Magazyn dla e-commerce – jakie funkcje musi pełnić?

uslugi-magazynowe

Branża handlu internetowego ma nieco inne wymagania niż tradycyjny handel stacjonarny. Wymaga większych powierzchni magazynowych i bardziej zaawansowanego zarządzania umożliwiającego szybką obsługę pojawiających się przez całą dobę zleceń. Jaki cechy zatem powinien mieć dobry magazyn e-commerce, aby spełnić zarówno oczekiwania przedsiębiorców, jak i klientów? 

Kompleksowa obsługa magazynowa

Magazyn dla podmiotów specjalizujących się w handlu internetowym musi zapewniać mobilny dostęp i zdalne zarządzanie za pomocą aplikacji. W ten sposób można monitorować  w czasie rzeczywistym stan magazynowe. Istotna jest również wielkość powierzchni użytkowej dostępna w magazynie oraz możliwość  jej skalowania w celu rozwoju biznesu. Obiekt magazynowy musi gwarantować wysoki stopień bezpieczeństwa,  brak możliwości dostępu do towarów osób trzecich oraz stały monitoring. Wynajęcie powierzchni magazynowej nie powinno być jednak jedynym elementem oferowanym przez magazyn dedykowany  branży e-commerce. Magazyn taki powinien oferować także inne usługi niezbędne do obsługi handlu internetowego.

Magazyn dla e-commerce powinien pełnić także funkcję magazynu przeładunkowego.  w ten sposób przedsiębiorca pracujący w dziedzinie handlu internetowego może zrezygnować z własnego magazynu na rzecz zdalnego magazynu znajdującego się z dala od miejsca prowadzonej działalności. Jednocześnie obiekt taki powinien zapewniać swobodny i bezpieczny dostęp  i tym samym zapewnić szybkę obsługę popartą dodatkowymi profesjonalnymi usługami. Kluczową funkcję w takim magazynie  logistycznym powinien pełnić spersonalizowany system WMS, który będzie umożliwiał zarządzanie stokiem magazynowym na odległość. Musi on pozwalać także na koordynowanie procesami  logistycznymi w sposób bezpieczny i optymalny dla użytkownika. Co więcej, System WMS powinien umożliwiać integrację z zewnętrznymi systemami klientów magazynu. To pozwoli na sprawną i kompleksową obsługę zamówień. 

Dla branży e-commerce kluczowe znaczenie ma wielofunkcyjność magazynu logistycznego.  Powinien on, oprócz powierzchni magazynowej, zapewniać usługi związane z przyjęciem towaru, szybkim przeładunkiem, paletyzacją lub etykietowaniem towarów według zamówień. Ważne są również usługi związane ze zmianą opakowania foliowaniem czy bandowaniem produktów. Wygodny magazyn dla e-commerce powinien oferować możliwość przyjęcia towaru oraz dekansolidację kontenerów.  Dzięki takiej usłudze nie będziesz zaangażowany wyładowanie zawartości kontenera oraz odpowiednie składowanie towarów bez względu na ich rodzaj. Usługi w magazynie powinny być dedykowane zarówno dużym, jak i małym odbiorcom  zakupionych towarów.  Ważne, aby taki magazyn oferował usługę paletyzacji towarów lub kompletacji towarów. Paletyzacja towarów dedykowana jest dużym odbiorcom,  którzy kupują towar w hurtowych ilościach. Tu istotne będzie odpowiednie zabezpieczenie i układanie na paletach wybranych artykułów. W przypadku klientów detalicznych Kluczowe będą usługi kompletacji i konfekcjonowania towarów. Zgodnie z nimi magazyn  dla konkretnego odbiorcy przygotuje  zróżnicowane zbiór asortymentu,  a także spakuję wskazaną ilość produktów w formie pozwalającej na wysyłkę  ładunku do odbiorcy. 

Kompleksowa obsługa transportowa

Na kompleksowe usługi magazynowe składa się również dystrybucja towarów zgodna ze zleceniem klienta. W ramach usług magazynowych możesz zlecić wydanie towaru, jak i dystrybucję według twoich zleceń. Dobry magazyn dla e-commerce ma podpisane umowy z największymi firmami kurierskimi, dzięki którym zakupy wykonane w sklepie internetowym sprawnie zostaną wysłane do kupujących. W takim magazynie  wysyłka towarów odbywa się  nie tylko do klientów w Polsce, ale także tych, którzy pochodzą z innych państw europejskich.

Najważniejszą cechą dobrego magazynu dla e-commerce jest jego elastyczność. W efekcie każdy klient korzystający z usług takiego magazynu będzie w stanie dostosować pakiet usług do swoich indywidualnych potrzeb. Poszukując magazynu dla sklepu internetowego, warto zwrócić uwagę szczególnie na ten aspekt, ponieważ tylko w ten sposób będziesz w stanie oferować swoim klientom najwyższą jakość obsługi.

Dodaj komentarz