Kabiny sanitarne w szkołach – kryteria praktyczności i bezpieczeństwa

Kabina sanitarna w szkole

Praca z dziećmi z pewnością nie należy do łatwych, a ta wykonywana przez nauczycieli i pedagogów wymaga znacznie więcej zaangażowania, niż mogłoby się wydawać. Opiekun dzieci w szkole musi nie tylko dbać o rozwój swoich wychowanków, ale także o ich bezpieczeństwo podczas lekcji i przerw. To szkoła odpowiada ze ewentualne wypadki, jakie mogą mieć miejsce na jej terenie.

Wychowankowie klas wczesnoszkolnych oraz przedszkolnych dostarczają swoim opiekunom wielu wrażeń, nie zawsze w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie ulega wątpliwości, że najmłodsi mają wiele energii, a także pomysłów, co niekiedy okazuje się mieszanką wybuchową. Tymczasem nawet niewinna zabawa w ganianego może być ryzykowna – zwłaszcza jeśli dzieci zapędzą się w niej aż do łazienki.

Bezpieczne kabiny sanitarne dla szkół

Jednym z najczęściej zdarzających się w szkołach podstawowych i przedszkolach wypadków jest przytrzaśnięcie palców w drzwiach, co w najlepszej sytuacji kończy się stłuczeniem, ale może prowadzić nawet do złamania. Nic więc dziwnego, że nauczyciele dyżurujący, na czas przerw zamykają sale lekcyjne na klucz. Nie sposób jednak ograniczać dzieciom dostępu do toalet.

Dlatego do charakterystycznych elementów kabin sanitarnych w szkołach, odróżniających je od systemów przeznaczonych dla dorosłych, należy zaliczyć zabezpieczenia przeciw przytrzaśnięciu palców. Aby ograniczyć ryzyko bolesnego zranienia dziecka, w drzwiach do kabin WC montowane są specjalne zawiasy albo uszczelki antyuciskowe.

Kolejnym problemem, z jakim mogą spotkać się członkowie kadry pedagogicznej, jest przypadkowe lub celowe zatrzaśnięcie się wychowanka w toalecie. Jeśli uczeń zamknie się w kabinie z własnej woli, mamy do czynienia z wyzwaniem natury wychowawczej, jednak gdy dziecko zasłabnie w zamkniętej łazience, sytuacja staje się naprawdę niebezpieczna.

Dlatego kabiny sanitarne WC dla najmłodszych, produkowane przez firmę Sanipol, standardowo nie posiadają wewnętrznego zamknięcia. Dzięki temu rozwiązaniu, opiekun ma możliwość podjęcia szybkiego działania w sytuacji awaryjnej. Kabiny WC do przedszkoli, do których uczęszczają bardzo małe dzieci, mogą być też na tyle niskie, by mogła do nich zajrzeć osoba dorosła.

Zabudowa łazienki przyjazna dzieciom

Względy bezpieczeństwa są oczywiście najważniejsze, nie zapominajmy jednak o estetycznych upodobaniach dzieci. Idealne toalety szkolne są nie tylko funkcjonalne, ale też przyjazne dla najmłodszych, a więc kolorowe i fantazyjne.

Ciekawym sposobem na urozmaicenie systemu zabudowy sanitariatów w szkołach i przedszkolach jest sięgnięcie po kolorowe wykończenia. Jedną z możliwości jest użycie barwnych płyt HPL do budowy ścianek działowych, inną – wybór kolorowych okuć, w tym klamek i uchwytów dostępnych w rozmaitych kształtach, atrakcyjnych wizualnie i wygodnych dla najmłodszych.

Dodaj komentarz