Planując budowę domu wykonujemy zazwyczaj wiele projektów tego, jak ma wyglądać nasz dom zarówno zewnątrz, jak i w środku. Rysujemy nasz projekt na kartce lub w komputerze, rozmieszczamy poszczególne pomieszczenia, kalkulujemy, jak będzie najlepiej. Wszystko po to, by stworzyć, jak najwygodniejszą przestrzeń dla nas samych i dla naszej rodziny. Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest salon. Jest to zazwyczaj największe pomieszczenie w naszym domu. Pomieszczenie, które ma pełnić rolę reprezentacyjną. Gdyż w salonie będziemy przyjmować gości.
Dlatego zazwyczaj posiada on bogaty wystrój. Tak jest umeblowany, by był funkcjonalny i jednocześnie wprowadzał miły klimat. Tym bardziej, że sami również będziemy najczęściej przebywać w salonie podczas odpoczynku, oglądania telewizji, itd. Salon jest zazwyczaj usytuowany w centralnym miejscu domu. Wyróżnia się na tle naszego mieszkania w porównaniu z innymi pomieszczeniami. Bo na przykład zamiast drzwi posiada półkole, albo drzwi rozsuwane, czy przeszklone. Salony zdobyły sławę na szerszą skalę dopiero w dziewiętnastym wieku. I zaczęto je uwzględniać w budownictwie wśród zamożnych mieszczan. Wcześniej salony budowano tylko w pałacach barokowych. Obecnie trudno sobie wyobrazić domu, który pozbawiony byłby dużego pokoju zwanego salonem.
Dla osób przymierzających się do budowy domu ważne są wiadomości na temat: „10 ważnych kwestii przy urządzaniu salonu”. Niewątpliwie pierwszą z nich i decydującą jest styl, w jakim chcielibyśmy zaaranżować nasz salon. A stylów w aranżacji jest wiele. Od stylu minimalistycznego, który zakłada wyposażenie pomieszczenia jedynie w niezbędne meble i sprzęty, przy czym najlepiej, gdy są one luksusowe. Lecz nie jest to warunek. Gdyż wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Jest to wygodny styl zwłaszcza dla ludzi zapracowanych, bywających często poza domem. A tym samym nie mogących pozwolić sobie na przeznaczenie zbyt dużo czasu na utrzymanie porządku.
Styl minimalistyczny zakłada dużo wolnej przestrzeni, pozwala na swobodny przepływ energii i na swobodną komunikację w domu, gdzie nikt o nikogo się nie potyka. To styl bardzo odpowiedni nie tylko dla ludzi zapracowanych, lecz także dla osób chorych, osób starszych, czy osób niepełnosprawnych. Oferuje dużo wolnej przestrzeni i łatwość w utrzymaniu higieny w domu. Styl klasyczny, to także ciekawy sposób na aranżację salonu. Może być on połączony z innym stylem, np. nowoczesnym. Jest możliwe połączenie ze sobą dwóch odmiennych stylów i stworzenie bardzo ciekawej przestrzeni. Wówczas np. aranżacja może pozostać nowoczesna, a tylko pewne akcenty będą klasyczne.
Styl klasyczny ogólnie charakteryzuje się elegancją i posiada nutkę wykwintności pochodzącą z dawnych dworków szlacheckich. Elementami takimi może być na przykład podłoga ułożona z desek, albo tradycyjny kominek, czy położone tapety. Natomiast styl nowoczesny mogą posiadać meble, dodatki, kolory. Dla osób niezdecydowanych najbardziej odpowiedni będzie styl zbliżony do stylu awangardowego. Gdzie wszystkiego będzie po trochu. Najważniejsze przecież jest to, abyśmy czuli się dobrze we własnym domu.
Inną bardzo ważną rzeczą przy aranżacji pokoju jest to, komu ma on służyć ? Czy ma służyć jednej osobie, czy w grę wchodzi duża rodzina? Dla jednej osoby nie myślącej o założeniu rodziny salon nie musi stanowić ogromnej przestrzeni. Natomiast dla rodziny posiadającej dzieci lub rodziny wielopokoleniowej salon powinien posiadać większą przestrzeń. Niewątpliwie ważną rzeczą przy budowie domu, jak i przy aranżacji pomieszczeń są nasze zasoby finansowe. Dysponując nimi bez ograniczeń możemy stworzyć dla siebie idealną przestrzeń. Natomiast podczas ograniczonej liczby pieniędzy musimy wykazać się daleko idącą pomysłowością. I to przy aranżacji nie tylko salonu, ale także całego domu. Urządzenie domu z pomysłowością jest możliwe i przynosi bardzo pozytywne rezultaty, gdy osoba aranżująca dom posiada zmysł estetyczny.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Meble Diana.