Jaki dach lepszy – płaski czy stromy?

dach strony czy dach plaski

Zapewne każda osoba zadawała sobie kiedyś pytanie – Który rodzaj dachu wybrać i dlaczego. Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Dach płaski jest jeden, natomiast dach stromy możemy podzielić na kilka rodzaji: jednospadowe (pulpitowe), dwuspadowe, czterospadowe (kopertowe i namiotowe), mansardowe, naczółkowe oraz wielospadowe. Między sobą różnią się katem nachylenia, ilością spadków oraz zniekształceń.

Rzeczy przemawiające za dachem stromym w porównaniu z dachem płaskim:

  • zdecydowanie łatwiejsza konstrukcja,
  • mniejsze ryzyko popełnienia błędu podczas budowy,
  • tańsze utrzymanie,
  • zdecydowanie niższa cena,
  • mniejszy stosunek odprowadzanego ciepła,
  • są o wiele bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i czynniki armosferyczne.

Jedną z bardziej zauważalnych wad jest trudność w utrzymaniu. W przypadku dachu płaskiego serwisant moze bez problemu po nim chodzić, w przypadku dachu stromego konieczne będzie przypięcie się do lin asekuracyjnych. Nie można na nim również założyć „tarasu” lub ogródka ze względu na kąt nachylenia.

Rzeczy przemawiające za dachem płaskim w porównaniu do stromego:

  • łatwiejsze odprowadzanie wody (woda nie jest magazynowana na powierzchni płaskiej, tylko odprowadzana w dół przez rynny),
  • możliwość urządzenia na dachu małego ogrodu lub miejsca do wypoczynku.

Niestety wielką wadą takiego typu dachu jest wysoki koszt utrzymania. Raz do roku nalezy dach skontrolować pod kątem uszkodzeń, przecieków, dziur, itd… Nie nalezy również zapomnieć o wysokiej cenie samego materiału podtrzymującego ciepło, aby nie wydostawało się ono na zewnątrz – trzeba go również użyć więcej.

Podsumowując

Zalet dachu ostrego jest niewątpliwie więcej.

Każdy mieszkaniec powinien wybrać rodzaj dachu wedle własnego uznania oraz położenia domu. Dach spadzisty częściej jest spotykany w domach jedno lub wielorodzinnych, natomiast dom płaski w większych obiektach. Należy pamiętać, że ostateczny głos w sprawie dachu zabierze architekt domu, musi on stwierdzić, że dom będzie bezpieczny oraz wydać zezwolenie na budowę.

Dodaj komentarz