Do czego suszarka laboratoryjna z wymuszonym obiegiem powietrza?

suszarka laboratoryjna

Ważnym elementem wyposażenia każdego laboratorium jest odpowiedniej jakości suszarka laboratoryjna. Służy ona przede wszystkim do podgrzewania różnych substancji – chemicznych, suszenia elementów na przykład elektronicznych, szkła oraz jest wykorzystywana także przy innych pracach, które wymagają pracy w podwyższonej temperaturze.

Wybierając odpowiednią suszarkę, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania, wydajność urządzenia oraz jego energooszczędność, ponieważ w wielu laboratoriach będzie ono dość często eksploatowane.

Jak działa suszarka laboratoryjna?

Najczęściej suszarkę laboratoryjną wykorzystuje się w procesie szuszenia z tego powodu właśnie jest niezbędnym urządzeniem w pracowniach chemicznych, medycznych, fizycznych czy też biologicznych a także przemysłowych. Im bardziej wydajnego sprzętu potrzebujemy, tym większą uwagę powinniśmy zwrócić na jakość wykonania oraz oczywiście estetykę urządzenia. Nowoczesne suszarki spełniają surowe normy ISO 9001, dysponują elektronicznym panelem dotykowym i mają wbudowane porty USB i bezpośrednie podłączenie do Internetu. Oczywiście zabezpieczone są również przed przegrzaniem tj. przekroczeniem dopuszczalnej temperatury.

Grawitacyjny czy wymuszony obieg powietrza?

Na rynku znajdziemy modele, które wykorzystują różne technologie. Mogą być one również wyposażone na przykład w podwójne drzwi, dodatkowe czynniki jak port USB czy też obudowę ze stali szlachetnej. Większość modeli posiada również bardzo precyzyjne sterowniki, które pozwalają kontrolować temperaturę.

Najważniejszym jednak parametrem staje się rodzaj obiegu powietrza. Najczęściej w profesjonalnych suszarkach wykorzystuje się ten wymuszony. Przede wszystkim pozwala on utrzymać jednakową temperaturę w całej komorze tj. zapewnia jednorodność we wnętrzu komory. Dzięki tej właściwości z powodzeniem mogą być stosowane w aptekach, laboratoriach czy też w ośrodkach prowadzących wszelkiego rodzaju badania.W procesach nie wymagających jednorodności w komorze suszarki mogą być stosowane suszarki z grawitacyjnym obiegiem powietrza.

W przypadku suszania materiałów wrażliwcyh stosowane są suszarki  próżniowe, które do sterowania wykorzystują mikroprocesory, a przydatne funkcje takie jak na przykład opóźniony start czy też automatyczne wyłączenie pozwalają dokładnie zaplanować pracę. To nowoczesne i wszechstronne urządzenia, które wyróżniają się również kompaktową formą i dlatego właśnie sprawdzają się nawet w niewielkich laboratoriach.

W ofercie różnych producentów znaleźć można również większe suszarki laboratoryjne, które mają pojemność nawet do 1000 litrów. Wiele z nich dodatkowo jest wyposażonych w specjalne turbiny powietrza, które regulują jego przepływ, a tym samym wpływają na to, że utrzymuje się wewnątrz jednolitą temperaturę, która może sięgać nawet do 300°C – w każdym miejscu urządzenia.

Rodzaje suszarek

Na rynku dostępne są modele suszarek laboratoryjnych, które w  różny sposób wykorzystują cyrkulację powietrza do osiągania konkretnych rezultatów. Przy łatwo utleniających się substancjach oraz produktach, które są niestabilne termicznie najlepszym rozwiązaniem będą suszarki próżniowe. Przede wszystkim wykorzystywane są w laboratoriach farmaceutycznych, mikrobiologicznych, biotechnologicznych czy kosmetycznych, są efektywne, ale nie narażają próbek na zniszczenie. Suszarki z naturalnym obiegiem powietrza poza dokładnym działaniem ogrzewają materiały. Zapewniają łagodny przepływ powietrza i do minimum ograniczają ryzyko przesuszenia próbek. Dlatego właśnie świetnie sprawdzają się w laboratoriach, szpitalach, sterylizatorniach oraz aptekach.

Popularne suszarki z wymuszonym obiegiem powietrza wykorzystuje się do suszenia, podgrzewania oraz wszystkich innych prac badawczych, które wymagają podwyższonej temperatury. Ich najważniejszą zaletą jest to, że zapewniają równomierną temperaturę w każdym procesie. Przede wszystkim to najbardziej wydajne ze wszystkich rodzajów suszarek i najlepiej sprawdzają się, gdy trzeba wysuszyć próbki o wysokiej wilgotności. Poza tym znajdziemy również modele do bezpiecznego suszenia, które idealne sprawdzają się do suszenia lakierów i materiałów powłokowych zawierających rozpuszczalnik. Przede wszystkim działają bezpyłowo i bez silikonu oraz pozwalają uzyskać dokładną temperaturę oraz równo ją rozprowadzić.

Suszarka laboratoryjna w każdej postaci dostępna jest ofercie firmy Danlab.

Dodaj komentarz