6 rozwiązań, które warto rozważyć zanim wybierzesz drzwi do mieszkania

6 rozwiazan zanim wybierzesz drzwi
Wybór drzwi do mieszkania często traktowany jest po macoszemu. A przecież znacząco wpływają one na wygląd naszego wnętrza. Poznaj sześć nietypowych rozwiązań, które możesz zastosować w domu. Zapraszamy do lektury!

Drzwi przesuwne

Szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na klasycznie otwierane drzwi, mogą sprawdzić się systemy przesuwne. Warto pomyśleć o nich już na etapie budowy czy remontowania, by odpowiednio przygotować wnętrze. Tego typu skrzydła mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz ścian. Jeśli mamy taką możliwość, skorzystajmy z pierwszej opcji. Nie tylko zyskamy przestrzeń, ale i uzyskamy funkcjonalne drzwi, które wysuniemy, gdy będą potrzebne, a schowamy, gdy ich nie używamy.

Decydując się na drzwi przesuwane na zewnątrz ściany, do wyboru mamy klasycznie wyglądające modele, ale również skrzydła szklane. Nie tylko nie zmniejszą nam wnętrza, ale mogą je optycznie powiększyć. Te drzwi stanowić będą doskonały element dekoracyjny. Montując drzwi przesuwne, warto skorzystać z dobrej ekipy remontowej, która podpowie nam najlepsze rozwiązania i zadba o ich prawidłowy montaż.

Kotary i przesłony

Dla przeciwników klasycznych drzwi w mieszkaniu dobrym rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju kotary. Na rynku bez problemu znajdziemy bogaty wybór przesłon, zarówno z materiałów, jak i koralików czy sztucznych tworzyw. Możemy dobrać je do stylu wnętrza i wykorzystać jako dekorację. Takie rozwiązanie nie uchroni przed hałasami, ale może dać poczucie intymności i ukryć zawartość pomieszczenia, gdy tego potrzebujemy.

Drzwi wyciszające

Jeśli potrzebujemy drzwi do zadań specjalnych, powinniśmy zapoznać się z zaletami drzwi wyciszających. Ich specjalnie opracowana konstrukcja zapewnia podwyższoną dźwiękoszczelność pomieszczenia. Takie rozwiązanie przyda się, m.in. gdy pracujemy zdalnie z domu. Po zamknięciu się w pokoju uzyskamy komfortową, cichą przestrzeń do działania. Drzwi wyciszające warto montować również wtedy, gdy któryś z domowników gra na instrumentach lub gdy chcemy uchronić dzieci przed hałasami. Wyróżnikiem takich skrzydeł jest pianka poliuretanowa lub płyta otworowo-wiórowa montowana w ich wnętrzu.

Parawan

Ciekawym pomysłem jest zastosowanie we wnętrzu parawanów. Mogą one sięgać sufitu, ale najczęściej są niższe. Nie zapewnią oddzielenia dźwiękowego i cieplnego, ale z ich pomocą w łatwy sposób da się wyodrębnić przestrzeń w mieszkaniu. Parawan przyda się do oddzielenia części dziennej i sypialnianej. W pokoju dziecięcym może stanowić linię podziału przestrzeni dla dwójki maluchów. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje parawanów, od wtapiających się we wnętrze po lustrzane.

6 rozwiazan zanim wybierzesz drzwi do mieszkania

Ściana przesuwna

Klasyczne drzwi nie będą nam potrzebne, jeśli postawimy na przesuwne ściany. Rozwiązanie najczęściej jest wykorzystywane w salach konferencyjnych i hotelach. Nie ma jednak przeszkód, byśmy sięgnęli po nie, planując wygląd domu czy dużego mieszkania. Szczególnie przydatne może być w sytuacji, gdy chcielibyśmy posiadać otwartą kuchnię, ale i móc ją czasem ukryć. Ściany przesuwane są wykonywane zarówno z płyt meblowych, drewna jak i szkła. W zależności od naszych potrzeb możemy dobrać materiał, wykorzystując jego właściwości.

Oddzielanie meblami

Zamiast drzwi, szczególnie tych oddzielających pokoje, możemy zdecydować się na zastosowanie w tej funkcji mebli lub ażurowych paneli. Jesteśmy wtedy w stanie otworzyć pomieszczenie z równoczesnym wyprodukowaniem “ścian”. Zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania oraz wieszania, np. dekoracji, tablic. Z pomocą mebli możemy wyodrębnić w salonie kącik do pracy. Jest to na pewno tańszy sposób niż stawianie ścianek i montaż drzwi. Jego przewagą może być też nietrwałość – jeśli będziemy chcieli przemeblować przestrzeń, wystarczy przesunąć taką “ścianę”.

Autorem artykułu jest firma remontowa Majster Damian z Krakowa, wykonująca remonty mieszkań i wykończenia wnętrz.

Dodaj komentarz