Balustrady ze stali nierdzewnej od dawna przestały kojarzyć się z wyłącznie wyposażeniem obiektów przemysłowych i galerii handlowych i szturmem zaczęły wchodzić do salonów w naszych domach, stając się bardzo użyteczną ozdobą. Nic dziwnego – balustrady wykonane ze stali nierdzewiejącej nie tylko wyglądają elegancko i szlachetnie, ale są przy tym bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości.
Balustrady z nierdzewki – jakość i styl na długi czas
Zaletą barierek i balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej jest jakość ich wykonania i precyzja w przygotowaniu produktu, który zachwyci nawet najwybredniejsze gusta. Balustrady stalowe są przy tym bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i wszelkiego rodzaju wgniecenia, a także antykorozyjne, co plasuje je w czołówce barierek idealnych do montowania na balkonach i tarasach. Barierki ze stali świetnie nadają się także jako zabezpieczenie schodów stalowych – zarówno tych wewnętrznych, jak i montowanych na zewnątrz. Dodatkowym atutem balustrad tego typu jest to, że świetnie wyglądają i w pomieszczeniach utrzymanych w industrialnym stylu, i tych, które charakteryzują się klasycznym wystrojem odbiegającym od nowoczesnych i designerskich rozwiązań.
Biorąc pod uwagę wszystkie walory balustrad wykonanych ze stali nierdzewiejącej, można z całym przekonaniem stwierdzić, że jest to niezawodny i przede wszystkim bardzo bezpieczny i opłacalny produkt. Balustrady ze stali nierdzewnej nie niszczeją i są bardzo efektowne, dzięki czemu z powodzeniem mogą zastąpić klasyczne barierki z drewna. Stalowe poręcze są też wytrzymałe i odporne na rdzę, co sytuuje je w gronie najchętniej wybieranych typów balustrad balkonowych i tarasowych. Przy tym są one też bardzo opłacalne, ponieważ nie wymagają od nas dodatkowe nakładu środków związanego z pielęgnacją i konserwacją balustrady stalowej.
Stalowe barierki i balustrady – gdzie montować?
Balustrady ze stali nierdzewnej świetnie wyglądają zarówno na zewnątrz budynku jako zabezpieczenie balkonu, jak i w domu, stanowiąc zabezpieczenie schodów wewnętrznych. Wynika to z wykorzystania materiału, który bez problemu dopasowuje się do stylu pomieszczenia czy rodzaju elewacji i otoczenia domu. Stal nierdzewiejąca bardzo stylowo wygląda solo jako dopełnienie stalowych schodów wewnętrznych, ale i w duecie z innymi materiałami, zwłaszcza szkłem hartowanym. W tym drugim przypadku stalowa barierka zazwyczaj występuje razem ze szklaną balustradą – zarówno tą całoszklaną, jak i montowaną wybiórczo do stalowych barierek. Wykorzystując te wszystkie cechy stalowych barierek, możemy z łatwością żonglować pomysłami aranżacyjnymi, dostosowując je do naszych potrzeb.
Decydując się na wybór balustrady stalowej na balkon i taras, zazwyczaj możemy wybierać pomiędzy kilkoma bardzo popularnymi jej typami. Jednym z nich jest klasyczna balustrada zewnętrzna wykonana z całości ze stalowych słupków i poręczy z nierdzewki. Coraz częściej jest ona jednak wypierana przez stalowe balustrady ze szklanym wypełnieniem, które wiodą prym wśród zabezpieczeń balkonów w nowoczesnym budownictwie. Połączenie szkła hartowanego i stali nierdzewiejącej jest zarazem bardzo proste, ale i stylowe, a przy tym bezpieczne i funkcjonalne.
Balustrady balkonowe z nierdzewki – czyszczenie i pielęgnacja
Balustrady ze stali nierdzewnej, jak sama nazwa wskazuje, są odporne na rdzę, dzięki czemu nie wymagają od nas dodatkowych zabezpieczeń i konserwacji, o czym musimy pamiętać chociażby w przypadku barierek wykonanych z drewna. Antykorozyjność i naturalne właściwości wytrzymałościowe stali nierdzewnej sprawiają, że balustrady wykonane z tego materiału nie ulegają szybkim uszkodzeniom, a na ich powierzchni nie pojawiają się wszelkiego rodzaju rdzawe plamy, wykwity i zacieki. Jedynymi zabrudzeniami, z którymi możemy mieć do czynienia, są standardowe zacieki spowodowane opadami atmosferycznymi i kurzem. Żeby je wyczyścić, w zupełności wystarczą nam specyfiki, których używamy na co dzień – miękka ściereczka i delikatny detergent. Tym, na co musimy uważać podczas czyszczenia balustrady ze stali nierdzewnej, są narzędzia, które mogłyby uszkodzić warstwę pasywną stali. Z tego względu musimy wykluczyć zarówno szorstkie gąbki wykonane z aluminium, jak i szczotki ze zwykłej stali, które mogłyby doprowadzić do powstawania korozji międzykrystalicznej na stalowej powierzchni balustrady.