Najważniejsze pytania, jakie warto zadać deweloperowi

pytania-do-dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera to opcja, na którą decyduje się wiele Polaków. Daje ona możliwość wprowadzenia się do świeżo wybudowanego lokum, w którym nikt wcześniej nie mieszkał, i urządzenia go po swojemu. Obarczona jest jednak pewnym ryzykiem. Żeby je zminimalizować, warto jeszcze przed zakupem zadać deweloperowi kilka pytań. O co pytać, aby uniknąć nieprzyjemności?

Mieszkanie od dewelopera – jakie kwestie sprawdzić przed pierwszym spotkaniem?

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Dlatego nie może być podejmowana pochopnie. Zanim umówisz się na spotkanie z deweloperem, dobrze mu się przyjrzyj. Sprawdź historię poprzednich budów. Upewnij się, że ich realizacja przebiegała zgodnie z harmonogramem i bez niespodzianek. Możesz nawet skontaktować się z mieszkańcami powstałych budynków, aby zapytać o szczegóły. W dobie internetu to nietrudne.

Koniecznie przeczytaj opinie w sieci na temat firmy i zweryfikuj, czy podmiot jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. W KRS możesz sprawdzić nie tylko status prawny przedsiębiorstwa i sposób reprezentacji, ale także jego sytuację finansową. Z Rejestru dowiesz się, czy firma ma długi lub zaległości podatkowe. To minimum czynności, które warto wykonać jeszcze przed spotkaniem z deweloperem. W ten sposób wstępnie ocenisz wiarygodność podmiotu.

Na tym jednak nie koniec. Do spotkania z deweloperem warto się dobrze przygotować. Zastanów się, jakie masz pytania i wątpliwości co do inwestycji. Spisz wszystkie nurtujące Cię kwestie na kartce, nawet jeśli wydają Ci się błahe. Co ważne, weź sporządzone notatki ze sobą. W stresie i ekscytacji nietrudno bowiem zapomnieć o istotnych zagadnieniach. O co warto zapytać dewelopera? Poniżej znajdziesz spis ważnych pytań.

Zakup mieszkania od dewelopera – o co pytać? Kwestie własnościowe i związane z finansami

Przy zakupie mieszkania od dewelopera warto przeanalizować kwestie związane z własnością nieruchomości, sposobem jej finansowania i przyszłymi kosztami użytkowania. Pozwoli to uniknąć niespodzianek. O co więc pytać?

  1. Czy deweloper dysponuje niezbędnymi pozwoleniami i dokumentami? Chodzi m.in. o pozwolenie na budowę, projekt budynku, umowy o przyłączenie obiektu do sieci czy też świadectwo energetyki budynku. Dzięki temu zyskasz pewność, że inwestycja powstaje legalnie.
  2. W jaki sposób finansowana jest inwestycja? Deweloper może budować nieruchomość ze środków własnych lub pochodzących z kredytu bankowego. W obiegowej opinii za bardziej wiarygodny uznaje się podmiot, który realizuje przedsięwzięcie z własnych źródeł. Nie można jednak zapominać, że w drugim przypadku deweloper przechodzi skrupulatny proces weryfikacji w banku. Jeśli coś wzbudzi niepokój instytucji, podmiot nie otrzyma wsparcia. Na dodatek bank, który udziela kredytu, przez cały okres powstawania nieruchomości kontroluje etapy prowadzonych prac.
  3. Czy inwestycja jest obciążona hipoteką? Jeśli tak, wówczas trzeba zobowiązać dewelopera do wypełnienia formalności, które zwolnią Cię z odpowiedzialności za jego zobowiązanie. Należy też uzyskać zgodę banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie mieszkania.
  4. Czy deweloper dysponuje prawem własności działki? Jeżeli deweloper jest użytkownikiem wieczystym gruntu, a nie jego właścicielem, wówczas kupując nieruchomość, staniesz się współużytkownikiem gruntu. Rodzi to konieczność stosowania się do umowy użytkowania wieczystego, a tym samym ponoszenia określonych opłat.
  5. Na jak wysokie wydatki administracyjne trzeba się przygotować? Użytkowanie nieruchomości wiąże się z koniecznością wnoszenia opłat administracyjnych, np. związanych z utrzymaniem części wspólnych. Warto znać ich przewidywaną wysokość jeszcze przed zakupem mieszkania.

Powyższa lista to zaledwie niewielki wycinek pytań, które warto zadać deweloperowi, zanim podejmie się decyzję o zakupie mieszkania. Niemniej jest o tyle istotna, że pozwala uniknąć kłopotów związanych z własnością i finansowaniem nieruchomości. Dlatego warto mieć ją pod ręką na spotkaniu z deweloperem.

Dodaj komentarz