Betonowe kanały samochodowe – także do użytku domowego

kanal_samochodowy_beton

Kanały samochodowe to niezbędna konstrukcja przy prowadzeniu diagnostyki oraz napraw pojazdów. Są powszechnie spotykane w warsztatach samochodowych, ale również mogą być wykonane w garażu każdego maniaka motoryzacji, który chce samodzielnie radzić sobie z awariami. Jak wykonać kanał samochodowy do użytku domowego?

Wiele usterek samochodów wymaga zajrzenia na podwozie. To właśnie tam zlokalizowane są różne podzespoły, do których można uzyskać dostęp jedynie poprzez zastosowanie kanału samochodowego.

Z kanałów samochodowych korzystają nie tylko mechanicy w warsztatach samochodowych – aktualnie kanał samochodowy można wykonać praktycznie w każdym garażu. Jedynym przeciwwskazaniem są w tym przypadku wymiary pomieszczenia, w którym kanał ma być wykonany – nie może być ono zbyt wąskie.

O kanale samochodowym pomyśl już na etapie budowy garażu

Im prędzej podejmiemy decyzję o tym, aby w garażu wykonać kanał samochodowy, tym lepiej. Wtedy będzie można indywidualnie dopasować projekt garażu do tego rodzaju konstrukcji. Oczywiście, istnieje możliwość wykonania kanału także w istniejącym już garażu, ale trzeba liczyć się wtedy z większymi kosztami.

Warto także pamiętać o tym, że wykonanie kanału samochodowego związane jest z koniecznością odpowiedniego przygotowania gruntu, a także doprowadzenia przewodów elektrycznych, jeśli kanał ma być podświetlony.

Wymiary kanału samochodowego

Zasadniczo, wymiary kanału garażowego to kwestia indywidualna. Im większy garaż, tym kanał może być także większy, więc można dopasować go wtedy do swoich indywidualnych potrzeb.

Przy określaniu wymiarów kanału samochodowego musimy pamiętać o tym, że jego długość powinna być przynajmniej o 1 metr większa od długości samochodu, aby można było uzyskać swobodny dostęp do całego podwozia pojazdu. Standardowa szerokość kanału samochodowego to 80 centymetrów, ale w przypadku samochodów ciężarowych stosuje się większe szerokości. Z kolei głębokość konstrukcji powinna być głównie dopasowana do wzrostu użytkownika.

Betonowe kanały samochodowe – sprawdzona konstrukcja

Kanały betonowe najczęściej wykonuje się z betonu – to materiał wyróżniający się wysoką wytrzymałością, trwałością, a także stabilnością.

Beton używany podczas budowy kanału jest odpowiednio zbrojony, co wpływa również na odpowiednią odporność całej konstrukcji. Jest ona odporna na nadmierny nacisk samochodu, więc nie będzie kruszyć się i pękać w trakcie użytkowania.

Mieszanka betonowa stosowana do produkcji kanałów samochodowych jest również odporna na niskie temperatury, dlatego też konstrukcja jest wtedy zabezpieczona przed pękaniem nawet wtedy, gdy garaż jest nieogrzewany i w okresie zimowym panują w nim niskie temperatury.

Odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią powodują, że konstrukcja nie przesiąka, dlatego też w kanale nie zbiera się woda.

Warto również wskazać, że kanały betonowe są niedrogie w realizacji, dlatego też to tak popularny wybór zarówno do warsztatów samochodowych, jak również do przydomowych garaży.

Gotowe kanały samochodowe z betonu – trwałe i tanie!

Betonowy kanał samochodowy może być wykonany zarówno na miejscu, czyli może być wylany bezpośrednio w garażu, ale również istnieje możliwość skorzystania z drugiej opcji – gotowych kanałów samochodowych z betonu.

Gotowe kanały samochodowe z betonu mają wiele zalet w porównaniu z kanałami przygotowywanymi na miejscu.

Przede wszystkim pozwalają na natychmiastowy montaż w odpowiednio przygotowanym wykopie – to wpływa z kolei na znaczące przyspieszenie prac budowlanych. Gotowe kanały są także bardziej wytrzymałe i trwałe, ponieważ produkowane są w kontrolowanych warunkach – to gwarancja, że będą mogły posłużyć na znacznie dłuższy czas. Warto także wskazać, że różnice cenowe pomiędzy kanałami gotowymi a wylewanymi na miejscu są naprawdę niewielkie, a często nawet za kanał gotowy można zapłacić mniej.

Te wszystkie zalety powodują, że betonowe kanały samochodowe oferowane jako gotowe to sprawdzony wybór dla osób, które pragną mieć w swoim garażu taką właśnie konstrukcję.

Gdzie można zamówić betonowy kanał samochodowy?

Aktualnie kanały betonowe realizuje wiele firm na terenie całego kraju – swoim klientom oferują one często także inne konstrukcje betonowe, na przykład takie jak szamba betonowe, piwnice ogrodowe z betonu, zbiorniki przeciwpożarowe, studnie wodomierzowe.

Z aktualnymi ofertami nowoczesnych kanałów betonowych oferowanych jako gotowe można zapoznać się na stronie ich producenta firmy Betonex

 

Dodaj komentarz