Delfin, wilk, lew czy niedźwiedź? Czym charakteryzują się poszczególne chronotypy?

Czym jest chronotyp

Chronotyp jest jednym z terminów należących do chronobiologii, która zajmuje się badaniem wpływu indywidualnego zegara biologicznego na nasze codzienne życie. Przestrzegając rytmu dobowego naszego organizmu, będziemy podejmować działania w najlepszych momentach dnia. Dzięki temu będziemy w stanie pracować i wypoczywać w efektywny sposób. Już dziś dowiedz się, jak żyć w zgodzie ze swoim chronotypem!

Czym jest chronotyp?

Chronotypem nazywamy wewnętrzny zegar biologiczny człowieka, który wpływa na dobową aktywność układu hormonalnego. Od niego zależy stężenie insuliny, kortyzolu, melatoniny i serotoniny w trakcie dnia. Poznając swój chronotyp, jesteśmy w stanie lepiej zaplanować podejmowanie poszczególnych aktywności, ciesząc się maksymalną efektywnością naszego organizmu. Chronotyp, podobnie jak zegar biologiczny, uwarunkowany jest genetycznie.

Chronotyp zależeć będzie jednak także od naszego stylu życia oraz wieku. Warto w tym miejscu podkreślić, że chronotyp można modyfikować. Wymagać to będzie jednak wdrożenia odpowiedniej rutyny snu oraz wyrobienia pożądanych nawyków. Niekiedy jednak może okazać się to wyjątkowo trudne. W takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem będzie dostosowanie aktywności do naturalnego zegara dobowego. Podstawowy podział chronotypów pozwala na wyróżnienie tzw. skowronka oraz sowy. Obecnie jednak wyróżniamy cztery chronotypy: delfina, wilka, niedźwiedzia oraz lwa.

czym-jest-chronotyp.jpg

Czym różni się chronotyp delfina i lwa?

Delfin zaliczany jest do porannych chronotypów. Opisuje osoby, które budzą się ok. 6:30 i pozostają najbardziej wydajne do godzin popołudniowych. Wiele osób odczuwa jednocześnie przejściowy spadek formy w okolicach południa. Warto pamiętać o tym, że delfiny są szczególnie narażone na występowanie bezsenności oraz innych zaburzeń snu, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Pozostają szczególnie wrażliwe na działanie światła i hałasu. Osoby o chronotypie delfina, w przeciwieństwie do lwa, radzą sobie z rozwiązywaniem problemów także wieczorem.

Innym porannym chronotypem jest lew. Jego charakterystyczną cechą pozostaje budzenie się o świcie, w okolicach 5:30. Lwy pozostają aktywne aż do popołudnia. Od ok. 17:00 rozpoczyna się stopniowy spadek energii, które przeradza się w silne, wieczorne zmęczenie. Lwy zasypiają około 22:00.

Chronotyp wilka – jak żyć w zgodzie z potrzebami organizmu?

Wilkiem nazywamy chronotyp wieczorny. Opisywane osoby mają najwięcej energii wieczorami. Przeważnie budzą się dopiero ok. 11:00 i pozostają aktywne aż do późnych godzin wieczornych. Mają największe problemy z porannym wstawaniem oraz pozostają szczególnie mało efektywne o wczesnych porach dnia.

Jak rozpoznać chronotyp niedźwiedzia?

Niedźwiedzie budzą się przeważnie między 7:00 i 8:00. Najlepiej radzą sobie z wyzwaniami w godzinach porannych, kiedy to mają najwięcej energii. Pozostają aktywne również wieczorem, jednak nie chodzą spać zbyt późno. Cykl dnia w ich przypadku uzależniony jest przeważnie od cyklu słonecznego. Warto pamiętać o tym, że osoby o wspomnianym chronotypie potrzebują 8 godzin pełnego snu. W przeciwnym razie odczuwają silne zmęczenie i senność. Ich sen jest jednak relaksujący i regenerujący.

jak-zadbac-o-jakosc-snu.jpg

Jak zadbać o jakość snu?

Nie zapomnij jednak o tym, że chronotypy stanowią jednie wskazówkę, która może pomóc nam w organizacji harmonogramu codziennych obowiązków i odpoczynku. Wiele osób wykazuje cechy pośrednie lub modyfikuje swój chronotyp w zależności od rodzaju pracy i stylu życia. Bardzo ważne jest tym samym wypracowanie swojego własnego rytmu dnia, który uwzględni indywidualne predyspozycje oraz preferencje.

Zastanawiasz się, jak określić swój chronotyp? Zastanów się, kiedy masz najwięcej energii oraz jak wygląda Twoje zasypianie i wstawanie. Należy w tym miejscy podkreślić, iż chronotyp może zmieniać się z wiekiem. Dzieci najczęściej wykazują aktywność w stylu lwa. Z wiekiem jednak godziny ich aktywności przesuwają się do późniejszych.

Kluczem do zdrowia pozostaje kompleksowa troska o zdrowy sen. Jakość regeneracji warunkuje bezpośrednio wybór odpowiedniego materaca. Na stronie: https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200 znajdziesz wysokiej jakości materace sprężynowe oraz piankowe Hilding, które odpowiedzą na potrzeby Twojego organizmu. Pamiętaj także o tym, aby prawidłowo dopasować twardość podłoża. Szukasz sprawdzonego materaca dla siebie i swojej rodziny? Postaw na produkty marki Hilding dostępne na stronie autoryzowanego sprzedawcy https://sennamaterace.pl/.

Materiał promocyjny.