Jakie znaczenie ma barwa światła we wnętrzu?

jakie-znaczenie-ma-barwa-swiatla-we-wnetrzu.
Światło ma ogromny wpływ na człowieka. Od niego zależy nasz nastrój, samopoczucie oraz efektywność pracy. To ono decyduje też w dużym stopniu o naszym bezpieczeństwie. Dlatego aranżując wnętrze i planując w nim oświetlenie, należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry światła, które będą oddziaływać na funkcjonalność pomieszczenia, a także na nas samych.

Jednym z najważniejszych czynników, jaki należy uwzględniać przy wyborze oświetlenia, jest jego barwa. Ta powinna zostać uzależniona od przeznaczenia pomieszczenia. To ona, jak się okazuje, ma istotny wpływ na ludzkie samopoczucie i sposób, w jaki odbieramy wnętrze. Dlatego zdecydowanie inną barwę powinno mieć światło w pokoju dziennym, a inne w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy biurowej.

Barwa światła – o tym powinien wiedzieć każdy

Światło białe, które znajduje zastosowanie w aranżacji wnętrz, ze względu na barwę można podzielić na trzy podstawowe grupy: światło ciepłe, neutralne oraz światło zimne. Takie rozróżnienie możliwe jest dzięki wielkości, którą nazywamy temperaturą barwową. Wielkość ta wyrażana jest w Kelwinach (K). Im wyższa jej wartość, tym zimniejsze będzie światło. I tak:

  • światło o barwie ciepłej zawiera się w zakresie od 2700 do 3200 K;
  • światło neutralne oscyluje w granicach 4000 – 5000 K;
  • światło o barwie zimnej ma najwyższą temperaturę barwową, która zwykle przekracza 6000 K.

Poza wspomnianymi powyżej zakresami (opisującymi temperaturę barwową światła białego) możemy mieć też do czynienia ze światłem wykraczającymi poza te zakresy. Mowa tu o:

  • barwie płomienia świecy – około 1900 K;
  • barwie bezchmurnego nieba – około 10000K.

Okazuje się jednak, że nie potrzebujemy wyrażonej w Kelwinach temperatury barwowej, by rozpoznać barwę światła. Z tym zadaniem, bez żadnych miar, doskonale radzi sobie ludzi mózg. Oto bowiem okazuje się, że światło o barwie ciepłej potrafi przestawić nas w tryb odpoczynku. Oddziałuje na człowieka rozluźniająco i relaksująco. Zatopione w takim świetle wnętrze można nas rozleniwiać, dlatego zdecydowanie nie nadaje się na pomieszczenie do pracy.

Zupełnie inaczej jest w przypadku światła o barwie zimnej. To stymuluje nasz mózg do działania, pomaga w koncentracji i pozwala skupić uwagę na wykonywanych zadaniach. W jaki sposób można wykorzystać to we wnętrzach?

Barwa światła i aranżacja wnętrz

Każdego dnia wiele godzin spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego, kiedy szczególnie mocno odczuwamy niedostatek światła słonecznego. Funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń podnosi komfort użytkowania pomieszczeń i uprzyjemnia czas spędzony w ich wnętrzu.

Aranżując pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku – mowa tu przede wszystkim o sypialni i salonie – warto wybierać światło o barwie ciepłej. Wprowadzamy je do wnętrza na wiele różnych sposobów. W sypialni można to zrobić za pomocą ustawionej obok łóżka lampki nocnej – ta pomoże przed snem wyciszyć się, odprężyć i zrelaksować – oraz poprzez montaż lampy o funkcji oświetlenia ogólnego.

Światło o barwie ciepłej warto zamontować również nad strefą wypoczynkową salonu. W tym przypadku najczęściej proponuje się lampę wiszącą. Jej design należy uzależnić od stylistyki wnętrza oraz indywidualnych upodobań inwestora. Rynek oświetleniowy dostarcza przeróżnych, niekiedy bardzo wyszukanych i oryginalnych rozwiązań. Lampy podłogowe ze źródłem światła o barwie ciepłej pomogą w salonie stworzyć klimatyczny, sprzyjający relaksowi nastrój.

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki – na przykład domowe biuro – zdecydowanie lepiej sprawdza się światło o barwie zimnej. Wprowadza nasz mózg w stan gotowości i poprawia koncentrację. Dzięki temu stajemy się bardziej produktywni i lepiej przyswajamy wiedzę.

Pewnym problemem może być aranżacja oświetlenia w pokoju dziecięcym. Ten, jak wiadomo, przeznaczony jest zarówno do odpoczynku, jak i do nauki. Dlatego konieczna jest dywersyfikacja oświetlenia i podzielenie pomieszczenia na strefy funkcjonalne. Na biurku warto postawić lampę emitującą światło o barwie chłodnej, oświetlenie centralne pozostawić neutralne, a przy łóżku dziecka zaaranżować światło o barwie ciepłej.

Dzięki temu stworzymy funkcjonalną przestrzeń, która sprzyja prowadzonej w określonym pomieszczeniu aktywności. Niekiedy konieczny jest podział większego wnętrza na strefy o różnym przeznaczeniu. Zawsze jednak, dostosowując barwę światła do konkretnego wnętrza, uzyskamy praktyczne i wygodne w użytkowaniu wnętrze.

Więcej na temat oświetlenia i barwy światła przeczytasz na stronie https://lampy.it.

Dodaj komentarz