Dron na prezent dla dziecka – czy dobry pomysł?

dron-na-prezent-dla-dziecka

Drony to zdalnie sterowane urządzenia mogące wzbijać się w powietrze i cieszące się w ostatnich latach ogromną popularnością. Choć dawniej ich użytkownikiem było głównie wojsko, to dziś chętnie korzystają z ich mniejszych wersji także zwykli ludzie. Często stanowią one także modny gadżet, dawany z okazji urodzin lub Komunii. Czy dron na prezent dla dziecka jest udanym pomysłem? 

Dron dla małych i dużych

Popularność dronów jest ostatnimi czasy tak duża, że stały się one marzeniem wielu dzieci. Część dorosłych bez wahania spełnia te pragnienia, inni mają jednak pewne wątpliwości. Dron na prezent wzbudza zatem skrajne opinie. Jedną z głównych przyczyn takiego zdania jest jego cena. Często są to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak rynek oferuje nam dziś sporą liczbę różnych modeli dronów, także pod względem finansowym. Można zatem z powodzeniem znaleźć dobrą dla kilkulatka wersję, która nie nadszarpie zbytnio domowego budżetu. Koszt takiego urządzenia nie przekroczy wówczas ceny, w jakiej standardowo kupuje się prezenty z okazji urodzin, dnia dziecka czy komunii. Są to bowiem kwoty rzędu 300-400 złotych. Na dodatek można także znaleźć jeszcze tańsze wersje. Trzeba mieć jednak na uwadze, że gadżet za kilkadziesiąt złotych to raczej prosta zabawka, której możliwości techniczne nie są już tak spektakularne. Jednak dla najmłodszych dzieci tego typu dron na prezent powinien z powodzeniem wystarczyć.

Dron, a bezpieczeństwo

Kolejna wątpliwość dotycząca tego, czy dron na prezent dla dziecka jest na pewno dobrym pomysłem, związana jest z kwestią bezpieczeństwa. Zabawka taka, choć stosunkowo niewielka, jest latającą maszyną, której sterowanie wymaga dużej wprawy. W przeciwnym razie dron stanowić może duże zagrożenie zarówno dla osoby, która zajmuje się jego sterowaniem, jak i dla otoczenia. Wystarczy chwila nieuwagi lub nieodpowiedni ruch, by urządzenie zmieniło kierunek lub spadło, trafiając w kogoś. Zderzenie z dronem, który wyposażony jest w dość ostre, obracające się z dużą szybkością śmigła, może spowodować naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne. Tu jednak trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem i wziąć pod uwagę to, komu chcemy sprawić taki podarunek. Wszystko zależy bowiem od wieku, dojrzałości czy osobowości dziecka. Często wystarczy po prostu wybrać odpowiednio dostosowane pod tym kątem urządzenie. Dron na prezent dla młodszego dziecka powinien być zatem niewielkim, lekkim sprzętem – tak, by dziecko dało sobie z nim radę, a jednocześnie nie miało możliwości wywołać większych szkód.

Jeśli więc dokonamy odpowiedniego wyboru, a dodatkowo poświęcimy swój czas, by nauczyć młodego człowieka zasad sterowania maszyną – wówczas dron na prezent dla dziecka może być bardzo udanym pomysłem. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że tego typu gadżety często rozwijają orientację przestrzenną, zdolności manualne oraz zainteresowania i pasje, związaną np. z fotografią czy filmowaniem ujęć powietrznych. Trzeba jednak dodać, że dorosły powinien zawsze być obecny podczas korzystania z takiego sprzętu i stale nadzorować jego przebieg. Z pewnością podniesie to znacznie bezpieczeństwo takiej zabawy.

Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl

 

Dodaj komentarz