Grzejniki łazienkowe – jak je wybrać?

grzejnik lazienkowy

Jeżeli mamy w planach remont naszej łazienki lub po prostu chcemy w niej coś zmienić – jednym z kluczy do sukcesu może być zdecydowanie się właśnie na nowe grzejniki łazienkowe. Co jednak powinniśmy wiedzieć zarówno o nich, jak i o ich dobieraniu, aby spełniły swoje zadanie?

Już na samym początku warto zaznaczyć – zdajemy sobie sprawę, że grzejnik powinien spełniać nasze etatystyczne wymagania, to rzecz oczywista. Pamiętajmy jednak o tym, że jego podstawowym zadaniem cały czas jest… ogrzewanie. Jeżeli nie będzie spełniał on tej funkcji, nie będziemy z niego zadowoleni. Nie dajmy więc od razu urzec się pięknym kształtom, pamiętajmy również o praktyczności! Nie chcemy chyba bowiem, aby w naszej łazience było po prostu zimno?

Pamiętajmy również, aby dobrze zastanowić się, czy nasz grzejnik nie powinien spełniać jeszcze więcej funkcji użytkowych. Jakich? Chociażby wieszanie – czy nie będziemy chcieli, aby to właśnie na nim spoczywały nasze ręczniki? Jeżeli tak, już na początku wracajmy na to uwagę, ponieważ w przypadku nie każdego modelu będzie to opcja wygodna.

Rodzaje grzejników elektrycznych

To kwestia, o której musimy wiedzieć, zanim zaczniemy poszukiwania idealnej opcji do naszej łazienki. Rodzaje grzejników, z którymi możemy się spotkać, to:

1) Suszarki elektryczne – idealne rozwiązanie, jeżeli w łazience posiadamy już inne źródło ciepłą, ponieważ same nie są w stanie dostarczyć go wystarczająco dużo. Zasilane są elektrycznie i oczywiście podnoszą temperaturę w łazience, służą, jak sama nazwa wskazuje, głównie suszeniu ręczników.

2) Grzejniki wodne – zacznijmy od tego, że sama konstrukcja wielu grzejników łączeniowych sprzyja temu, by również suszyć na nich ręczniki. Składają się one bowiem, często, chociaż nie zawsze, z dwóch pionowych kolektorów oraz większej liczbie pionowych rurek. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku grzejnik powinien dostarczać nam również ciepło. Jak sama nazwa wskazuje, grzejniki wodne ogrzewane są za pomocą goręcej wody i dobrze sprawdzają się np. w przypadku ogrzewania centralnego.

Do mocy grzejników przejdziemy jednak w dalszej części naszego artykułu.

3) Grzejniki elektryczne – w tym przypadku różnią się one sposobem ogrzewania. W tym wypadku nie jest wykorzystywana woda z centralnego ogrzewania, ale energia elektryczna. Sam grzejnik może być dzięki temu wykorzystywany przez cały rok i nie jest uzależniony od działania centralnego ogrzewania, pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie może znacznie wpłynąć na wysokość naszych rachunków z energię elektryczną.

4) Grzejniki wodno-elektryczne – łączą zalety dwóch poprzednich rozwiązań. Gdy korzystamy z centralnego ogrzewania, to ono jest wykorzystywane do ogrzewania naszej łazienki, jeśli jednak tak nie jest – zawsze możemy zdecydować się na włączenie ogrzewania elektrycznego. To rozwiązanie najbardziej uniwersalne i warto się nad nim zastanowić, zwłaszcza jeśli przewidujemy, że dodatkowe ogrzewanie samej łazienki może być nam potrzebne.

Moc grzejników łazienkowych

Nie możemy zapominać, że to właśnie ogrzewanie jest kluczowym zadaniem grzejników, które chcemy kupić. Nic więc nie powinno przyćmić nam tego, że w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się jaką moc powinny posiadać grzejniki, które spełnią nasze oczekiwania?

Przede wszystkim, na wstępie zakładamy, że budynek, w którym mieszkacie, jest dobrze ocieplony. Dodatkowo, standardowo przyjmuje się, że komfortowa temperatura w łazience powinna wynosić około 24°C i to właśnie nad jej utrzymaniem będziemy się zastanawiać. Jeżeli Wasze wymagania w tym zakresie są inne – nie zapomnijcie uwzględnić ich podczas swoich obliczeń.

Te zaś nie są trudne – możemy założyć, że w przytoczonym przypadku (wspomniana temperatura oraz dobre ocieplenie) na 1 m2 łazienki powinno przypadać 100W mocy naszego grzejnika.

Niestety, musimy również pamiętać o sytuacjach wyjątkowych.

„Jeżeli decydujemy się na grzejnik chromowany – pamiętajmy, że będzie on gorzej rozprowadzał ciepło od klasycznego, malowanego grzejnika. W takim wypadku warto zdecydować się na model o przynajmniej 20% większej mocy niż ta, która wyszła nam z naszych obliczeń.” podpowiada ekspert ze sklepu iTerma.pl, oferującego swoim klientom najwyższej klasy grzejniki łazienkowe, dostępne pod adresem http://iterma.pl/grzejniki-lazienkowe,c7.html.

Pamiętajmy również o tym, że suszenie na grzejniku ręczników czy części naszej garderoby sprawi, że i w tym przypadku pojawią się problemy z oddawaniem ciepła przez grzejnik. Miejmy to na uwadze i jeżeli jesteśmy pewni, że grzejnik będzie miał takie dodatkowe zastosowanie – również warto zdecydować się na model o większej mocy.

Twoje grzejniki na iTerma.pl

Jeżeli poszukujesz grzejników dla siebie, nie zapomnij odwiedzić sklepu i Terma.pl! Na stronie https://iterma.pl znajdziesz ogromny wybór grzejników wysokiej klasy, dostosowanych do Twoich potrzeb. Nie zapomnij sprawdzić również licznych promocji, które nierzadko sięgają nawet 50% ceny początkowej! Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam grzejniki, które spełnią w 100% Twoje oczekiwania i pozytywnie zaskoczą swoją ceną, jakością i designem!

 

Dodaj komentarz