Opinie ekspertów rynku nieruchomości o 2018 roku

Opinie ekspertów rynku nieruchomości

Według ekspertów w 2018 roku ceny mieszkań miały nie być wygórowane, kredyty w miarę tanie a oferty mieszkań zróżnicowane.

Jeden z ekspertów Jarosław Sadowski twierdził, że stopy procentowe w 2018 roku będą na rekordowo niskim poziomie i nie ulegną wzrostowi a odsetki z lokat bankowych czy obligacji skarbowych nadal miały mieć niskie zyski, jakie można byłoby otrzymać z wynajmu lokalu. Według Marcina Krasonia, analityka rynku nieruchomości Home Broker na początku roku miały pojawić się obniżki wywołane efektem statystycznym.  Dużo osób miało zdecydować się na tańsze mieszkania za sprawą programu MdM, których wybór miał się skończyć wraz z wyczerpaniem funduszy na program. Po zakończeniu programu ceny mieszkań miały się ustabilizować i sytuacja na rynku mieszkań miała być podobna jak w roku 2017.

Część specjalistów twierdziła, że nadal miała być możliwość finansowania raty kredytu z otrzymanego czynszu, jednak sytuacja w każdej chwili mogła ulec zmianie. 

Jakie mieszkania były proponowane przez specjalistów?

Propozycji mieszkań  było wiele. Według jednych ekspertów najczęstszym wyborem miały stać się  mieszkania małe i średniej wielkości ze względu na możliwość łatwiejszego wynajmu. Według innych o wyborze miała decydować głównie lokalizacja.

Popyt na wynajem mieszkania to nie wszystko. Pod uwagę brana miała być również jego wartość w dłuższej perspektywie. Coraz mniejsze zainteresowanie budzić miały stare kamienice, mieszkania w wielkiej płycie czy stare mieszkania z piecami gazowymi. Klienci coraz częściej mieli wybierać lokale nawet mniejsze ale w nowocześniejszym budownictwie, z podziemnym garażem.

A co z programem Mieszkanie Plus?

Adresatami programu byli ludzie, którzy z jednej strony mieli zbyt wysokie dochody i ulegali dyskwalifikacji z kolejki do mieszkania komunalnego, a z drugiej nie mieli oni szans na typowy kredyt na komercyjnych warunkach. Projekt Mieszkanie Plus miał ułatwić grupie docelowej przejście z mieszkanie wielopokoleniowego lub wynajmowanego na swoje własne lokum. Według Marcin Jańczuk, eksperta Metrohouse mieszkania wynajmowane w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem nie miały być na tyle atrakcyjne pod względem stawki czynszowej, żeby spowodowały lawinę zainteresowania. To, co mogłoby przyciągać to długoterminowy, stabilny wynajem.

Rok 2017 już się powoli kończy. Pozostaje pytanie, która z tych prognoz była najbliższa prawdzie ?

Artykuł został przygotowany przez redakcję Developer Wasilewski – mieszkania w Mońkach.

 

Dodaj komentarz