Pompy ciepła – czym są i dlaczego warto się tym zainteresować

pompy ciepla
Pompy ciepła – przyszłość branży grzewczej.

Pompa ciepła w dużym uproszczeniu jest to maszyna, której główna funkcja to wymuszanie przepływu ciepła z obszaru o niskiej temperaturze do obszaru o wysokiej temperaturze. Tego typu proces nie jest czymś naturalnym, aby go wywołać potrzebna jest zewnętrzna energia. W zależności od tego, jaki rodzaje pompy cieplnej mamy na myśli, w pompach cieplnych sprężarkowych będzie to energia mechaniczna, natomiast w pompach ciepła absorpcyjnych będzie to energia cieplna.

Dla zwykłego użytkownika, pompy ciepła są to urządzenia, które mają zapewnić zmniejszenie do minimum kosztów ogrzewania domu lub innego budynku. Wiele osób może sobie zadać pytanie skąd te urządzenia biorą ciepło do ogrzania danego pomieszczenia. Najczęściej tego typu pompy ciepła biorą energię z:

  • gruntu,
  • wody
  • powietrze.

Po pobraniu energii cieplnej, pompa dostarcza ją do naszej domowej instalacji grzewczej, czyli np. do grzejników. W porównaniu do klasycznych metod grzewczych, pompy ciepła są najprawdopodobniej najtańszą metodą ogrzewania. Warto jednak nadmienić, że przy zakupie i instalacji tego urządzenia będziemy musieli wydać trochę więcej pieniędzy. Jednak z biegiem lat inwestycja zwróci się nam wielokrotnie.

Pompy ciepła – rodzaje

Na rynku pomp ciepła możemy spotkać bardzo dużo typów urządzeń. Jeśli nigdy nie spotkałeś się z tego typu urządzeniami, warto zapoznać się z podstawowymi wariantami, które możemy spotkać w sklepach.

Pompa ciepła solanka-woda

Pompy ciepła solanka-woda, inaczej zwane gruntowe, tego typu pompy pobierają ciepło z gruntu poprzez wymianę specjalnego roztworu (glikolu) pomiędzy pompą a gruntem. Przy instalacji tej pompy, w ziemi instalowane są specjalne rury, w których płynie solanka(płyn na bazie glikolu). Po przepływie solanki, grunt musi ponownie gromadzić zapas ciepła, by płyn mógł kontynuować następny obieg. W zależności od głębokości, regeneracja odbywa się w różny sposób. Np. na około 1,5m do 2,5m głębokości, grunt regeneruje się poprzez promieniowanie słoneczne.

Pompa ciepła powietrze-woda

Inaczej pompa powietrzna, jest to rodzaj pompy, która jako źródło energii wykorzystuję powietrze atmosferyczne. Ten rodzaj pompy może służyć zarówno do zasilania w ciepło centralnego ogrzewania lub podgrzewania tylko wody bieżącej czyt. użytkowej. W domowej instalacji grzewczej ze spokojem zastąpić nią można klasyczne piece i kotły

Pompa ciepła woda-woda

Pompy ciepła tego rodzaju są jedne z najbardziej wydajnych systemów energii. Tutaj pompa pobiera energię z wód gruntowych na przykład okolicznych studni, rzek czy jezior, których temperatura waha się w granicach 7°C do 15°C. Przy takich parametrach cieplnych jest to solidne i co najważniejsze stałe źródło energii.

Pompa ciepła powietrze-powietrze

Tego typu pompy ciepła działają bardzo podobnie do pomp powietrze-woda. Parownik pompy jest ogrzewany powietrzem, które pobierane jest za pomocą dużego wentylatora. Ciepło ze skraplacza ogrzewa powietrze nawiewane do pomieszczeń.

Wymienione powyżej rodzaje pomp to nie wszystkie, które możemy spotkać na naszym rynku. Są to jednak te najbardziej popularne. Z nich warto wybrać odpowiedni sprzęt dla swojego domu.

Źródło: geo-aqua.pl

 

Dodaj komentarz