Jak zminimalizować koszty budowy domu

jak ograniczyc koszt budowy domu

Rynek Nieruchomości

Przyglądając się szalejącym cenom na rynku nieruchomości, coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu. Często inwestycja ta może pochłonąć środki finansowe porównywalne z tymi, jakie musielibyśmy przeznaczyć na zakup średniej wielkości mieszkania w bloku na zatłoczonym osiedlu. A kto z nas nie marzy o własnym ogródku lub tarasie, na którym wypije kawę w niedzielny poranek, czy o braku uporczywych i hałaśliwych sąsiadów tuż za ścianą. Jednak zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie inwestycji musimy pamiętać o kilku aspektach, które pozwolą nam na znaczne ograniczenie wydatków związanych z budową. A tych i tak czeka nas sporo.

Jak oszczędzić przy kupnie działki

Oszczędności możemy szukać już na etapie wyboru działki. Warto skupić się na tych nieruchomościach, do których już zostały doprowadzone media. Wykonywanie indywidualnych przyłączy może mocno obciążyć nasz budżet oraz wystawić naszą cierpliwość na próbę, bowiem niekiedy oczekiwanie na realizację umów od dostawców prądu czy gazu może ciągnąć się miesiącami. To z kolei znacznie oddala moment rozpoczęcia budowy, a co za tym idzie, generuje dodatkowe koszty w postaci chociażby konieczności dłuższego płacenia czynszu w wynajmowanym lokum.

Kolejnym etapem, w trakcie którego możemy zawczasu zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy, jest wybór odpowiedniego projektu. Powinien on nie tylko spełniać nasze oczekiwania pod względem wielkości i układu pomieszczeń, ale również cechować się prostotą wykonania, a co za tym idzie, tańszą jego realizacją. Unikajmy wszelkiego rodzaju lukarn, wykuszy, dużych przeszkleń, narożnych okien czy świetlików dachowych. Konkretne koszty generuje także ilość ścian nośnych w budynku. Najtańszym, a zarazem najprostszym w budowie będzie projekt, w którym ściany nośne będą prowadzone jedynie po obrysie obiektu.

Cześć pracy wykonaj samemu!

Podczas budowy wymarzonego domu warto również zakasać rękawy i część prac wykonać samemu. Internet roi się od porad i filmów instruktażowych pokazujących, jak samodzielnie przygotować wykop pod fundament, „ukręcić” zbrojenie czy ocieplić elewację. Jeśli wiemy, że sami podołamy realizacji któregoś z zadań, warto poświęcić kilka wolnych popołudni i sprawdzić się w nowej roli. Za zaoszczędzone na wynajęciu ekipy budowlanej pieniądze będziemy mogli przeznaczyć chociażby na zakup lepszych materiałów czy wymarzonych mebli.

Dodaj komentarz