Co musisz wiedzieć, kupując wiertarkę stołową – poradnik

wiertarka stołowa
Wiertarka to podstawowe narzędzie pracy nie tylko profesjonalnych warsztatów, ale również domowych majsterkowiczów. Na rynku możesz znaleźć wiele rodzajów tego typu urządzeń – jedno z nich to wiertarka stołowa. Co musisz wziąć pod uwagę, kupując taki sprzęt?

Wiertarka stołowa należy do bardzo precyzyjnych elektronarzędzi i podczas wielu prac bywa po prostu niezastąpiona. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli – aby się o tym przekonać, wystarczy np. wejść do jednego ze sklepów sieci marketów budowlanych Leroy Merlin. Czym się kierować podczas zakupu? Przede wszystkim urządzenie należy dobrać do potrzeb użytkownika.

Zastosowanie i zalety

Wiertarki stołowe nie są w przydomowych warsztatach tak bardzo rozpowszechnione jak ich ręczne odpowiedniki. Te ostatnie co prawda łatwiej przenosić i przechowywać, ale w przypadku niektórych prac mogą się okazać niewystarczające. Urządzenie stołowe zapewnia precyzyjne i powtarzalne wiercenie otworów, co ma szczególne znaczenie, gdy musisz wykonać ich bardzo dużo. Użycie tego sprzętu daje gwarancję, że wszystkie będą identyczne i wywiercone pod tym samym kątem, dzięki czemu łatwo osiągniesz zamierzony rezultat i przyspieszysz pracę. W zestawie z imadłem maszynowym dokładność będzie na najwyższym poziomie (nawet przy wierceniu rur i innych elementów nie mających płaskich ścianek), ponieważ oprócz stabilnej pozycji narzędzia, usztywniony będzie także materiał.

Warto podkreślić, że wiertarki stołowe to bardzo uniwersalne narzędzia, których można używać do wiercenia otworów nie tylko w metalu, ale również w drewnie i tworzywach sztucznych. Oczywiście każdy z tych materiałów wymaga użycia odpowiedniego rodzaju wiertła.

Parametry to podstawa

Zakup konkretnego modelu wiertarki nie powinien być dziełem przypadku – urządzenie należy dobrać do charakteru prac (profesjonalny lub przydomowy warsztat), a nawet do materiału, w którym najczęściej będziesz wiercić otwory. Pierwszym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę, jest moc. Im twardszy materiał do obróbki, tym większa powinna być moc silnika – wynika to z faktu, że wiertarka musi przełożyć więcej siły na wiertło, aby przebić się przez tworzywo. W takich przypadkach moc elektronarzędzia powinna wynosić co najmniej 650 W. Jeśli przewidujesz pracę z miękkimi materiałami (np. drewnem), w zupełności wystarczy 450 W.

Kolejna ważna kwestia to prędkość obrotowa, która wpływa na wydajność urządzenia. Jej maksymalna wartość nie powinna być mniejsza niż 2400 obr./min. Im większa prędkość wiercenia, tym szybciej powstanie otwór. Musisz jednak pamiętać, że zawsze należy ją dobrać do twardości obrabianego materiału. W przypadku twardszych lepiej dobrać niższe obroty, które zapobiegną spaleniu wiertła. W przypadku miękkich materiałów, takich jak drewno, możesz zdecydować się na wyższe obroty. Najbardziej zaawansowane modele posiadają możliwość elektronicznej regulacji prędkości obrotów. Jednak na rynku dominują wiertarki z napędem na pas klinowy i wielokrążek.

Przy wyborze wiertarki znaczenie ma również średnica wiercenia. Do zwykłego użytku w przydomowym warsztacie wystarczy zazwyczaj standardowy uchwyt wiertarki o średnicy 4–20 mm. Jeśli natomiast potrzebujesz elektronarzędzia do profesjonalnego użycia i do wiercenia bardzo małych lub bardzo dużych otworów, szukaj modeli z odpowiednim uchwytem lub z dodatkowymi akcesoriami pozwalającymi montować wiertła inne niż standardowe.

Wiertarka stołowa to niezwykle przydatne narzędzie do precyzyjnych prac nawet z najtwardszymi materiałami. Doskonale sprawdzi się zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i podczas prac domowych.

Dodaj komentarz