Sprężarki zmiennoobrotowe — kiedy i gdzie warto je stosować

wydajnosc sprezarki zakladowej

Kompresory o zmiennej wydajności są popularnym rozwiązaniem stosowanym w przemyśle. Jakie są zalety tych urządzeń i gdzie warto je wykorzystać, podpowiemy w tym artykule. 

Zalety sprężarek o zmiennej wydajności

Sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej umożliwiają wytwarzanie sprężonego powietrza o parametrach dostosowanych do potrzeb konkretnego procesu produkcyjnego. Urządzenia te w sposób płynny dostosowują swoją pracę do bieżących wymagań procesu. Zmiana parametrów medium może dotyczyć zarówno jego ilości, jak i jakości. Dostosowywanie parametrów wytwarzanego medium realizowane jest płynnie na podstawie ciągłych pomiarów ciśnienia na wylocie sprężarki. 

Kompresory zmiennoobrotowe zapewniają wysoką wydajność oraz sprawność. Ich niewątpliwą zaletą jest także wysoka funkcjonalność. Dzięki zmiennej prędkości obrotowej oraz płynnemu dostosowywaniu jej do bieżących potrzeb obsługiwanego procesu, sprężarki o zmiennej wydajności pozwalają na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Są tym samym energooszczędne i konkurencyjne w zakresie kosztów eksploatacyjnych. Ograniczenie do minimum pracy na biegu jałowym powoduje, że kompresory o zmiennej prędkości obrotowej zapewniają nawet do 35% oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnej gwarancji utrzymania stałego zakresu ciśnienia roboczego w sieci gwarantującego tę samą wydajność procesów produkcyjnych.

Współczesne sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej to urządzenia zaawansowane technologicznie, które wyposażone są w sterowniki mikroprocesorowe umożliwiające jak najdokładniejsze dostosowanie wytwarzania medium do zapotrzebowania obsługiwanego procesu. W połączeniu z nowoczesnymi silnikami i napędem bezpośrednim dają gwarancję wysokiej wydajności i oszczędności w zakresie konsumpcji prądu. Wysoka wydajność urządzeń oraz przystosowanie do pracy w trybie ciągłym wymaga zastosowania skutecznego systemu chłodzenia. Dla podniesienia wydajności energetycznej część modeli w opcji dostępnych jest z systemami odzyskiwania energii — ciepła powstającego podczas kompresji gazu. Tak pozyskane ciepło w zakładzie można wykorzystać do innych celów np. ogrzewania wody wykorzystywanej w przemysłowych czy bytowych.  

Duże znaczenie we współczesnej produkcji ma klasa czystości sprężonego medium. Wielostopniowa filtracja zanieczyszczeń sprawia, że kompresory zmiennoobrotowe mogą dostarczać sprężone powietrze o wysokich parametrach czystości w zakresie wilgotności, zanieczyszczeń stałych i olejowych. 

Gdzie sprawdzą się kompresory zmiennoobrotowe

Atutem sprężarek o zmiennej prędkości obrotowej jest elastyczność w zakresie zastosowań. Urządzenia sprawdzą się w szerokiej gamie branż przemysłowych i usługowych. Z powodzeniem stosowane są w każdej gałęzi przemysłu, w której w procesach produkcyjnych występuje zmienne zapotrzebowanie na medium o ciśnieniu roboczym w przedziale od 5 do 13 bar. 

Kompresory o zmiennej wydajności doskonale sprawdzają się w branży maszynowej lotniczej, spożywczej, a także w przemyśle medycznym, farmaceutycznym czy produkcji elektronicznej lub petrochemicznej. 

Sprężarki zmiennoobrotowe — przykładowe urządzenia do przemysłu i warsztatu

Szeroką gamę modeli sprężarek zmiennoobrotowych oferuje marka AG KOMPRESSOREN, która proponuje zarówno urządzenia do przemysłu, jak i niewielkie sprężarki zmiennoobrotowe do warsztatu. W ofercie producenta znajduje się 6 modeli kompresorów o różnych parametrach technicznych, w tym kompresory FLEXI, STRONG, STRONG 2S, STORM, COMPACK 5-7 VSD, KME VSD. Maszyny wyposażone są w nowoczesne i energooszczędne silniki w klasie sprawności IE3 i IE4 (dodatkowo wyposażone w magnesy trwałe), napęd pasowy lub bezpośredni. Wśród dostępnych urządzeń znajdują się kompresory jedno i dwustopniowe, przeznaczone do zastosowań przemysłowych i warsztatowych. Większość modeli ma charakter stacjonarny — wyjątkiem jest sprężarka zmiennoobrotowa COMPACK 5-7VSD. Kompresor ten jest nie tylko dostępny w wersji mobilnej, ale także charakteryzuje się najmniejszym i najnowocześniejszym na rynku zintegrowanym modułem sprężającym. Niewielkie gabaryty pozwalają na umieszczenie maszyny w miejscach o ograniczonej przestrzeni.  Z kolei sprężarka zmiennoobrotowa KME VSD to urządzenie kompletne wyposażone dodatkowo w zbiornik ciśnieniowy oraz osuszacz chłodniczy.

źródło: Almig.pl

Dodaj komentarz