Jaki zbiornik na propan kupić?

zbiornik-na-propan2

Wybór zbiornika na gaz propan to decyzja, która w dużej mierze będzie miała wpływ na nasze zadowolenie z użytkowania zbiornikowej instalacji gazowej. Trzeba więc dobrze przemyśleć tę decyzję i rozważyć wszystkie dostępne opcje. Podpowiadamy, jakie zbiorniki są w ofercie producentów, a także czym się kierować przy wyborze i na jaki zbiornik najlepiej się zdecydować.

Zbiorniki na gaz propan – co oferują producenci?

Mnogość opcji i możliwości jest ogromna. Producenci dokładają wszelkich starań, aby zbiorniki na gaz mogły być z łatwością dostosowane do różnorodnych wymagań użytkowników. Dzięki temu mogą sobie na nie pozwolić nieco mniej zamożni klienci kupując używany zbiornik zamiast nowego. Bez trudu wpasują się w małe działki i posesje, dzięki wariantom podziemnym i pionowym, zamiast standardowego poziomego naziemnego zbiornika. Oprócz tego użytkownicy mogą wybierać pomiędzy szeroką gamą wielkości i pojemności zbiorników na płynny propan. Jeśli to za mało, to wielu producentów oferuje również możliwość wykonania na specjalne zamówienie klienta zbiornika o dowolnej pojemności. Nie ma więc znaczenia jak dużą masz działkę, jak duży jest Twój dom oraz jakie jest zapotrzebowanie na gaz. Z pewnością znajdzie się zbiornik, który sprosta wszystkim kryteriom wyboru.

Różne warianty lokalizacji zbiorników na gaz

Podstawowy podział zbiorników na gaz propan opiera się o miejsce ich lokalizacji w stosunku do powierzchni ziemi. Tym samym mamy do czynienia ze zbiornikami naziemnymi lub podziemnymi. Naziemne zbiorniki na gaz umieszczane są na specjalnej płycie fundamentowej na powierzchni ziemi. Nie ma możliwości nawet częściowego ich zakopania. Można jednak obsadzić je roślinnością i w tej sposób zamaskować ich obecność. Podziemne zbiorniki na propan umieszczane są natomiast w specjalnie przygotowanym wykopie, a następnie przysypane są ziemią.

Podziemny zbiornik na gaz może być zakopany całkowicie lub tylko częściowo. Te umieszczone w całości pod ziemią można obsadzić trawą lub kwiatami, przez co ich widoczność będzie jeszcze mniejsza. Podziemne zbiorniki, choć nieco droższe, polecane są na małe działki. Wynika to z wymogów bezpieczeństwa dotyczących lokalizowania zbiorników na propan.

Naziemne zbiorniki z powodzeniem można umieszczać na większych posesjach z dużą swobodą. Niektórzy producenci idą krok dalej, aby ułatwić wykonanie inwestycji na szczególnie małych działkach. W ofercie możemy znaleźć zarówno standardowe zbiorniki poziome, jak i nowoczesne pionowe zbiorniki na gaz. Jakie jest ich zadanie i czym się różnią? Przede wszystkim pionowe zbiorniki na gaz występują tylko w wariancie podziemnym. Ich rzut poziomy jest znacznie mniejszy, przez co zachowanie wymaganych przepisami odległości jest łatwiejsze. Okazuje się to szczególnie istotne na niewielkich działkach o ograniczonej dostępności miejsca na inwestycję.

Jaką pojemność zbiornika na gaz wybrać?

Oprócz wszystkich wspomnianych powyżej parametrów, należy także zdecydować, jaka pojemność zbiornika na propan będzie dla nas najbardziej optymalna. Przyjmuje się, że pojemność zbiornika na gaz dobiera się w taki sposób, aby jego tankowanie odbywało się nie częściej niż 2 razy do roku. Częstą praktyką jest również wybór zbiornika o takiej pojemności, by zgromadzony w nim zapas gazu wystarczył na cały rok. Takie podejście jest uzasadnione ekonomicznie, ale także zwiększa komfort użytkowania.

Właściwy dobór pojemności zbiornika na płynny propan pozwala nie myśleć zbyt często o tym, aby uzupełnić zapas paliwa opałowego. Oprócz tego, z większym zbiornikiem mamy pewność, że gaz nie skończy się w trakcie sezonu opałowego pozostawiając nas w zimnym, nieogrzanym domu. A jak do częstotliwości tankowania ma się jego opłacalność?

Ceny gazu propan zmieniają się w ciągu roku, w sezonie grzewczym rosną, a po jego zakończeniu spadają. Tankując zbiornik raz do roku możemy uzupełniać zapas gazu w niższej cenie i dzięki temu obniżyć koszty ogrzewania.

Dobierając pojemność zbiornika na gaz należy uwzględnić metraż domu, przeznaczenie gazu, czyli czy będzie wykorzystywany jedynie do ogrzewania domu, czy też do gotowania i podgrzewania wody użytkowej. Tym samym trzeba również uwzględnić liczbę odbiorników końcowych gazu oraz liczbę mieszkańców.

 

Dodaj komentarz