Eleganckie obrusy

elegancki obrus

Elegancki obrus jest obowiązkowym wyposażeniem niemal każdego współczesnego domu. Osobom preferującym luksusowe tkaniny proponuje się lniane obrusy z niebanalnymi zdobieniami, które można podarować na przykład w prezencie ślubnym, bądź wykorzystywać na szczególne okazje.

Obrusy z lnu – elegancja i szyk

Rodzaj tkaniny obrusowej ma ogromne znaczenie. Materiał na obrus musi być zarówno elegancki, jak i praktyczny. Luksusowy obrus nie może być kiepskiej jakości. Płacąc kilka tysięcy za obrus oczekuje się produktu funkcjonalnego, który będzie cieszył oko przez wiele lat. Nie bez przyczyny duża część obrusów z przysłowiowej „górnej półki” to obrusy lniane. Wyróżniają się one niesamowitą wytrzymałością. Wykonane z nici, które są trzy razy mocniejsze od wełny i dwukrotnie mocniejsze od bawełny. Poza tym, obrusy lniane są wyjątkowo odporne na zabrudzenia. Bez problemu można usunąć z nich każdą plamę. Co więcej, częste pranie lnianej tkaniny sprawia, że staje się ona jest jeszcze piękniejsza. Nadmierne użytkowanie takiego obrusu nie ma negatywnego wpływu na jego elegancki wygląd. Z upływem lat staje się on coraz bardziej miękki i gładki. Wykonana z tego materiału galanteria stołowa nie elektryzuje się. Mimo wieloletniego użytkowania nie zmienia swojego pierwotnego kształtu. Lniany obrus to zakup, który się opłaca.

Zdobiony obrus

elegancki obrus

Wybierając obrus można oczywiście postawić na wersję bez zdobień. Pasuje on do każdego wnętrza. Sprawdzi się w pomieszczeniach, w których króluje klasyka i w takich, gdzie postawiono na przepych. Jednak kupno eleganckiego obrusu nie zawsze musi oznaczać zakup galanterii stołowej w jasnych barwach, mimo że nie ulega wątpliwości, że klasyka jest w cenie.

Osoby szukające zdobionego obrusu powinny zwrócić uwagę na egzemplarze wzbogacone w metalowe kompozycje zajmujące brzeg materiału. Ciekawą propozycją są obrusy z delikatnymi zdobieniami inspirowane kulturą egipską. Ich atutem jest połączenie wzorów inspirowanych historią z prostotą i nowoczesną świeżością. Interesujące są też obrusy z dżetami w różnym kształcie, na przykład w formie małych gwiazdek. Metalowe zdobienia tego typu z reguły nie są kojarzone z obrusami, których używamy na co dzień. Jest to rozwiązanie, które spotyka się zwykle na egzemplarzach z wyższej półki, adresowanych do bardziej wymagających klientów. Nie powinna zatem dziwić ich cena, która przekracza 1 tys. zł.

Równie rzadko spotykanym zdobieniem, jeśli chodzi o galanterię stołową, są cekiny. Umieszcza się je na obrzeżach obrusu. Taki srebrno-złoty akcent sprawia, że obrus wygląda jakby został zanurzony w złocie. Mieniące się drobinki odbijają światło, dzięki czemu ożywiają wnętrze.

Elegancki obrus jako prezent

Wysokogatunkowy obrus z ciekawym zdobieniem, zwłaszcza ze sklepu, który zajmuje się wyłącznie sprzedażą produktów wykonanych z lnu lub bawełny, jest idealnym pomysłem na podarunek ślubny. Galanteria stołowa jest potrzebna w każdym eleganckim domu, dlatego  podarowanie jej młodej parze jest strzałem w dziesiątkę. Poza tym lniany obrus, dzięki swojej wytrzymałości, będzie towarzyszyć obdarowanym naprawdę długo. Położony na stole będzie przypominał o chwilach szczęścia, jakie młoda para przeżywała w dniu ślubu. Dobrym pomysłem jest zlecenie wyhaftowania na lnie inicjałów obdarowywanych osób.

Jeśli chodzi o kolorystykę obrusu przeznaczonego na prezent, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest biel. Pasuje do wszystkiego. Może stać się tłem do stworzenia nietuzinkowej stołowej aranżacji. Można go użyć przygotowując romantyczną kolację dla dwojga, uroczysty obiad dla teściów i wieczerzę wigilijną dla całej rodziny.

Co zamiast obrusu?

Eleganckiego obrusu na stole niczym nie da się zastąpić. Pełnowymiarowa galanteria stołowa ociepla pomieszczenie, sprawia że wnętrze staje się bardziej przytulne. Zwolennikom obrusów proponuje się również zakup eleganckich podkładek na stół. Mogą one być równie efektowne jak obrus, uzupełniając go. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu na podkładkach takiego samego zdobienia, co na obrusie. Sporym gronem zwolenników cieszą się również bieżniki na stół. Jest to nakładka dekoracyjna , która nie zakrywa całej powierzchni stołu. Z reguły przełożona jest przez środek blatu, wzdłuż jego dłuższego boku. Bieżnik to nie tylko rozwiązanie na co dzień, nadaje się on również na bardziej wyjątkowe okazje. Chcąc zakryć większą część stołu, niektórzy używają dwóch bieżników; możliwości aranżacyjnych jest wiele, każda z nich zapewnia fantastyczny efekt końcowy.

Potrzebujesz więcej informacji? Odwiedź Luxury Blog.

 

Dodaj komentarz