Kuchnia – przestronna czy przytulna?

kuchnia

Kuchnia – przestronna czy przytulna?

W sytuacji, gdy planujemy zakup mieszkania, możemy zastanowić się nad rozwiązaniami, które chcielibyśmy zastosować w nowych wnętrzach. Zakup mieszania zwykle wiąże się jednak z akceptacją istniejącego układu i wielkości pomieszczeń, często akceptowalnego w nawiązaniu do atrakcyjnej lokalizacji nieruchomości. Przy budowie domu, mamy jednak wpływ na wielkość oraz funkcjonalność przestrzeni, dlatego warto rozważyć, jakie elementy powinno się uwzględnić na etapie projektowania.

Kuchnia w projekcie, co jest ważne?

W zależności od tego, jak liczna rodzina będzie zamieszkiwała dom, warto rozważyć wielkość i powierzchnię przechowywania, kuchni. Dla rodziny cztero lub trzyosobowej, doskonałym rozwiązaniem będzie kuchnia o powierzchni pomiędzy 8, a 12 m². Pomieszczenie kuchenne, które będzie ujęte osobno, w zależności z jadalnią, może być mniejsze niż 10 m², z kolei kuchnie, połączone z jadalnią, powinny już być większe. W kuchni dla niedużej rodziny, istotne będzie miejsce do przechowywania oraz łatwość dostępu do szafek, lodówki i piekarnika. Ważne, by kuchnia była widna. Rodziny, które liczą powyżej czterech osób, potrzebują odrobinę większej przestrzeni, aby obecność w kuchni więcej niż dwóch osób nie oznaczała katastrofy. Aby więc pomieścić większą ilość naczyń i produktów spożywczych, należy zaplanować kuchnię około 15 metrową. Idealnie byłoby jadalnię zaaranżować oddzielnie, wykorzystując duży stół w celu stworzenia miejsca wspólnych, rodzinnych posiłków.

Czy przytulna kuchnia to mała kuchnia?

Wnętrza nieduże w pewien sposób automatycznie stają się przytulne, jednak większe przestrzenie trzeba odrobinę przystosować, aby przestronność nie przytłaczała, tworząc nieskończoną przestrzeń, pomiędzy blatem, a kanapą w salonie. Kolorystyka mebli kuchennych oraz dodatków, stwarza określony styl w aranżacji, jednak może być on dowolnie modyfikowany względem własnych upodobań i pomysłów. Meble drewniane oraz w ciemnych odcieniach, optycznie pomniejszają wnętrze, z kolei białe szafki kuchenne, rozświetlają i powiększając tę przestrzeń. Najważniejszym kryterium w doborze rozmiaru kuchni powinna być jednak wygoda gotowania.

Dodaj komentarz