Czym palić w kominku – sprawdzone porady

palenie w kominku pallet
Palenie w kominku – najlepsze sposoby

Przychodzi taki czas w roku, kiedy jest zimno na dworze i musimy w jakiś sposób ogrzać swoje mieszkanie lub dom. W takim przypadku bardzo często korzystamy z ogrzewanie gazowego lub ogrzewania piecem. W dużych miastach możemy liczyć na tzw. ogrzewanie miejskie. Nie musimy się martwić o to, czym mamy ogrzać mieszkanie. Są jednak osoby, które preferują inne metody ogrzewania. Mowa tu na przykład o osobach, które mają w domu kominki. Wielu posiadaczy kominków zadaję sobie bardzo ważne i czasami trudne pytanie, czym najlepiej jest palić w kominku? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Drewno kominkowe – które wybrać?

Rodzajów i gatunków drewna jest bardzo dużo. Jednak nie każde będzie idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o palenie w kominku. Generalnie można powiedzieć, że do kominków nie używamy drewna z drzew iglastych. Powodem jest to, że posiadają one w sobie bardzo dużo żywicy. Przy spalaniu tego typu drewna wytwarza się dużo dymu i sadzy co może nie do końca odpowiadać właścicielowi kominka. Poza tym sadza lubi się osadzać w przewodzie kominowym, co również jest dużym problemem.

Skoro nie można palić w kominku drewnem z drzew iglastych to zostają nam drzewa liściaste. Cechy drzew liściastych są zupełnie odwrotne od iglastych. Tutaj mamy mało żywicy, samo drewno pali się dużo lepiej i nie tworzy aż tyle dymu i sadzy. Jak pewnie większość z nas słyszała, bardzo dobrym drewnem do kominka jest dąb i buk. Jest to twarde drewno, które jest również bardziej ekonomiczne, ponieważ daje więcej ciepła. Wysokokaloryczne drewno będzie z pewnością droższe, ale starczy na dłużej i nie będzie trzeba aż tak często dokładać do kominka.

Alternatywne sposoby

Istnieją oczywiście alternatywne sposoby palenia w kominku. Nie każdy będzie chciał męczyć się z drewnem, martwić się jego składowanie i tym czy jest wystarczająco suche. Nie ma co ukrywać, może się to okazać kłopotliwe, szczególnie u osób które nie mają za dużo miejsca na drewno wokół domu. Dla takich osób idealne okażą się inne metody palenia, które będą wygodniejsze w użytkowaniu.

Jedną z metod alternatywnych jest palenie w kominku pelletem.

Pellet do kominka

Bardzo dobrym rozwiązanie dla wielu posiadaczy kominków w domu, może być pellet do kominka. Wielu z was pewnie zastanawia się co to takiego jest pellet. W skrócie, są to sprasowane przez specjalną maszynę resztki drewna (trociny, kora, wióry i inne odpadki). Ostatecznie pellet dostajemy w postaci małych granulek, wielkości około 5mm. Warto zaznaczyć, że przy produkcji pelletu nie dodaję się żadnych środków chemicznych. Dlatego pellet jest uznawany za ekologiczne i przyjazne środowisku paliwo opałowe. Jeszcze jednym plusem jest to, że nie wytwarza dużej ilości popiołu, co przy codziennym użytkowaniu może okazać się zbawienne. Jest to jedno z lepszych rozwiązań jeśli chodzi o to czym palić w kominku.

Pellet do kominka jest dużo łatwiejszy przy użytkowaniu i składowaniu. Materiał do palenia dostajemy w małych najczęściej 15 kg workach, które możemy składować w piwnicy. Ważne tylko, aby było to miejsce pozbawione wilgoci.

Podsumowując, drewno do kominka wydaje się być dobrym pomysłem, jednak dla ludzi którzy cenią sobie wygodę oraz komfort użytkowania dużo lepszą opcją okazuję się być pellet. Jest to nowy produkt na naszym rynku, dlatego warto zainteresować się tą alternatywą.

Źródło: makopellets.pl

Dodaj komentarz