Aranżacja małej łazienki w bloku

mala_lazienka_w_bloku
Mała łazienka to aranżacyjne wyzwanie szczególnie dla osób, które posiadają mieszkanie w bloku. Odpowiednio zaprojektowana, może się ona jednak stać przestrzenią w pełni funkcjonalną i miłą dla oka. Jak urządzić łazienkę o niewielkim metrażu, by codzienne korzystanie z niej było czystą przyjemnością dla każdego z domowników?

Lustro i oświetlenie

Lustro to sprzymierzeniec wszystkich małych pomieszczeń. Nie tylko optycznie powiększy ono łazienkę, lecz również doda mu lekkości i sprawi, że będzie wyglądała ona na jaśniejszą i bardziej przestronną. W niewielkim pomieszczeniu pokusić można się o zawieszenie lustra w dużym formacie, na przykład na całej szerokości ściany.

W optycznym skorygowaniu łazienki pomogą nam również odpowiednio dopasowane lampy. Najlepsze rozwiązanie stanowić będą tutaj halogeny o regulowanym natężeniu światła i oświetlenie led, przy pomocy którego podświetlić możemy zarówno podwieszany sufit, jak i wannę czy dodatkowe półki lub zabudowy.

Stosownie dobrana kolorystyka

Aby łazienka wyglądała na większą niż w rzeczywistości, pokusić można się o zastosowanie sprawdzonych trików optycznych. Doskonale sprawdzą się tu jasne płytki w dużym formacie i fugą w tym samym kolorze. Brak wyraźnych łączeń pomiędzy kafelkami da wrażenie jednolitej płaszczyzny. Duże formaty płytek są aktualnie stosowane nie tylko jako okładzina podłogowa, ale również ścienna. Takie rozwiązanie jest bardzo nowoczesne i świetnie sprawdza się nawet w małych, blokowych łazienkach.

Odpowiednio dobrana ceramika sanitarna

W łazienkach o niewielkim metrażu dobrze sprawdzi się umywalka nablatowa lub wpuszczana w blat zamontowana na dedykowanym blacie lub niewielkiej szafce, które z powodzeniem wykorzystać można do przechowywania przyborów toaletowych, detergentów i innych niezbędnych akcesoriów. Aby ten element wyposażenia łazienkowego był wygodny w użytkowaniu, jego szerokość wynosić powinna minimum 45 cm.

Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiedniej miski wc. Praktyczne rozwiązanie stanowią krótsze modele misek wiszących o długości około 45 cm, które są bardzo praktyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Należy tu jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż zainstalowane są one na stelażu, który wymaga przytwierdzenia do ściany i obudowania płytami kartonowo – gipsowymi, a następnie płytkami ceramicznymi. Taka konstrukcja zająć może nawet 20 cm, lecz dzięki niej zyskujemy praktyczną, pojemną półkę. Jeżeli chcemy uzyskać mniejszą głębokość zabudowy, do montażu należy wybrać stelaż slim, takie rozwiązanie zajmie nawet o połowę mniej miejsca niż przy standardowej wersji stelaża do wc. Alternatywę dla wiszącej miski stanowi kompakt stojący o odpływie pionowym lub poziomym, który może stanąć bliżej ściany, nie zajmując dużo miejsca. Długość takich produktów wynosi przeważnie około 60 cm, lecz z uwagi na estetykę i innowacyjne systemy coraz rzadziej stosuje się tego typu rozwiązanie.

Funkcjonalna kabina prysznicowa

W przypadku małych łazienek w bloku, znacznie lepiej niż wanna sprawdzi się wygodna kabina prysznicowa. Aby optycznie powiększyć wnętrze, warto zrezygnować z brodzika, a odpływ umieścić w podłodze. Posiadacze wnętrz o ograniczonym metrażu rozważyć powinni także zakup modelu o transparentnych drzwiach, które nie przytłoczą łazienki i pozwolą wyeksponować dekoracyjną armaturę prysznicową. Zamiast drzwi uchylnych, warto zaopatrzyć się w ich wersję przesuwną lub harmonijkową, która nie wchodzi w przestrzeń łazienkową podczas otwierania drzwi. Takie rozwiązanie jest komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Jeśli chodzi o wielkość, w małych łazienkach najlepiej sprawdzą się kabiny w rozmiarze 80×80 cm, 80×90 cm lub 90×90 cm. Coraz częściej stosowaną alternatywą dla kabin natryskowych są drzwi prysznicowe, które możemy zaaranżować we wnęce lub kabiny typu walk-in, które oferują otwartą przestrzeń strefy prysznica.

Wiszące meble łazienkowe

W małych łazienkach w bloku niekiedy trudno wygospodarować przestrzeń na meble stojące. Świetną alternatywą dla nich stanowić będą wąskie, wiszące półki oraz szafki o lustrzanych frontach. Bardzo efektownie prezentować będzie się również zestaw meblowy skompletowany stylistycznie, w którego skład wchodzi szafka podumywalkowa oraz półsłupek lub słupek wiszący. Tego typu meble są zarówno estetyczne, jak i niezwykle pojemne – zmieszczą się w nich zarówno kosmetyki, jak i detergenty czy ręczniki.

Autor wpisu
Artykuł powstał dzięki uprzejmości Home 100 – sklepu z kompleksowym wyposażeniem łazienek.

 

Dodaj komentarz