Zwierzęta w domu- czy da się to przeżyć?

pies w domu

Każdy kto ma małe dzieci wie doskonale, że opanowanie domu w ich obecności jest bardzo trudne. Dzieci mają bardzo dużo pomysłów, które nie koniecznie idą w parze z zachowaniem porządku i spokoju w domu. Sytuacja może znacznie się pogorszyć, jeżeli do tego wszystkiego dochodzą zwierzęta. Czy da się jednocześnie zachowywać w jakiś sposób ład, musząc zwracać uwagę jednocześnie na zwierzęta i dzieci? Wydaje się, że jest to niemożliwe, chociaż wiele osób dobrze sobie z tym radzi. Dobre zorganizowanie wydaje się chyba w tej sytuacji kluczem do sukcesu.

O co warto zadbać?

Przede wszystkim kluczowa będzie pewnego rodzaju dyscyplina. Zwierzęta muszą być wytresowane. Nie chodzi tutaj o żadną profesjonalną tresurę. Muszą jednak reagować na polecenia i nie mogą czuć się panami domu. Jest to proces trudny, jednak jak pokazuje doświadczenie wielu osób możliwy do wykonania. Oczywiście jeżeli do tego wszystkiego dodamy dzieci, będziemy musieli stale na wszystko rzucać okiem. Niestety na to nic nie da się poradzić.

Dobrze jest również zadbać o odpowiednie przygotowanie domu. Dobrze jest wyznaczyć pomieszczenia lub miejsca do zabawy dla zwierząt. Różnego rodzaju akcesoria będą bardzo przydatne, bo po prostu pozwolą na ograniczenie aktywności zwierząt do określonego obszaru. Wszystko trzeba dobrze zaplanować. Najlepiej jest uwzględniać natężenie takiej aktywności do obszarów, gdzie nie znajduje się zbyt wiele cennych rzeczy. Tak czy inaczej z odpowiednim przygotowaniem i podejściem wszystko można ogarnąć.

Przebywanie zwierząt w domu oczywiście będzie wiązało się ze zwiększoną koniecznością sprzątania- można tutaj podać za przykład chociażby wszechobecną sierść. Tego nie da się przeskoczyć i na swój sposób stanowi to o uroku posiadania własnego zwierzaka. Chociaż zawsze trzeba się zmierzyć z pewnymi mankamentami, to jednak zwierzęta dają tyle radości, że wszystkie te uciążliwości są jak najbardziej do zniesienia i staj się po prostu codziennością, która wcale nie jawi się w szarych barwach.

Dodaj komentarz