Gdy zbliża się zima, wszyscy mamy dużo pracy. Było tak od zawsze – przy czym w tej chwili nasze życie i tak jest o wiele lepsze niż dawniej. Nie musimy robić szczególnych zapasów, ponieważ wszystko znajdziemy w sklepach. Nie musimy co roku zabezpieczać domu – solidne naprawy często wystarczają na naprawdę duży czas.
Odpada nam naprawdę wiele prac, które dawniej były oczywistością – jednak posiadacze ogrodu muszą zawsze odpowiednio go przygotować na nadejście mrozów. Inaczej wszystkie rośliny, które w tym ogrodzie rosną, zmarnieją przez zimę i nie będą cieszyły oczu kiedy nadejdą wiosna oraz lato. Jak dokładnie przygotować je na zimę? Co jest najważniejsze?
Naturalna ochrona nie wystarczy
Naturalną ochroną przed mrozem jest – paradoksalnie – śnieg. Puchata pokrywa śnieżna odgradza rośliny od zimna na zewnątrz, sprawiając że jest im ciepło. Jednakże coraz częściej nasze zimy są mało śnieżne. Zdarza się, że śnieg zaczyna sypać dopiero w styczniu, a największy jest w marcu. Tymczasem w grudniu bywa go mało – nawet na Boże Narodzenie. Bywa i tak, że śnieg owszem, spadnie, ale później stopnieje, by spaść jeszcze raz. Taki brak pokrywy śnieżnej oraz wahania temperatur sprawiają, że wiele roślin zamiera. Po prostu przemarzają! Dlatego też musimy się nimi solidnie zająć, by przetrwały dzielnie do wiosny.
Zabezpieczanie trawnika
W ogrodzie trawy jest zawsze najwięcej. Tymczasem niektórzy zapominają, że trawnik także trzeba przygotować na nadejście zimy i skupiają się na samych kwiatach czy krzewach. Jeśli nie chcemy, żeby trawa na wiosnę była przerzedzona czy zgniła, musimy solidnie o nią zadbać przed mrozami! Przede wszystkim wykorzystajmy ostatnie w miarę ciepłe dni, żeby skosić trawę i dokładnie ją zgrabmy. Długie źdźbła przyczyniają się do rozwoju groźnych chorób, które niestety mogą się jeszcze rozprzestrzeniać. Nie zostawiajmy też liści na trawniku – wszystkie powinniśmy usunąć, ponieważ one również zaczną gnić.
Okrywanie roślin na zimę
Najlepszym sposobem by zabezpieczyć rośliny przed mrozem, jest ich solidne okrycie. Możemy do tego celu użyć różnych produktów – istnieją te specjalne, które można kupić w sklepach ogrodniczych i te naturalne, o których pozyskanie możemy się postarać sami. Włóknina, tektura, słoma, kora, gałęzie świerku – wiele rzeczy nadaje się na takie okrycie. Trzeba tylko zwrócić uwagę jakie wymagania posiada dana roślina. Dobrze jest wcześniej sporo poczytać na jej temat. Jeśli jest ciepłolubna, zbyt wczesne jej okrycie może spowodować, że poczucie wiosenną temperaturę i w związku z tym rozpocznie swój wzrost. Wtedy niestety nie ma szans na przetrwanie. Lepiej jest zaczekać do pierwszych przymrozków – które jednak nie mogą być zbyt wielkie. Lepiej wykonać wcześniej dokładny plan postępowania, żeby nie przeoczyć żadnego terminu wykonania jakiejś czynności. W ten sposób można się uchronić później przed zmarnowaniem jakiejś cennej rośliny, a plan pozostanie gotowy na kolejny rok! Jeśli dosadzimy coś nowego, po prostu od razu to tam dopiszmy!
Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl |