Zakup mieszkania od dewelopera to opcja, na którą decyduje się wiele Polaków. Daje ona możliwość wprowadzenia się do świeżo wybudowanego lokum, w którym nikt wcześniej nie mieszkał, i urządzenia go po swojemu. Obarczona jest jednak pewnym ryzykiem. Żeby je zminimalizować, warto jeszcze przed zakupem zadać deweloperowi kilka pytań. O co pytać, aby uniknąć nieprzyjemności?
Mieszkanie od dewelopera – jakie kwestie sprawdzić przed pierwszym spotkaniem?
Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Dlatego nie może być podejmowana pochopnie. Zanim umówisz się na spotkanie z deweloperem, dobrze mu się przyjrzyj. Sprawdź historię poprzednich budów. Upewnij się, że ich realizacja przebiegała zgodnie z harmonogramem i bez niespodzianek. Możesz nawet skontaktować się z mieszkańcami powstałych budynków, aby zapytać o szczegóły. W dobie internetu to nietrudne.
Koniecznie przeczytaj opinie w sieci na temat firmy i zweryfikuj, czy podmiot jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. W KRS możesz sprawdzić nie tylko status prawny przedsiębiorstwa i sposób reprezentacji, ale także jego sytuację finansową. Z Rejestru dowiesz się, czy firma ma długi lub zaległości podatkowe. To minimum czynności, które warto wykonać jeszcze przed spotkaniem z deweloperem. W ten sposób wstępnie ocenisz wiarygodność podmiotu.
Na tym jednak nie koniec. Do spotkania z deweloperem warto się dobrze przygotować. Zastanów się, jakie masz pytania i wątpliwości co do inwestycji. Spisz wszystkie nurtujące Cię kwestie na kartce, nawet jeśli wydają Ci się błahe. Co ważne, weź sporządzone notatki ze sobą. W stresie i ekscytacji nietrudno bowiem zapomnieć o istotnych zagadnieniach. O co warto zapytać dewelopera? Poniżej znajdziesz spis ważnych pytań.
Zakup mieszkania od dewelopera – o co pytać? Kwestie własnościowe i związane z finansami
Przy zakupie mieszkania od dewelopera warto przeanalizować kwestie związane z własnością nieruchomości, sposobem jej finansowania i przyszłymi kosztami użytkowania. Pozwoli to uniknąć niespodzianek. O co więc pytać?
- Czy deweloper dysponuje niezbędnymi pozwoleniami i dokumentami? Chodzi m.in. o pozwolenie na budowę, projekt budynku, umowy o przyłączenie obiektu do sieci czy też świadectwo energetyki budynku. Dzięki temu zyskasz pewność, że inwestycja powstaje legalnie.
- W jaki sposób finansowana jest inwestycja? Deweloper może budować nieruchomość ze środków własnych lub pochodzących z kredytu bankowego. W obiegowej opinii za bardziej wiarygodny uznaje się podmiot, który realizuje przedsięwzięcie z własnych źródeł. Nie można jednak zapominać, że w drugim przypadku deweloper przechodzi skrupulatny proces weryfikacji w banku. Jeśli coś wzbudzi niepokój instytucji, podmiot nie otrzyma wsparcia. Na dodatek bank, który udziela kredytu, przez cały okres powstawania nieruchomości kontroluje etapy prowadzonych prac.
- Czy inwestycja jest obciążona hipoteką? Jeśli tak, wówczas trzeba zobowiązać dewelopera do wypełnienia formalności, które zwolnią Cię z odpowiedzialności za jego zobowiązanie. Należy też uzyskać zgodę banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie mieszkania.
- Czy deweloper dysponuje prawem własności działki? Jeżeli deweloper jest użytkownikiem wieczystym gruntu, a nie jego właścicielem, wówczas kupując nieruchomość, staniesz się współużytkownikiem gruntu. Rodzi to konieczność stosowania się do umowy użytkowania wieczystego, a tym samym ponoszenia określonych opłat.
- Na jak wysokie wydatki administracyjne trzeba się przygotować? Użytkowanie nieruchomości wiąże się z koniecznością wnoszenia opłat administracyjnych, np. związanych z utrzymaniem części wspólnych. Warto znać ich przewidywaną wysokość jeszcze przed zakupem mieszkania.
Powyższa lista to zaledwie niewielki wycinek pytań, które warto zadać deweloperowi, zanim podejmie się decyzję o zakupie mieszkania. Niemniej jest o tyle istotna, że pozwala uniknąć kłopotów związanych z własnością i finansowaniem nieruchomości. Dlatego warto mieć ją pod ręką na spotkaniu z deweloperem.