Zakup mieszkania deweloperskiego – o czym pamiętać?

zakup mieszkania developer

Zakup mieszkania to dla większości ogromne przedsięwzięcie. Niezależnie od tego, czy jest ono przeznaczone do zamieszkania przez nas, czy pod wynajem. To inwestycja, na której nikt z nas nie chce być stratny. By móc w pełni cieszyć się dokonanym zakupem, należy roztropnie podejść do tematu kupna nieruchomości. zajrzeć Warto zabawić się w detektywa i wszędzie tam, gdzie rozemocjonowany nabywca nie ośmieliłby się szukać

Sprawdź się

Zacznij jednak od siebie. Statystyki mówią, że największa rzesza nabywców decyduje się na zakup mieszkania ze środków pochodzących z kredytu. By realnie ocenić własne możliwości finansowe, koniecznie trzeba udać się do doradcy kredytowego lub do wybranego banku i zbadać tzw. zdolność kredytową. Wyniki takiej analizy mogą zadziwić, więc nie należy odkładać takiej wizyty na ostatnią chwilę. Dodatkowa znajomość ofert poszczególnych banków, alternatywnych źródeł finansowania zakupu (programy rządowych dopłat). Wymagań formalnych uchroni nas przed niemiłymi niespodziankami w trakcie finalizowania transakcji.

Sprawdź to

Teraz nadszedł czas na poznanie dewelopera, który urzeczywistni nasze marzenia. Jeśli nasze uczucia ulokujemy w konkretnej inwestycji, koniecznie sprawdźmy, czy spełnia ona nasze wszystkie wymagania. Odpowiedni rozkład pomieszczeń, ekspozycja okien, fakt posiadania balkonu, ale też kwestia miejsca postojowego, komórki lokatorskiej, czy windy w bloku. To może nas zainteresować przy wyborze właściwego lokum. Z kolei właściwy rekonesans okolicy, szczegółowy ogląd poprzednich etapów, czy poczytanie opinii o nich na forach, powinny nam wiele powiedzieć na temat jakości prac i solidności wykonawcy. Jeśli dołączymy do tego niebudzące wątpliwości kwestie formalne (m.in. pozwolenie na budowę i stan księgi wieczystej danej nieruchomości, aktualny wpis do KRS, sprawozdanie finansowe), to możemy mieć pewność, że kluczowe warunki zostały spełnione.

Ufam i sprawdzam

Przed zakupem mieszkania, koniecznie upewnij się, odpowiada ci lokalizacja. Bliskość punktów usługowych, utwardzona droga dojazdowa, a może pobliskie tereny zielone czy plac zabaw pod oknem–to przykłady z istotnych dla nabywców kwestii. Dodatkowo znajomość Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, czy planu zagospodarowania terenu w pobliżu inwestycji nic nie kosztuje. Może być cenną informacją na temat potencjalnych niechcianych zmian otoczenia wokół inwestycji. Warto też zaznajomić się z zapisami tzw. Ustawy deweloperskiej (Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego), która szczegółowo określa prawa i obowiązki stron. Wszelkie zapisy, które są niezrozumiałe, wyjaśnij jeszcze przed zawarciem umowy, a przede wszystkim nie bój się pytać. To święte prawo nabywcy może okazać się szczególnie cenne w sytuacji, gdy w grę wchodzą jakieś promocje lub zniżki, które nie zostały ujęte w materiałach reklamowych.

Kup sobie szczęście

Szczęśliwi uśmiechnięci ludzie z kluczami w ręku i nadzieją na lepsze życie. To wizja, którą kuszą nas deweloperzy. Sprzedaż marzeń to transakcja, która może stać się udziałem każdego. Jednak by była satysfakcjonująca dla obu stron, wszelkie wątpliwości powinny zostać rozwiane przed jej dokonaniem. Kupujący musi mieć pewność, że towar jest zgodny z zamówieniem.

Paulina Kucharska
Stworzono we współpracy z: Atom Deweloper: Mieszkania Siechnice

 

Dodaj komentarz