Produkcja prądu z energii słonecznej to alternatywa dla pobierania go z sieci. Z jakimi kosztami należy się wtedy liczyć?
Pod pojęciem takim jak fotowoltaika znajduje się dziedzina nauki i techniki, która skupia się na efektywnym przetwarzaniu światła słońca na energię elektryczną.
Wytwarzanie prądu ze promieniowania słonecznego nie jest niczym nowym – doskonałym przykładem są popularne kalkulatory z panelami fotowoltaicznymi, słonecznymi. Teraz jednak, dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, panele te mogą zasilać całe budynki, a nawet miasta!
Obecnie fotowoltaika jest na wyciągnięcie ręki każdego – także indywidualnych inwestorów w Polsce. Na jakie wydatki trzeba się wówczas przygotować?
Panele fotowoltaiczne na twoim dachu
Podstawowym produktem stosowanym w fotowoltaice jest panel fotowoltaiczny, który zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych. Te z kolei wytwarzane są ze specjalnych wafli krzemowych.
Jedno ogniowo może wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. Aby uzyskać większą sprawność, ogniwa łączone są w specjalne panele fotowoltaiczne o większej powierzchni.
Do działania fotowoltaika wymaga dostępu do dużej ilości światła słonecznego, dlatego panele fotowoltaiczne montuje się najczęściej na dachach budynków.
Panele fotowoltaiczne pozwalają na efektywne przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną, która następnie może być wykorzystana do zasilania różnych urządzeń oraz procesów – także w domu jednorodzinnym.
Nadwyżka prądu może być zmagazynowana w akumulatorach (instalacja typu off-grid) albo może być odprowadzona do sieci energetycznej (instalacja typu on-grid) – wówczas stosuje się specjalne liczniki, które liczą „odsprzedaną” energię. W efekcie rachunek od zakładu energetycznego może być jeszcze niższy.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
Obecnie fotowoltaika jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną – nowoczesne panele fotowoltaiczne są sprawniejsze niż przed laty i dzięki temu pozwalają na jeszcze bardziej efektywne pozyskiwanie prądu dla właścicieli.
Panele fotowoltaiczne budzą zainteresowanie nie tylko wśród ekologów, ale również tych osób, którym zależy na zmniejszeniu kosztów utrzymania swojego domu jednorodzinnego.
Zalety fotowoltaiki dla inwestora indywidualnego:
- zmniejszenie kosztów zakupu energii elektrycznej
- niskie koszty eksploatacji
- długa trwałość paneli fotowoltaicznych – gwarancje udzielane są nawet na 25 lat
- ochrona środowiska naturalnego – redukcja emisji CO2 i innych szkodliwych związków
- możliwość częściowego uniezależnienia się od dostawców prądu
Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej
Za instalację fotowoltaiczną zapłacimy wprawdzie więcej niż za zwykłe podłączenie domu do sieci energetycznej, ale takie przedsięwzięcie należy traktować jako przyszłościową inwestycję.
Cena paneli fotowoltaicznej zależna jest przede wszystkim od powierzchni paneli, ich rodzaju, a także producenta.
Na rynku możemy znaleźć trzy główne rodzaje paneli fotowoltaicznej:
- ogniwa monokrystaliczne – o wysokiej wydajności, dobre do małych powierzchni
- ogniwa polikrystaliczne – o niższej wydajności, wymagają więcej miejsca
Koszt paneli fotowoltaicznych to od około 700 do 3000 złotych. To jednak nie wszystkie koszty, które trzeba ponieść.
Najwięcej zapłacimy za inwerter, czyli falownik, którego zadaniem jest zamiana parametrów prądu produkowanego przez panele na dostępny do użytkowania – urządzenie tego rodzaju to koszt od 5000 złotych.
Do powyższych zakupów trzeba doliczyć także koszty wynikające z zakupu właściwych przewodów, koszty robocizny.
Szacuje się, że fotowoltaika o mocy szczytowej wynoszącej 3 kWp to wydatek około 18000 złotych. Za tą o mocy wyższej, która wynosi 5 kWp, zapłacimy nawet od 25000 złotych wzwyż.
Dokładne informacje o kosztach związanych z wykonaniem instalacji fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego można uzyskać od firm specjalizujących się w ich realizacji – wykonanie wyceny najczęściej nie jest związane z żadnymi dodatkowymi opłatami dla klienta.
Artykuł powstał we współpracy z firmą strefaenergii.com z Rząska koło Krakowa.