Przygotowanie powierzchni pod tynkowanie

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod nałożenie tynku przekłada się na efekt finalny prac, dlatego w tym celu należy użyć sprawdzonych materiałów budowlanych, które pozwolą należycie przygotować podłoże do dalszych czynności. Nałożenie tynku ma na celu nie tylko wyrównać powierzchnię ściany, ale także chronić pomieszczenie przed powstawaniem wilgoci.

Zakres prac uwarunkowany jest między innymi od tego, w jakiej kondycji znajduje się podłoże oraz z jakiego materiału zostało ono wykonane. Jak w takim razie skutecznie przygotować podłoże, aby efekt późniejszych prac nie pozostawiał niczego do życzenia?

Po pierwsze – oględziny

W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak zachowuje się dane podłoże w kontakcie z dalszą obróbką. Dobrym rozwiązaniem jest także zapoznanie się z instrukcjami, które zostały zamieszczone na opakowaniu tynku, dzięki temu zakres niezbędnych prac będzie łatwiejszy do ustalenia. Kolejnym krokiem jest wyrównanie struktury ściany – poprzez usunięcie wystających elementów dalsza aplikacja tynku będzie łatwiejsza i dokładniejsza. Istotne jest także zabezpieczenie okien, drzwi oraz innych elementów, które nie wymagają obróbki. Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię z zabrudzeń – w przypadku starych powierzchni, na których widoczna jest odpadająca farba, należy dokładnie oczyścić płaszczyznę, by była gotowa do dalszych prac. Ten sam schemat występuje w przypadku nierówności zawierających resztki zaprawy murarskiej.

Gruntowanie powierzchni

Jest to kolejny etap prac, który umożliwi późniejsze nakładanie tynku. Większość zapraw gruntowych jest łatwa w aplikacji i nanosi się je za pomocą klasycznych pędzli malarskich oraz wałków. W przypadku aplikacji preparatu na znacznej powierzchni możliwy jest natrysk. Gruntowanie konserwuje podłoże, jednocześnie tworząc dodatkową warstwę zabezpieczającą. Wyróżnia się kilka rodzajów gruntu.

W sprzedaży dostępne są roztwory silikonowe, akrylowe oraz silikatowe. To, jaki specyfik wybrać, uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju powierzchni i materiału, z którego została wykonana. Kolejnym wyznacznikiem jest materiał, który posłuży jako wykończenie ściany. Istotnym czynnikiem są też warunki cieplne panujące w danym pomieszczeniu oraz na zewnątrz, bowiem gruntowanie to proces, który występuje zarówno podczas prac wewnątrz budynku oraz na zewnątrz podczas odświeżenia elewacji bądź ocieplenia domu.

Wspomniany wcześniej grunt akrylowy stosowany jest w celach zabezpieczających podłoże przed oddziaływaniem wilgoci. Dzięki swoim właściwościom, znajduje on zastosowanie zarówno podczas prac ociepleniowych, jak również wewnątrz pomieszczeń, przygotowując ścianę do różnego rodzaju wykończenia. Jego uniwersalność i praktyczność cieszy się sporym zainteresowaniem w branży budowlanej. Zbliżone właściwości mają też wymienione wcześniej grunty silikonowe oraz silikatowe. Mnogość produktów dostępnych na rynku pozwala dobrać idealny grunt do przeprowadzanych prac remontowo-budowlanych.

W przypadku innych powierzchni w sprzedaży dostępne są też grunty kwarcowe, które zabezpieczają podłoże przed nałożeniem tynku mozaikowego. Sporym zainteresowaniem cieszą się też uniwersalne środki gruntujące, które oferują świetne właściwości przy zachowaniu atrakcyjnych cen. W przypadku zewnętrznych elewacji, dobrym rozwiązaniem są grunty głęboko penetrujące – ich właściwości doskonale sprawdzają się przy pracach związanych na przykład z ociepleniem.

Czy warto zagruntować powierzchnię?

Specjaliści twierdzą jednogłośnie, że tak. Tego typu zabieg przede wszystkim utrwali powierzchnię oraz przygotuje ją pod dalsze prace wykończeniowe. To dodatkowa ochrona również przed wilgocią, która ma negatywny wpływ na ściany. Kolejną zaletą jest ograniczenie wchłaniania materiału, co generuje spore oszczędności związane z materiałem. Oprócz tego należy wspomnieć, że dobrze zagruntowana przestrzeń pozwala ograniczyć zabrudzenia przy kolejnych etapach pracy.

Źródło: Kosbud

Dodaj komentarz