Błędy budowlane mogą pojawić się na każdej budowie, bez względu na to, na jakiego wykonawcę się zdecydujemy i jak duże będziemy mieli do niego zaufanie. W wielu przypadkach pomyłki budowlańców są nieszkodliwe i jeżeli zauważymy je w miarę szybko, będziemy mieli szansę łatwo je wyeliminować. Problemem są jednak takie błędy wykonawcze, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne, a ich konsekwencje odczuwamy dopiero podczas użytkowania domu. Jedną z takich konsekwencji są mostki termiczne, które są nie tylko bardzo problematyczne, ale i w wielu przypadkach trudne do wyeliminowania. Jak uniknąć mostków termicznych i czy w przypadku ich wykrycia może nam pomóc rzeczoznawca budowlany?
Czym jest mostek termiczny? Dlaczego jest szkodliwy?
Mostek termiczny to szczelina, która powstaje pomiędzy przegrodami budowlanymi. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku tych przegród, które wykazują dużo większe właściwości przewodzenia ciepła niż przegrody z nimi sąsiadujące. Jeżeli ten współczynnik jest wysoki, w miejscach tych ciepłe powietrze jest przewodzone dużo szybciej niż w normalnych warunkach, i dużo łatwiej wydostaje się na zewnątrz budynku. W konsekwencji, szczególnie w miesiącach grzewczych, przy sporych różnicach temperatury panującej wewnątrz budynku i poza nim, w miejscach zagrożonych występowaniem mostków termicznych dochodzi do wychładzania źle zbudowanej przegrody budowlanej. W wyniku mostka termicznego narażamy się na ubytki ciepła, które uchodzi z ogrzewanych pomieszczeń na zewnątrz budynku, a co za tym idzie – także na dodatkowe koszty związane z koniecznością wzmożonego ogrzewania murów. Niestety mostki termiczne spowodowane źle zabezpieczonymi przegrodami budowlanymi wpływają także na stan ścian i podłóg – para wodna skraplająca się na murach nie tylko je osłabia, ale i prowadzi do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów powodujących pleśń.
Mostek termiczny – na to uważaj!
Rzeczoznawcy budowlani podkreślają, że główną przyczyną pojawienia się mostków termicznych są błędy i usterki budowlane. I nie ma tu znaczenia, czy są to błędy popełnione przez budowlańców na etapie powstawania budynku, czy wykonawcy zajmującego się montażem okien i drzwi. W każdym przypadku konsekwencje nierzetelnie przeprowadzonych prac budowlanych będą skutkowały problemami, z którymi będą musieli zmierzyć się właściciele domu.
W przypadku mostków termicznych zazwyczaj mamy do czynienia z brakiem zabezpieczenia wszelkiego rodzaju węzłów konstrukcyjnych, a także nieumiejętnym zamontowaniem okien, drzwi, włazów i wylotów. Dotyczy to zwłaszcza takich newralgicznych miejsc w budynkach mieszkalnych, jak połączenia murów z ramami okiennymi, balkonowymi i drzwiami, a także włazów, piwnic, dachów, wieńców, nadproży i ścian. Jeżeli w tych miejscach doszło do nieprawidłowego zabezpieczenia przegrody budowlanej, możemy mieć pewność, że prędzej czy później będziemy w nich mieli do czynienia z mostkami termicznymi.
Jeżeli podejrzewamy, że wykonawca źle wykonał swoją pracę, czego konsekwencją jest ubytek grzewczy pomieszczeń mieszkalnych, możemy poprosić o pomoc rzeczoznawcę budowlanego, który na podstawie oględzin wykona dla nas ekspertyzę budowlaną. W celu wykrycia mostków termicznych rzeczoznawca budowlany zazwyczaj używa urządzeń termowizyjnych. Miejsce występowania mostków termicznych możemy jednak bardzo łatwo rozpoznać sami – ściana zazwyczaj jest bardzo mokra i zimna, niejednokrotnie pojawiają się na niej także grzybiczne wykwity. W przypadku źle zabezpieczonych okien możemy też odczuć zimne podmuchy powietrza z zewnątrz.
Konsekwencje mostków termicznych
Występowanie mostków termicznych wiąże się nie tylko z zawilgoceniem ściany i nieestetycznymi wykwitami na powierzchni murów, ale przede wszystkim z ubytkami ciepła z budynku na jego zewnątrz. Straty energetyczne domu wiążą się z kolei z dodatkowymi kosztami, które trzeba przeznaczyć na ogrzewanie budynku. Żeby tego uniknąć, możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej, która pomoże nam wyegzekwować kosztowne naprawy od nierzetelnego wykonawcy.