Kompresor nowy czy używany — którą opcję wybrać

Kompresor-nowy-czy-uzywany

Rynek maszyn używanych przeżywa rozkwit także w zakresie sprężarek przemysłowych i profesjonalnych. Czy jednak kupowanie używanej maszyny jest dobrym rozwiązaniem? Przed dokonaniem transakcji powinieneś zapoznać się z tematem. Podpowiadamy, kiedy lepszy okaże się zakup nowej, a kiedy używanej sprężarki.

Co jest ważne przy zakupie kompresora?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup używanej, czy nowej sprężarki powietrza, przed wyborem konkretnego urządzenia i jego parametrów dokładnie przeanalizuj potrzeby i wymagania swojego zakładu. Przede wszystkim należy przeanalizować warunki, jakie musi spełniać sprężarka powietrza, czyli możliwości maksymalnego ciśnienia roboczego, wydajności, jakości sprężonego powietrza oraz jego zużycia w czasie. Poza tym ważna jest również oczekiwana intensywność pracy kompresora, czy będzie on pracował regularnie, czy nie, czy też będzie poddawany intensywnemu użytkowaniu przez długi czas. Są to główne czynniki, które decydują o zakupie nowej lub używanej sprężarki powietrza. Warto jednak pamiętać, że tylko nowy sprzęt może zagwarantować długoletnią, bezawaryjną pracę i najlepszą jakość produkowanego sprężonego powietrza. Duże znaczenie ma również branża, w której będzie pracowała sprężarka powietrza.

Elementy istotne przy zakupie używanego kompresora

Zakup używanej sprężarki wiąże się ze znacznymi oszczędnościami, ale niesie za sobą pewne ryzyko. Aby nie wpaść w pułapkę używanego urządzenia, należy zachować ostrożność, a kupujący powinien dokładnie zbadać rynek dostawców i wybrać sprzedawcę, który jest rzetelny i ma dobrą opinię. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem kompresora dokładnie przetestować sprężarkę powietrza. Przegląd powinien dotyczyć przede wszystkim stanu technicznego kompresora. Jeśli kierownik działu zakupów nie zna problemów technicznych sprężarki powietrza, powinien skonsultować się z ekspertem i zaprosić go do przeglądu sprężarki. Taka osoba powinna być w stanie stwierdzić, czy sprzęt jest wolny od potencjalnych wad lub usterek wymagających naprawy i powstałych podczas poprzedniego użytkowania. Dodatkowo należy sprawdzić, czy kompresor spełnia wymagania konkretnego procesu produkcji sprężonego powietrza. Należy również zapytać sprzedawcę o regularność serwisowania, konserwacji i czyszczenia sprzętu. Daje to ogólne pojęcie o poziomie konserwacji sprężarki. 

Dla kogo kupno używanej sprężarki to dobre rozwiązanie? Z pewnością dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność i szukają możliwości obniżenia kosztów początkowych. W tym wypadku wykorzystanie używanej sprężarki jest odpowiednim rozwiązaniem. Zakup używanego kompresora powietrza z pewnością sprawdzi się również w fabrykach poszukujących dodatkowej sprężarki powietrza do obsługi istniejącego systemu i przy założeniu mniejszego obciążenia pracą niż podstawowe kompresory. Zakup nowej sprężarki powietrza to z pewnością duże obciążenie, szczególnie dla nowych firm, które posiadają ograniczoną zdolność kredytową i leasingową. W efekcie często jest tak, że mogą pozwolić sobie na zakup używanej maszyny, a zakup nowego kompresora przesuwając na czas, gdy poprawią swoją wiarygodność finansową. 

Nowa czy używana sprężarka powietrza — jaki wybór okaże się lepszy?

Nowe kompresory, choć droższe, są znacznie bezpieczniejszym wyborem. Zapewniają wyższą wydajność, lepszą jakość sprężonego powietrza i dłuższą żywotność. Nie ma również potrzeby dokładnego sprawdzania stanu technicznego nowej sprężarki powietrza, gdyż nie ma wątpliwości co do stanu fabrycznie nowej jednostki. Sprężarki te objęte są również gwarancją, w ramach której wszelkie wady i awarie są naprawiane na koszt producenta. 

Zakup nowej sprężarki powietrza jest zalecany firmom, które potrzebują wysokowydajnego parku maszynowego do produkcji sprężonego powietrza. Zakup nowej sprężarki powietrza powinien być podyktowany również potrzebami firm, które ze względu na rodzaj działalności i branżę, w której działają, deklarują stosowanie wyłącznie najwyższej jakości sprężonego powietrza. Tylko użycie nowej sprężarki powietrza może zapewnić taką pewność. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać najnowszy model kompresora o najlepszych parametrach.

Dodaj komentarz