Czy korzystanie z wypożyczalni sprzętu budowlanego jest opłacalne?

wypozyczanie sprzetu budowlanego
Wykonywanie prac budowlano-remontowych jest dzisiaj o wiele łatwiejsze dzięki temu, że do dyspozycji mamy mnóstwo różnego rodzaju sprzętów i narzędzi. Sprzęt, który może przydać się przy wykonywaniu tego typu prac jest jednak stosunkowo drogi. Obecnie jednak w wielu miastach działają wypożyczalnie sprzętu budowlanego.

Kto najczęściej korzysta z usług wypożyczalni?

Moda na otwieranie wypożyczalni sprzętu budowlanego dotarła do nas z krajów Europy Zachodniej. W krajach tych wypożyczalnie sprzętu budowlanego działają od bardzo dawna i cieszą się ogromną popularnością. U nas wypożyczalnie pojawiły się stosunkowo niedawno, już jednak cieszą się sporym zainteresowaniem. Można więc przypuszczać, że rynek tego typu usług będzie się w Polsce prężnie rozwijał. Będzie przybywać zarówno wypożyczalni jak i osób czy firm korzystających z ich usług. Z usług wypożyczalni sprzętu budowlanego mogą skorzystać praktycznie wszyscy, którzy potrzebują takiego sprzętu, ale z pewnych powodów nie opłaca się im kupować własnego. Wśród klientów wypożyczalni sprzętu budowlanego bardzo często zostają osoby indywidualne, gdy w swoich domach czy mieszkaniach wykonują drobne prace remontowe. Klientami wypożyczalni sprzętu budowlanego są często także niewielkie firmy, które specjalizują się w pracach wykończeniowych i remontowych. Z możliwości wypożyczenia sprzętu budowlanego korzystają także firmy budowlane i to nie tylko te małe, ale również te większe.

Jaki sprzęt można wypożyczyć?

W wypożyczalniach sprzętu budowlanego nie może zabraknąć typowych sprzętów, które są niezbędne na małych budowach oraz podczas przeprowadzania prac remontowych. W ofercie najlepszych i największych na rynku wypożyczalni sprzętu budowlanego nie może zabraknąć dźwigów, rusztowań, maszyn niezbędnych do wykonania prac ziemnych i wszelkich prac betoniarskich. W niektórych wypożyczalniach można wypożyczyć nie tylko betoniarki, ale także młoty pneumatyczne i agregaty prądotwórcze. Niektóre wypożyczalnie oferują także możliwość wypożyczenia wysokospecjalistycznego sprzętu budowlanego. Takich wypożyczalni jest jednak niewiele, a z ich oferty nie mogą najczęściej skorzystać indywidualni klienci.

Czy opłaca się wypożyczać sprzęt budowlany?

O tym, czy jest to rozwiązanie dla nas korzystne z punktu widzenia ekonomicznego, musi zdecydować sami. Za wynajęcie sprzętu budowlanego pobierane są opłaty, ale jeśli ich wysokość porównamy z ceną zakupu nowego sprzętu, to okaże się, że koszt wynajmu to zaledwie niewielki promil tego, co musielibyśmy wydać kupując ten sprzęt. Koszty zakupu będą o wiele wyższe, gdy potrzebny nam będzie sprzęt wysokospecjalistyczny. Musimy więc naprawdę wszystko bardzo uważnie przekalkulować. Są zwolennicy obu rozwiązań. Argumentem, którego bardzo często używają zwolennicy wypożyczania jest to, że w przypadku amatorów zakupiony sprzęt bardzo często wykorzystywany jest tylko raz. Na pewno więc nie jest to rozwiązanie optymalne z punktu widzenia ekonomii. Wypożyczenie sprzętu budowlanego w wielu sytuacjach jest bardziej opłacalne.

Artykuł powstał przy współpracy z Baukrane

 

Dodaj komentarz