Ile miejsca na stół z krzesłami?

jadalnia-salon-z-krzeslami
Jeśli jesteś na etapie urządzania kuchni, bądź jadalni to nie zapomnij zagospodarować odpowiedniej ilości miejsca na wszystkie elementy wyposażenia. O czym należy pamiętać przy planowaniu tych pomieszczeń?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozplanować przestrzeń w kuchni bądź jadalni? Marzy Ci się stół, przy którym zasiądzie cała rodzina na śniadanie, obiad, czy kolację? Taki, przy którym bez problemu ugościsz także przyjaciół, czy dalszych członków rodziny? Podpowiadamy, jak oszacować, ile miejsca dokładnie potrzebujesz. Nawet, jeśli dysponujesz dość ograniczoną przestrzenią to dalej możesz zorganizować przestrzeń na część z jadalnią. Zobacz, ile miejsca potrzebujesz na stół na dwie, cztery, czy sześć osób.

Ile miejsca na stół z krzesłami?

To ile miejsca potrzebujesz na stół jest uzależnione, nie tylko od wielkości stołu, ale także ilości osób. Przedstawiamy kilka wariantów, które pozwolą Ci zdecydować się na najlepszą opcję. Zadbaj o przestrzeń, jak i wygodę przy stole – dla każdego domownika, jak i gościa.

Stół na dwie osoby 

Na dwie osoby nie potrzebujesz dużego stołu, ani wielkiej przestrzeni. Tutaj możesz skorzystać ze sprytnych rozwiązań, takich jak stoły zawieszone przy blacie kuchennym bądź zamontowane w ścianie, których blat podnosisz wtedy, kiedy chcesz skorzystać, a opuszczasz, gdy potrzebujesz więcej przestrzeni w pomieszczeniu. To świetna opcja do kawalerki, czy małej kuchni. Dzięki niej nie zagracasz przestrzeni, ale jednocześnie możesz wygodnie spożyć posiłek w dwie osoby.

Stół na cztery osoby 

Jeśli chcesz stół, który pomieści 4 osoby, możesz zdecydować się na dwa warianty – pierwszy z nich to stół kwadratowy, a drugi prostokątny. Czym one się różnią? Przestrzenią, której potrzebujesz! Przy stole kwadratowym, który pomieści 4 osoby potrzebujesz minimum 210 x 210 cm, przy czym koniecznie musisz doliczyć także przestrzeń na wsunięte i wysunięte krzesło, czyli minimum 80 cm. Choć z pozoru wybór kwadratowego stołu mógłby się wydawać najbardziej oszczędny, to zdecydowanie tak nie jest. W przypadku stołu prostokątnego na 4 osoby potrzebujesz tylko 210 x 140 cm. Jak widać jest to znacząca oszczędność przestrzeni. Taki stół możesz dostawić do ściany, do kuchennego blatu, czy parku. Tym samym zapewnia on o wiele większe możliwości wyboru i dopasowania do pomieszczenia.

Stół na sześć osób

Dla większej rodziny dobrym wyborem jest szerszy stół dla sześciu osób – koło 150 cm. Wtedy krzesła można rozstawić po obu stronach (4 miejsca), jak i u szczytu stołu (2 miejsca). Ta wielkość stołu sprawdzi się także wtedy, gdy często zapraszasz gości. Wtedy zamiast krzeseł u szczytu stołu, możesz postawić stołki, które później schowasz pod stół – dzięki temu nie będą one zajmowały za dużo miejsca.

Ile zajmuje stół z krzesłami?

Zakłada się, że dla jednej osoby przy stole należy przeznaczyć minimum 60 cm wzdłuż krawędzi stołu, zaś głębokość to minimum 40 cm. Oczywiście, im więcej tej przestrzeni będzie, tym także więcej komfortu dla osoby, która przy nim siedzi. Dla czterech osób poleca się stół, którego najmniejsze wymiary będą wynosić 120 × 80 cm, każda osoba siedząca przy stole wymaga mniej więcej miejsca o szerokości 45 cm. Planując miejsce na stół i krzesła nie można zapomnieć także o przestrzeni, która umożliwi wstanie od stołu i odsunięcie krzesła. Szacuje się, że na swobodne odstawienie krzesła potrzeba minimum 75 cm, jednak minimalna odległość to koło 55-60 cm.

Sprytne rozwiązania

Dodatkową oszczędność miejsca na stół z krzesłami zapewnią tak zwane sprytne rozwiązania. Wiele sklepów oferuje stoły z opuszczanymi i chowanymi blatami. To świetny wybór, dla tych, którzy na co dzień chcą oszczędzić nieco miejsca, jednak często goszczą u siebie więcej osób i potrzebują rozwiązania także i na takie okazje. Kolejna oszczędność miejsca może być także związana z krzesłami. Niektórzy decydują się na stołki bez oparcia, które bez problemu można schować pod stół. W ten prosty sposób zyskuje się nieco wolnego miejsca z każdej strony stołu.

Warto rozsądnie przejść do planowania przestrzeni i dokonać odpowiednich obliczeń. Zastanów się, jaki stół chcesz mieć w swojej kuchni bądź jadalni i sprawdź, ile miejsca na to potrzebujesz.

Meble Focus – meble do każdego wnętrza
Artykuł został przygotowany przez firmę Meble Focus oferującą nowoczesne stoły i krzesła.

 

Dodaj komentarz