Jak dbać latem o ogród?

ogród latem

Latem zdecydowana większość działkowiczów kontynuuje prace rozpoczęte jeszcze wiosną. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie rośliną odpowiedniej wilgotności. 

W jaki sposób powinno się dbać o ogród latem?

Jedną z najważniejszych czynności jaką powinno się wykonać latem w ogrodzie będzie podlewanie. W trakcie upałów woda oczywiście będzie parowała z gleby w bardzo szybkim czasie, co może grozić przesuszeniem się roślin. Warto zatem pamiętać, by nie podlewać ogrodu podczas dnia, gdy nasłonecznienie będzie zdecydowanie największe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że może to grozić poparzeniami liści, a także kwiatów, które powstaną przez bardzo szybkie wyparowanie kropelek wody z rośliny. Warto mieć świadomość, że najlepiej podlewać jest o zmierzchu albo o świcie. Woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do panującej w otoczeniu. W ten sposób można ograniczyć również parowanie wody z gleby.

W celu wzmocnienia roślin można oczywiście dodać płynny nawóz do wody, która będzie wykorzystywana do podlewania. W trakcie podlewania bardzo istotne jest wykorzystywanie właściwej końcówki lancy. Warto zadbać, by była regulowana, co pozwoli na uzyskanie delikatnego strumienia, nie doprowadzi on oczywiście do sytuacji, że wypłucze się gleba spod roślin. Trzeba także pamiętać by przy podlewaniu unikać zraszania liści, owoców, kwiatów czy pędów roślin. Używany strumień nie może zatem być rozproszony, rekomenduje się, by był zogniskowany na podłoże.

Latem można również nawozić rośliny, by później bardzo dobrze przetrwały okres upałów. Właśnie o tej porze roku powinno się używać nawożenia dolistnego tzn. oprysków. Nie każdy ma świadomość, że nie jest rekomendowane nawożenie dłużej niż do lipca, w przeciwnym razie okres wegetacji, a także dojrzewania niepotrzebnie się wydłuży. W przypadku, gdy na owocowych drzewach zawiąże się za dużo owoców, poleca się je przerzedzić. Można oczywiście zrobić to ręcznie po opadnięciu zawiązków. Zabieg ten pozwoli na uniknięcie plonu drobnych oraz niesmacznych owoców.

Dodaj komentarz