Kontrola zabezpieczeń roślinności
Często i regularnie należy sprawdzać stan okryć roślinnych, które zakładaliśmy jesienią. Może się zdarzyć, że ulegną one zniszczeniu, rozwiążą się, przez co roślinność będzie narażona na kontakt z mroźnymi temperaturami i nieprzyjemnym wiatrem. Dodatkowo niezwykle niebezpieczne jest styczniowe słońce. Skutecznie będzie ogrzewało odsłonięte rośliny, które później są narażone na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych. Wszak styczniowe noce to gwarancja temperatur poniżej zera. Nieprzypilnowanie osłon roślin, to prosta droga do ich zniszczenia.
Co zrobić z kompostem?
O ile w grudniu temperatury mogą być dodatnie, nawet w nocy, o tyle w styczniu tak dobrze już nie jest. Dlatego warto bardzo dokładnie zabezpieczyć kompost. Można to zrobić poprzez przykrycie go słomianymi matami. Należy jednak pamiętać, że maty tego typu nie powinny być przykryciem, kiedy temperatury stale są na plusie. Dobrze jest również regularnie dorzucać do kompostu kuchenne resztki. To skutecznie go wzbogaci.
Dbanie o trawnik w styczniu
Tak jak w pozostałych zimowych miesiącach, również w styczniu należy zwracać baczną uwagę na trawnik. Jakiekolwiek zalegający śnieg powinien być regularnie usuwany, a dobrze jest go odgarniać pod drzewa, które otrzymają dodatkową wilgoć. Mimo uprzątnięcia śniegu, na trawie pozostają jego resztki, a także zamarznięta skorupa. Skorupę taką należy również usunąć, jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie zniszczyć trawy. Jeżeli zamarznięta skorupa pozostanie, to roślinność nie otrzyma odpowiedniego dostępu do tlenu.
Praca przy drzewach, krzewach w styczniu
Styczeń jest idealnym miesiącem na bielenie pni drzew. Dlaczego bielenie powinno zostać wykonane? Jest to ochrona drzewa przez pojawianiem się ran zgorzelinowych. Podczas styczniowego bielenia pni drzew, najbardziej należy skupić się na ich południowej części. To właśnie ta część pnia jest najmocniej narażona na silne nagrzewanie słoneczne.
Ogrodnicy muszą bacznie śledzić pogodę w styczniu i kiedy tylko temperatury będą dodatnie, dobrze jest przeprowadzić cięcia krzewów owocowych. Mowa tutaj o krzewach owocowych odpornych na mróz, takich jak np. porzeczki czy agrest.
Styczniowe prace przy pędach
Pierwsze dwa tygodnie stycznia to znakomita pora na ucinanie jednorocznych pędów. Ucięte pędy należy zawinąć w folie i przechowywać w odpowiednich warunkach. Dobrze jest je zostawić np. w piwnicy, gdzie temperatura powinna wahać się w przedziale 2-3 stopnie. Prace przy pędach przeprowadza się tylko w sytuacji, gdy temperatura jest dodatnia.
Co należy zrobić w warzywniku?
Styczeń to odpowiedni czas na to, aby przeprowadzić kilka działań w warzywniku. Przede wszystkim należy zrobić przegląd sytuacji i zaplanować nowe rozwiązania. Sprawdza się dokładnie stan nasion oraz kupuje nowe, które zostaną niebawem wykorzystane. Istotne jest również, aby starannie przejrzeć zgromadzone warzywa i owoce. Nawet kiedy są one przechowywane w idealnych warunkach, mogą trafić się zgniłe egzemplarze. Każdy zgniły owoc czy warzywo musi zostać wyrzucony. Stale trzeba kontrolować temperaturę, w jakiej przechowywane są warzywa oraz owoce. Nie mogą być one ujemne, a optymalnie mówi się o 4 stopniach.
Dbanie o staw, oczka wodne
W styczniu niemal pewne jest, że ogrodowy staw czy oczko wodne zamarznie. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, trzeba w lodzie zrobić dziurę. Również dobrym rozwiązaniem będzie odpompowanie niewielkiej ilości wody, dzięki czemu pod lodem zostanie wytworzona poduszka powietrzna. To stworzenie idealnych warunków roślinności wodnej na okres stycznia i kolejnych zimowych miesięcy.
Zadbać o roślinność domową
Oprócz dbania o roślinność ogrodową należy starannie podejść do opieki nad roślinami doniczkowymi, które znajdują się w domu, lub zostały schowane do garażu, piwnicy na czas zimy. Żadnych kwiatów w donicach nie trzymamy w pobliżu źródeł ciepła. Stojąc przy grzejnikach, dość szybko będą ulegały wysuszeniu. Trzeba pamiętać o tym, aby roślinom w donicach dostarczyć odpowiedniej ilości światła naturalnego. Regularnie domową roślinność podlewamy oraz czyścimy.
Walka ze szkodnikami
Dla szkodników nie ma znaczenia pora roku. W styczniu co prawda nie prowadzi się żadnych operacji ochrony roślin przed chorobami, szkodnikami, to jednak istotne jest sprawdzanie konarów i pni. Może się okazać, że szkodniki złożyły jaja, które ludzkie oko dostrzeże. Takie niechciane elementy usuwamy z ogrodu natychmiast.
Artykuł został przygotowany we współpracy z portalem: http://rododendrony.com.pl