Zbiorniki na gaz propan dostępne są zarówno w wersji naziemnej, jak i podziemnej. Wybór konkretnej opcji dla naszego gospodarstwa domowego czy też firmy nie zawsze jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Należy rozważyć zarówno nasze możliwości, jeśli chodzi o wielkość działki, ale także uwzględnić wymagania dostawców oraz nasze oczekiwania estetyczne względem całej nieruchomości. Dodatkowo nie można lekceważyć przepisów i wymogów prawnych względem zbiorników na gaz propan. To wiele kwestii, o których należy pomyśleć. Dlatego też postaramy się wyjaśnić najważniejsze z nich, aby wybór był łatwiejszy.
Jakie znaczenie ma wielkość działki przy wyborze zbiornika na propan?
Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym mało kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma wielkość działki, na której stanie dany zbiornik na gaz propan. Wymagania co do wielkości działki są ściśle związane z zapisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przeciętny zbiornik na gaz propan dedykowany dla jednorodzinnego gospodarstwa domowego ma pojemność 2700 litrów. Zbiorniki naziemne na gaz propan o pojemności do 3 m3 powinny zachować odległość co najmniej 3 metrów od budynków mieszkalnych, produkcyjnych, usługowych oraz magazynowych, a także 1,5 metra od granicy sąsiedniej działki budowlanej. Natomiast zbiorniki podziemne na propan muszą być usytuowane w odległości co najmniej 1 metra od budynków mieszkalnych, produkcyjnych, usługowych oraz magazynowych oraz 0,5 metra od granicy sąsiedniej działki budowlanej. Niejednokrotnie okazuje się, że wymagania te dyktują konkretny wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym. Właściciele mniejszych działek najczęściej muszą stawiać na zbiornik podziemny, a jedynie posiadacze większych działek wokół domu mogą cieszyć się swobodą wyboru.
Wymagania dostawcy gazu propan i preferencje właściciela posesji
Wybierając rodzaj i lokalizację zbiornika na gaz propan trzeba także wziąć pod uwagę wymagania dostawcy gazu. Nie są one ani wygórowane, ani też nadmiernie skomplikowane. Przyjmuje się, że zbiornik na gaz musi zostać umiejscowiony tak, aby możliwe było podjechanie do niego cysterną bez większych problemów. Powinno to być brane pod uwagę w połączeniu z preferencjami właściciela odnośnie wyglądu całej działki. Jeśli istnieje możliwość ukrycia zbiornika naziemnego na gaz propan za domem, to właściciel może z niej skorzystać. Jednak bywa również i tak, że zbiornik musi zostać ulokowany od frontu budynku, aby było możliwe jego tankowanie. Nie ma problemu, jeśli właścicielowi posesji nie przeszkadza widoczny zbiornik naziemny w pobliżu głównego wejścia do domu. Jeśli jednak jesteś estetą lub leży ci na sercu ogólny wygląd i estetyka twojego domu, to można wybrać zbiornik podziemny i całkowicie ukryć go pod powierzchnią gruntu. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że na powierzchni nad zbiornikiem z powodzeniem można zasiać trawę lub zorganizować drobną rabatkę.
Warunki techniczne dla zbiorników na gaz propan naziemnych i podziemnych
Praktycznych użytkowników troszczących się o trwałość inwestycji, z pewnością interesują warunki techniczne dla zbiorników na gaz propan. Trwałość zbiorników naziemnych i podziemnych określana jest na podobnym, wysokim poziomie. Oba typy zbiorników powinny zostać posadowione na betonowej wylewce, z tą różnicą, że jedna z nich znajduje się pod powierzchnią gruntu. Zbiornik na gaz musi być posadowiony na równej i stabilnej powierzchni. Oba typy zbiorników przechodzą okresowe kontrole szczelności dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Natomiast z racji tego, że zbiornik podziemny jest całkowicie niewidoczny i trudniejsze jest sprawdzenie jego szczelności, obowiązkowe jest odkopywanie go co 10 lat. Warto mieć to na uwadze wybierając pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym. Kwestia, o której należy bezwzględnie pamiętać to fakt, że oba typy zbiorników są równie funkcjonalne, bezpieczne i tak samo pojemne, dlatego też umiejscowienie zbiornika nad gruntem czy pod jego powierzchnią nie ma wpływu na funkcjonalność i wydajność ogrzewania na gaz propan.