Oświetlenie i styl skandynawski

oswietlenie w stylu skandynawskim
W pochodzącym z północnej Europy stylu skandynawskim wyjątkowo chętnie urządzamy swoje mieszkania i domy.

Cechy, które są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego

Dla stylu skandynawskiego najbardziej charakterystyczne jest to, że we wnętrzach króluje biały kolor. Równie chętnie stosowane kolory to różne odcienie szarości. Wbrew jednak pozorom wnętrza urządzone w stylu skandynawskim wcale nie są zimne. Jest to zasługa tego, że we wnętrzach tych bardzo ważną rolę odgrywają tkaniny. Na kanapach i fotelach nie może zabraknąć bardzo ciepłych pledów z kaszmiru czy owczej wełny. W wnętrzach w stylu skandynawskim nie może także zabraknąć ułożonych w każdym możliwym miejscu poduszek – to bardzo prosty trik, który sprawia, że wnętrza od razu wydają się bardziej przytulne. Do ocieplenia wnętrza można wykorzystać także inne tkaniny.

Zawsze jednak powinny to być tkaniny naturalne, obok wełnianych pledów powinny więc pojawić się uszyte z lnu zasłony czy rolety. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim bardzo ważne są odpowiednie meble. Mają one bardzo proste kształty, powinny też być funkcjonalne. Osoby, które zdecydują się na urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim muszą pamiętać o tym, że mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego bardzo dużą wagę przywiązują do ekologii. W związku z tym należy pamiętać o tym, aby kupować meble wykonane z drewna. To, że dominującym kolorem we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim jest biały w połączeniu z szarością nie oznacza, że we wnętrzach tych nie ma miejsca na inne barwy. Dodatki, jak najbardziej mogą być kolorowe: czerwone, w odcieniach koloru niebieskiego, miętowe.

Rola oświetlenia we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim

Kwestia oświetlenia we wnętrzach w stylu skandynawskim musi być bardzo starannie przemyślana. W polskich warunkach klimatycznych i geograficznych rozświetlenie domu czy mieszkania nie jest aż tak ważne, jak na Półwyspie Skandynawskim. Jeśli jednak chcemy, aby nasz dom/mieszkanie możliwie najlepiej odpowiadało skandynawskim wzorcom to pamiętajmy o tym, że w salonie koniecznie powinien znaleźć się kilkuramienny żyrandol. Oczywiście w skandynawskich wnętrzach jeden punkt świetlny to zbyt mało; koniecznie musimy dokupić różnego rodzaju lampy (stołowe, podłogowe) oraz kinkiety. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim stają się bardziej rozświetlone również dzięki temu, że Skandynawowie kochają lustra. Duża ilość sporych rozmiarów luster to z jednej strony sposób na rozświetlenie wnętrz, z drugiej zaś sposób na to, aby -optycznie powiększyć małe wnętrza – dzięki lustrom będą wydawać się bardziej przestronne. Kończąc aranżację wnętrza w stylu skandynawskim koniecznie musimy również zakupić sporą ilość świec. Świece to kolejny sposób na rozświetlenie wnętrz.

Styl skandynawski już dawno temu przekroczył granice Półwyspu Skandynawskiego; jest bardzo popularny również w Polsce. To styl, który jest bardzo prosty, ale wbrew pozorom również ciepły i przytulny. Jednym ze sposobów na stworzenie przytulnego wnętrza jest właściwie dobrane oświetlenie.

Artykuł powstał we współpracy z www.acerto.pl

 

Dodaj komentarz