Meble tapicerowane – podstawowa „instrukcja obsługi” pielęgnacji
Podstawę w przypadku mebli tapicerowanych stanowi ich regularna pielęgnacja. Jeśli Twoja ulubiona sofa jest pokryta tkaniną, pamiętaj, aby odkurzać ją raz w miesiącu. Inaczej materiał będzie szarzeć.
Masz może w swoich czterech kątach np. pufy tapicerowane ze skóry naturalnej? Przecieraj je regularnie choćby specjalnymi chusteczkami do czyszczenia skóry. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zawsze będą doskonale wyglądać i posłużą Ci przez lata. Unikaj innych specyfików, aby nie ryzykować wysuszeniem i łuszczeniem się skóry.
Gdy dasz plamę…
Problem zaczyna się, gdy na Twojej ulubionej kanapie tapicerowanej lub fotelu pojawi się plama. Wtedy należy działać z głową, bez pośpiechu, żeby na koniec nie okazało się, że mała plama ustąpiła miejsca jeszcze większej.
Jeszcze przed rozpoczęciem czyszczenia najpierw zastanów się, z jakiego dokładnie materiału są Twoje meble tapicerowane: może to błyszczący welur lub aksamit? A może ekoskóra? Zanim wybierzesz sposób czyszczenia, przetestuj go na małym fragmencie tapicerki, aby nie zafundować przy okazji swojej ulubionej kanapie odbarwień. Ważne! Odplamiacze czy wybielacze do ubrań odstaw na bok! One zniszczą całą tapicerkę.
1. Pianka lub szampon
Jeśli tapicerka wykonana jest z matowej tkaniny, najpierw ją odkurz. Następnie użyj specjalnie stworzonej do tego pianki lub szamponu oraz gąbki. Piana penetrując materiał, czyści go. Potem wypłucz tkaninę wilgotną szmatką, dopóki nie pozbędziesz się piany. Uważaj, by nie zamoczyć tapicerki w jej głębszych warstwach – wtedy ciężej będzie ją wysuszyć, przez co istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Na koniec wysusz tapicerkę suszarką, używając letniego strumienia powietrza.
Pamiętaj, by zawsze przeczytać instrukcję od producenta pianki. Z dużym prawdopodobieństwem pianka powinna wnikać w tkaninę przez kilka godzin, zanim ją wypłuczesz.
2. DYI: proszek z wodą
Jeśli nie masz pod ręką specjalnej pianki do mebli tapicerowanych, zrób ją samodzielnie. Wystarczy, że wymieszasz proszek do prania z wodą w następujących proporcjach: 1/4 szklanka proszku i ok. 300 ml ciepłej wody. Następnie, aby otrzymać pianę, zmieszaj oba składniki w blenderze. Powstała mieszanka skutecznie usunie plamy po jedzeniu.
3. Roztwór kwasku cytrynowego
Jeśli natomiast na Twoją kanapę tapicerowaną wylała się kawa lub wino, egzamin z czyszczenia powinien zdać roztwór kwasku cytrynowego. Wystarczy mieszanka łyżki wody i szczypty kwasku. Nałóż na mebel tapicerowany, odczekaj 20 minut, zmyj. I po wszystkim! Rozwór ten radzi sobie również z atramentem.
4. Roztwór wody i amoniaku
Jeśli z kolei Twoje meble tapicerowane powstały z weluru, doskonale do ich czyszczenia sprawdzi się roztwór wody i amoniaku. (Jedna łyżka na pół litra zimnej wody). Najpierw jednak koniecznie odkurz tapicerkę. Potem pamiętaj, by czyścić ją zawsze z kierunkiem ułożenia włosa! Na koniec użyj miękkiej szczotki do wyczesania włosia i wysusz suszarką z chłodniejszym strumieniem.
5. Płyn do mycia naczyń lub mydło z wodą
Jeśli Twoje meble są z ekoskóry, masz szczęście. To mniej wrażliwy materiał, dlatego śmiało czyść go wodą z mydłem lub z płynem do naczyń.
Meble tapicerowane zawsze w doskonałym stanie
Podsumujmy: meble tapicerowane będą wyglądać jak nowe, gdy regularnie będziesz je pielęgnować. Posłużą Ci długo, o ile będziesz dobierać odpowiedni sposób czyszczenia do tkaniny i rodzaju plamy.
Na koniec ważna uwaga: producenci środków czyszczących do mebli tapicerowanych zalecają, by umyć nimi całą tkaninę, nie tylko miejsce, w którym znajduje się plama. Oczywiście zależy to przede wszystkim od wielkości plamy i rodzaju materiału. Istnieją bowiem tkaniny, do których należy podchodzić szczególnie ostrożnie. Chodzi m.in. o welur, a także o tkaniny jasne, bez wzorów, gdzie źle sprane plamy będą szczególnie widoczne. Odpowiednio zadbane meble tapicerowane będą błyszczeć jak gwiazdy… czystością!
Meble Focus – meble do każdego wnętrza Artykuł został przygotowany przez firmę Meble Focus oferującą meble tapicerowane. |