Separatory cyklonowe są bardzo popularne i często stosowane w przemyśle dzięki ich licznym zaletom. Cechuje je przede wszystkim wysoka efektywność działania, odporność na korozję, posiadanie zintegrowanego spustu kondensatu oraz możliwość zastosowania ich nawet przy wysokich przepływach sprężonego powietrza. Sprawia to, że nie ma niemal żadnych ograniczeń w potencjalnym zastosowaniu separatorów odśrodkowych.