Meble na wymiar czy ze sklepu – które wybrać?

Urządzanie domu czy mieszkania, jest zadaniem bardzo przyjemnym, ale nie zawsze łatwym. Niejednokrotnie bowiem w sklepach nie można znaleźć mebli w odpowiednim kształcie, stylu, a jeszcze częściej – w odpowiednich wymiarach. Osoby, które nie znalazły tego, czego szukały w tradycyjnej ofercie sklepowej, zdecydować się mogą na meble na wymiar, czyli zamawiane jako indywidualne zlecenie. Mogą być to meble do kuchni, sypialni, a nawet salonu.

Meble na wymiar do domu – kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mogły znaleźć mebli dopasowanych do wnętrza swojego domu, ale też dla indywidualistów, to znaczy ludzi, którzy chcą by ich meble były inne od wszystkich. Meble na wymiar od producenta, są zamówieniami niestandardowymi. Stają się świetnym zastępstwem za nieznalezione w sklepach zestawy kuchenne, kredensy, szafy, czy meble łazienkowe. Ich główną zaletą jest to, że można je idealnie dopasować do konkretnej przestrzeni. Pozwalają one jednak również na to, by stworzyć takie elementy jak:

 • szafki narożne,
 • półki obrotowe
 • dodatkowe (zwyczajne) półki,
 • lustra w niebanalnych kształtach,
 • drzwi uchylne zamiast przesuwnych.

Meble na wymiar stają się też idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób niezdecydowanych, ale poszukiwane są także ze względów praktycznych. Warto je wybierać do niewielkich mieszkań: gdzie bardzo ważne jest zagospodarowanie każdego metra kwadratowego (nie ma więc miejsca na nieprzemyślane zakupy meblowe). Sprawdzą się też w domach o nietypowej bryle, z poddaszami i wieloma skosami. W takie przestrzenie trudno bowiem wpasować meble standardowe. Meble wykonane na wymiar zawsze idealnie dopasują się do wybranej przestrzeni i warunków panujących w konkretnym mieszkaniu.

Dlaczego warto rozważyć zamówienie mebli do mieszkania, które zostaną przygotowane na wymiar?

Największa korzyść płynąca z takiego wyboru to oczywiście wspomniane już powyżej zaprojektowanie takich mebli, które doskonale wpasują się w dostępną przestrzeń. Do zalet można dodać jednak również to, że meble na wymiar:

 • wyeliminują problem maskowania nieestetycznych szpar, które powstają zazwyczaj z niedostosowania rozmiarów mebli do długości lub szerokości ścian;
 • umożliwiają optymalne wykorzystanie domowej przestrzeni,
 • mogą sięgać do samego sufitu (np. jeśli chodzi o szafy),
 • sprawiają, że w domu można ładnie zaaranżować miejsca (i zakamarki), w których nie sprawdziłoby się żadne z rozwiązań dostępnych na rynku,
 • pozwalają na to, by w domu zapanował ład – wynikający
 • ze spójności stylistycznej poszczególnych elementów wyposażenia,
 • dają możliwość indywidualnego zaprojektowania ich wnętrza, to znaczy ilości szafek, półek i koszy; montaż wysuwanych wieszaków albo półek obrotowych,
 • umożliwiają wybór z szerokiej oferty materiałów, kolorów i faktur – pozwalając na stworzenie niepowtarzalnych mebli (nadających wnętrzom wyjątkowego charakteru).

Widać więc wyraźnie, że meble na indywidualne zamówienie mogą być naprawdę idealnie dostosowane do potrzeb i preferencji ich przyszłych użytkowników.

meble_wymiar

Co warto wiedzieć decydując się na meble na wymiar?

Uwagę trzeba zwrócić na to, że jeśli chodzi o ceny takich mebli, to duże znaczenie ma to, z jakiego materiału zostaną one wykonane. Na przykład jeśli chodzi o szafy: najtańsze będą te laminowane, nieco droższe szafy z forniru, a najdroższe – te wykonane z drewna. W cenę mebli zazwyczaj wliczane są: pomiar wnętrza, projekt, wykonanie i transport mebli, a także ich montaż. Jednak o te zasady zawsze warto się dokładnie dopytać. Producenci mebli bardzo często dają też gwarancję na swoje produkty (czasem także na montaż). Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu meble na wymiar były droższe od tych ze sklepu nawet o 40%. Obecnie ta opcja stała się dużo bardziej powszechna i w związku z tym, meble ze sklepu często nie odbiegają swoją ceną od tych przygotowywanych na indywidualne zamówienie.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że niektórzy producenci rozróżniają meble na wymiar od tych do zabudowy. Te pierwsze mogą wyglądać jak opcje sklepowe, mają po prostu niestandardowe wymiary. Natomiast te drugie, przed wykonaniem wymagają dokładnego zmierzenia pomieszczenia. Mogą one bowiem posiadać same fronty, a ich tyłem i bokami stać się mogą ściany. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że na wszystkie takie meble trzeba od momentu ich zamówienia poczekać: najczęściej od 2 do 4 tygodni. Zarówno meble ze sklepu, jak i te na wymiar, posiadają swoje zalety. Wybór często zależny jest więc od preferencji i sytuacji mieszkaniowej.

Przygotowanie artykułu:
Artykuł został opracowany przy współpracy z Meble Mistrz – producentem specjalizującym się w meblach na wymiar.

Dodaj komentarz