Bezpieczny dom – praktyczne rozwiązania

Monitoring

Każdy z nas pragnie czuć się bezpiecznie we własnych czterech ścianach. Mieszkając na strzeżonym osiedlu w mieszkaniu nie musimy się obawiać, że ktoś się do nas włamie i ukradnie kosztowności. Niestety, w przypadku domu jednorodzinnego takiej pewności już mieć nie możemy, nadal wielu złodziei szuka okazji do łatwego zarobku, włamując się do domów w trakcie nieobecności mieszkańców. Dlatego jeśli chcemy czuć się bezpiecznie powinniśmy zastosować nowoczesne rozwiązania.

Monitoring to podstawa

Dawniej instalacja kamer była bardzo kosztownym przedsięwzięciem, materiał nagrywał się na kasetach VHS, które miały bardzo niewielką pojemność i słabą jakość. Jednak w dzisiejszych czasach, w dobie cyfryzacji, instalacja monitoringu to nie jest zbyt duży koszt, dlatego coraz więcej osób, nie tylko firm, może sobie na to pozwolić. Aby czuć się bezpiecznie wystarczy zainstalować kamery na zewnątrz, w kilku miejscach, aby objęły swym zasięgiem całą naszą posesję. Dzięki temu w przypadku ewentualnego włamania będziemy mogli łatwiej namierzyć przestępców. Ogromną zaletą współczesnych monitoringów jest to, że mamy do nich dostęp z dowolnego miejsca na ziemi, wystarczy zainstalować specjalną aplikacje na telefonie, a w każdej chwili będziemy mogli zerknąć na zapis kamer. jest to szczególnie praktyczne w przypadku wyjazdów wakacyjnych, które dzięki monitoringowi upłyną nam znacznie spokojniej.

Instalacja alarmu

Jednak nie tylko kamery przemysłowe przydadzą nam się do ochrony przed złodziejami, podstawą będzie też zamontowanie systemu alarmowego. W Polsce funkcjonuje wiele agencji ochrony, do których wystarczy się zgłosić z prośbą o ofertę, a zajmą się całym przedsięwzięciem w naszym imieniu. System alarmowy działa na specjalne czujniki, kiedy nie ma nas w domu włączamy system i w przypadku wejścia do domu bez wpisania kodu, alarm się aktywuje i zaczyna głośno wyć. W tym samym czasie firma ochroniarska otrzymuje informację o ewentualnym włamaniu i wysyła patrol pod wskazany adres. Również my jednocześnie otrzymujemy informację o aktywacji alarmu, możemy wtedy uruchomić aplikację z monitoringiem i poobserwować, co się dzieje w naszym domu. Nowoczesne alarmy pozwalają ustawić usługę w taki sposób, że ewentualne zwierzęta mieszkające z nami nie będą aktywować czujnika. Z kolei kiedy sami będziemy w domu, aktywne będą tylko czujniki w drzwiach i oknach, dzięki czemu po mieszkaniu będziemy mogli swobodnie się poruszać również w nocy.

Ochrona przeciwpożarowa

Kolejnym zabezpieczeniem, które pomoże nam poprawić bezpieczeństwo w domu, będą czujniki przeciwpożarowe. Ich instalacja w nowym budownictwie to norma, dlatego warto zadbać o nie także we własnym domu. Czujniki koniecznie trzeba usytuować w miejsca, w których ryzyko pożaru jest większe: w kuchni czy w pobliżu ewentualnego kominka. Nie muszą się one znajdować w każdym pomieszczeniu, jednak nie można ich pominąć w korytarzu. Czujniki uruchamiają się pod wpływem dymu, dlatego odradza się palić papierosy w ich pobliżu, trzeba też uważać ze zbytnim przypalaniem potraw czy grillowaniem.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl – Profesjonale Centrum Zabezpieczeń.

 

Dodaj komentarz