Schody stalowe wewnętrzne – trwałość na lata

Wewnętrzne schody stalowe coraz częściej stają się wyposażeniem domów i mieszkań. Do tej pory kojarzone właściwie wyłącznie z miejscami użyteczności publicznej, halami produkcyjnymi i zakładami od lat cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych. Co stoi za niesłabnącym sukcesem stalowych schodów wewnętrznych i dlaczego warto je wybrać? 

Stalowe schody wewnętrzne – przydatne informacje 

Najpopularniejszą formą stalowych schodów wewnętrznychschody zabiegowe oraz schody kręcone, które najczęściej są instalowane w pomieszczeniach o industrialnym charakterze. Metalowe schody kręcone są też dobrym rozwiązaniem we wnętrzach, w których zależy nam na zaoszczędzeniu powierzchni użytkowej lub takich, w których brakuje miejsca na umieszczenie standardowych schodów prostych lub schodów jednobiegowych o dużych gabarytach. Zaletą stalowych schodów wewnętrznych jest ich niewątpliwa wytrzymałość – schody tego typu znoszą duże obciążenia i są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Co istotne, schody wykonane z metalu bardzo dobrze współgrają z innymi materiałami, dzięki czemu bez problemu mogą być instalowane we wnętrzach utrzymanych w różnych stylistykach i mogą być łączone np. ze szkłem, kamieniem czy drewnem

Aby uniknąć problemów z instalacją wewnętrznych schodów ze stali nierdzewnej, powinny one powstawać już na etapie projektowania domu. Do budowy schodów wykonanych z metalu najczęściej wykorzystywana jest stal nierdzewna, żeliwo lub aluminium, ale najtrwalszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest stal kwasoodporna. Zazwyczaj schody stalowe są spawane lub kute, co zapewnia im bardzo dużą wytrzymałość, i powinny być instalowane przez profesjonalną ekipę montażową. 

Zalety i wady schodów stalowych

Jedną z zalet schodów stalowych jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałość na duże obciążenia. Dzięki temu bez problemu możemy po nich przenosić nawet bardzo ciężkie przedmioty. Stal nierdzewna, z której robione są schody, dzięki swoim właściwościom sprawia, że są one nie tylko solidne, ale i bezpieczne, a przy tym mogą nam posłużyć dużo dłużej niż schody wykonane z innych materiałów. Co ważne, pomimo tego, że mamy do czynienia z metalem, wewnętrzne schody stalowe nie obciążają przestrzeni i wnoszą do pomieszczenia poczucie wizualnej lekkości i przejrzystości. Doskonale sprawdzają się zatem nie tylko jako element użytkowy, ale i efektowna dekoracja, którą w prosty sposób możemy podkreślić nowoczesny charakter mieszkania. 

Schody ze stali nierdzewnej polecane są zwłaszcza do surowych i industrialnych aranżacji, np. mieszkań loftowych, ale z powodzeniem możemy je instalować także w bardziej klasycznych pomieszczeniach, jako zaskakujące tło dla prostych elementów wystroju domu. Schody metalowe kręcone świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach lub jako wejście na poddasze lub antresolę. Ażurowa konstrukcja schodów metalowych nie tylko nie będzie przytłaczała pomieszczenia, ale i będzie przepuszczała naturalne światło słoneczne, dzięki czemu będą one w prosty sposób doświetlać nasze mieszkanie. 

Niestety poza wieloma zaletami schody stalowe mają też kilka wad. Jedną z nich może być struktura metalu – oprócz tego, że jest on bardzo wytrzymały, dla wielu użytkowników może być też nieprzyjemny w dotyku. Poza tym pomimo tego, że schody z metalu w normalnych warunkach zawsze będą zimne, podczas pożaru będą się szybko nagrzewały, co może być problemem podczas ewakuacji. W przypadku schodów stalowych istnieje też dużo większe prawdopodobieństwo, że przedmioty, które upadną na metalowe stopnie, ulegną rozbiciu lub zniszczeniu niż w przypadku chociażby schodów drewnianych czy schodów żelbetowych. 

Ile kosztują stalowe schody?

Cena schodów wykonanych ze stali nierdzewnej zależy przede wszystkim od ich wielkości oraz rodzaju montażu. Jeżeli zdecydujemy się na prefabrykowane schody metalowe i będziemy chcieli je zainstalować samodzielnie, koszt ich zakupu będzie niższy o kilkaset złotych. Standardowo jednak za wykonanie oraz montaż wewnętrznych schodów stalowych musimy zapłacić od około 1500 zł do nawet 2000 zł. Instalacja schodów wykonanych z metalu jest jednak inwestycyjnie bardzo opłacalna, ponieważ dobrze wykonane schody ze stali nierdzewnej lub stali kwasoodpornej są właściwie niezniszczalne. 

Źródło: Kobamet – balustrady nierdzewne

Dodaj komentarz