Poznaj niezwykłe zastosowania folii bąbelkowej

Prosta struktura zupełnie nie oddaje jej charakteru. Niezliczone możliwości i ogrom korzyści, jakie nam przynosi, często pozostają poza świadomością przeciętnego Kowalskiego. Najczęściej wiemy o niej tyle, że jest doskonałym materiałem do pakowania przesyłek i zabezpieczania towarów. W rzeczywistości jest to niezwykły materiał, który znajduje szereg nietypowych zastosowań. Po polsku nazywamy go po prostu folią bąbelkową. W języku angielskim stosuje się znacznie więcej określeń, które bądź co bądź, mogą dawać nieco szersze wyobrażenie o tym, do czego może służyć.

Folia bąbelkowa, po angielsku nazywana między innymi air bubble packing, bubble wrap, bubble pack, bubble paper, daje nam szereg możliwości w różnych dziedzinach naszego życia. Choć została wynaleziona niespełna 60 lat temu, już zdążyła podbić nasze serca i zawojować świat. Obecnie znajduje powszechne zastosowanie w przedsiębiorstwach o różnych profilach oraz gospodarstwach domowych. Choć wydaje się materiałem bardzo niepozornym, dziś już trudno byłoby się bez niej obejść.

O tym wie niemal każdy

O tym, że folia bąbelkowa ma doskonałe właściwości, które sprawdzają się w branży e-commerce, wiadomo nie od dziś. Nie od dziś też wiadomo, że folia bąbelkowa służy także do produkcji kopert bąbelkowych. Niezliczone ilości małych pęcherzyków powietrza uwięzione pomiędzy dwoma warstwami folii okazują się idealnym materiałem izolacyjnym. Chronią zabezpieczone folią towary przed kurzem, pyłem i wilgocią. Co więcej, amortyzują też wstrząsy oraz drgania, a także chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tematem rozważań niniejszego artykułu miały być jednak nie powszechne, a nietypowe zastosowania folii bąbelkowej. Dlatego, jeśli nie wiecie, do czego jeszcze mogłaby służyć, zachęcam do dalszej lektury.

Ciepło, sucho – po prostu dobrze

Tak, jak folia bąbelkowa zabezpiecza i chroni przesyłane towary, tak może też chronić nasze domy. Dzięki temu, że posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, można ją wykorzystywać do uszczelniania okien oraz dachów. Trochę trudno sobie wyobrazić, że ktoś okleja okno w kuchni lub salonie folią bąbelkową. Wyglądałoby to bądź co bądź trochę śmiesznie. Z drugiej jednak strony, jeśli pomyślimy o nieszczelnych oknach na strychu, przez które ucieka nam sporo ciepła z całego domu, to brzmi to już trochę lepiej.

Nie daj się zaskoczyć pogodzie

Właściwości termoizolacyjne folii można wykorzystać też na wakacjach. Wyobraźmy sobie, że wyjeżdżamy pod namiot, ale jak to czasem nad polskim morzem bywa, zamiast słonecznej aury, zaskakuje nas tam deszcz. Co gorsza, jest nie tylko deszczowo, ale też zimno. Wczasy pod namiotem w takich warunkach to wątpliwa przyjemność. W przeczekaniu niekorzystnej pogody pomoże ciepła odzież, kubek gorącej herbaty i… folia bąbelkowa. O ile wszyscy doskonale wiedzą, co należy zrobić z dwa pierwszymi rzeczami, o tyle z tą trzecią już niekoniecznie. Tymczasem folia bąbelkowa może się okazać niezbędna, by przetrwać chłodne noce. Wystarczy położyć ją pod materac, by stworzyć dodatkową warstwę izolacyjną pomiędzy nim a podłożem.

Wypisz wymaluj folia bąbelkowa

Było coś dla ciała, teraz będzie o czymś dla ducha. Jak się okazuje, folia bąbelkowa znajduje też zastosowanie w dekorowaniu wnętrz oraz sztuce i to przez duże S. Możliwości dekorowania za pomocą folii jest wiele. Doskonale wiedzą o tym osoby zajmujące się rękodziełem. Inspiracji można szukać właśnie na poświęconych rękodzielnictwu portalach. Tu wspomnimy jedynie o wyjątkowych pracach Bradley’a Harta. Niezwykłe portrety, które namalowane zostały poprzez wypełnianie poszczególnych pęcherzyków farbą o różnych kolorach, są bardzo realistyczne. Do wykonania takiego dzieła posłużono się strzykawkami wypełnionymi farbą. Efekt jest wprost powalający.

Co w modzie piszczy?

Jak się okazuje, folia bąbelkowa jest też doskonałą inspiracją dla projektantów mody. Nie tylko wygląda doskonale, ale chroni też przed chłodem i wilgocią. Wiele związanych z folią bąbelkową motywów pojawiło się w 2014 roku w kolekcji domu mody MM6 Maison Martin Margiela. Podobne modowe akcenty wykorzystały również uczennice białostockiej szkoły odzieżowej. Specjalnie na konkurs stworzyły kolekcję wyjątkowych kurtek i płaszczy. Ich pomysł został bardzo ciepło przyjęty i nagrodzony 3 miejscem w dwóch ogólnopolskich konkursach: Kreacje -Prowokacje w Radomiu oraz Tekstil 2018 w Łodzi.

Z folii bąbelkowej, a właściwie innego tworzywa, które powstaje w wyniku jej recyklingu, tzw. laplamu, powstają też oryginalne torebki. Warto wspomnieć w tym miejscu, że wychodzą spod ręki włoskiego projektanta Fabrizzio Fattori i cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie ma się zresztą co dziwić, bo nie da się ukryć – wyglądają oszałamiająco.

Czy jest coś jeszcze, czego nie wiesz o folii bąbelkowej? Z pewnością tak, bo jej zastosowań jest bez liku i trudno je wszystkie wymienić w jednym artykule, nawet jeśli jest dość obszerny. Mam jednak nadzieję, że po jego przeczytaniu wiesz już znacznie więcej i dostrzegasz ukryty w niej potencjał.

Więcej informacji na temat folii bąbelkowej możesz znaleźć na stronie https://opakowania24.eu/folia-babelkowa.html.

Dodaj komentarz