Jak wybrać szafki do łazienki?

Szafki łazienkowe

Dla wielu osób wybór mebli łazienkowych nie należy do prostych. Trendy cały czas się zmieniają, same łazienki (zwłaszcza w mieszkaniach) nie są również zbyt duże, co często trudno jest zestawić z estetką z jednej strony, z drugiej zaś z praktycznością. Jak jednak wybrać szafki do łazienki i na co warto zwrócić uwagę, gdy poszukujemy tych najbardziej dla nas odpowiednich?

Na samym początku warto zastanowić się, czy mamy w planach zakup mebli w zestawie, czy też każdą z szafek chcielibyśmy zakupić osobno. Oba rozwiązania mają swoje plusy.

Meble w zestawie oczywiście będą do siebie pasować, same szafki będą się wzajemnie uzupełniały, jeżeli chodzi o ich funkcjonalność (jeżeli jedna będzie mniejsza, to jest sporo szansa, że inna nam to zrekompensuje), dodatkowo zestaw takich szafek powinien być tańszy, niż podobne meble kupione osobno. Niestety, w przypadku takiego rozwiązania mamy mniejsze możliwości dopasowania poszczególnych mebli do naszych wymagań, dla części osób też meble z zestawu mogą okazać się nudne. Dodatkowo – tylko część z mebli z zestawu może nam w 100% odpowiadać.

Gdy zdecydujemy się na zakup poszczególnych szafek osobno, pamiętajmy o tym, że wybór wszystkich niezbędnych elementów tworzonego właśnie kompletu zajmie nam trochę czasu a całość może kosztować więcej, niż meble w zestawie. Musimy też samodzielnie zadbać o to, aby meble pasowało i do siebie wzajemnie, i do łazienki. Mamy jednak większe szanse na wybór naprawdę oryginalnego zestawienia, zarówno pod kątem estetycznym, jak i również funkcjonalnym.

Dopasowanie

Musimy pamiętać, aby szafki, na które się zdecydujemy, pasowały do wnętrza łazienki. Zazwyczaj wiąże się to z np. stylowym dopasowaniem – nowoczesne meble będą pasowały do nowoczesnego wnętrza, klasyczne – do klasycznego. Jeżeli jednak nie interesują nas oczywiste rozwiązania – polecamy zastanowić się nad eksperymentami. Nie zalecamy jednak tych bardzo odważnych – po pewnym czasie mogą nas po prostu męczyć. Pamiętajmy, aby dobrać kolory do kolorów ścian, które nas interesują.

Praktyczność

Naszym zdaniem jest to kwestia kluczowa i nad nią powinniśmy spędzić najwięcej czasu podczas poszukiwania tych idealnych szafek (jak i innych mebli!) do naszej łazienki. Zadanie będzie tym trudniejsze, im mniejszą posiadamy łazienkę.

Przede wszystkim zastanówmy się, ile miejsca będziemy potrzebować w łazience, ile rzeczy będziemy trzymać w szafkach? Zawsze powinniśmy zdecydować się na rozwiązania, które oferują go więcej, niż potrzebujemy! Wszystko powinno być też pod ręką. Tutaj warto zastanowić się, ile kosmetyków będziemy chcieli trzymać np. przy lustrze/umywalce czy w okolicach wanny. Gdzie natomiast będą znajdowały się ręczniki czy chociażby środki piorące, jeżeli w naszej łazience znajdzie się również pralka?

Nie zapominajmy o wysokości szafek oraz miejscu na ich zawieszenie, zwłaszcza jeżeli w naszej rodzinie są dzieci, młodzież lub po prostu niskie osoby. Trzeba zadbać o to, aby wszystko była dostępne również dla nich i korzystanie z łazienki nie sprawiało im dyskomfortu.

Jeżeli natomiast posiadamy małe dzieci – już w tym momencie zastawmy się nad zabezpieczeniami, aby nie udało im się dostać np. do detergentów czy innej chemii przechowywanej w naszej łazience.

Podczas planowania nie zapomnijmy jednak o tym, aby po łazience dało się po prostu wygodnie przemieszczać. Nie bierzmy pod uwagę tylko siebie, ale również osoby (którymi mogą być np. nasi goście), którzy są zarówno wyżsi, jak i lepiej zbudowani, niż my sami.

Trwałość

Zakupując szafki do łazienki, pamiętajmy o tym, aby były one wytrzymałe – w końcu nie mamy w planach ich wymiany w ciągu kilku najbliższych lat. Warto zwrócić uwagę nie tylko na same materiał, z którego zostały wykonane. Sprawdźmy, czy zawiasy są wysokiej jakości, podobnie jak wygalają prowadnice i inne mechanizmy w szufladach. Większość z tych szafek będzie w końcu dość intensywnie użytkowana – pamiętajmy o tym!

Pamiętajmy również o tym, aby wszystkie szafki były odporne na wodę i wilgoć. Jeżeli decydujemy się na takie ze szkła czy z tworzyw sztucznych, nie będzie z nimi problemów. Jeżeli natomiast zastanawiamy się nad szafkami drewnianymi (które zazwyczaj są dość tanie i prezentują się naprawdę znakomicie), sprawdźmy, czy są one dobrze zabezpieczane przed działaniem wilgoci. Taką ochronę wykonuje się za pomocą np. wodoodpornego lakieru.

Gdzie kupić szafki łazienkowe?

Jeżeli już wiesz jak wybrać szafki łazienkowe i szukasz miejsca, w których naprawdę opłaca się ja kupić – koniecznie sprawdź ofertę sklepu OtoMeble.pl! Znajdziesz w nim naprawdę pokaźną ofertę szafek, zarówno tych stojących, jak i wiszących, dodatkowo wykonaną z różnych materiałów, w zależności od tego, które najbardziej Ci odpowiadają.

Dodatkowo, możesz liczyć na naprawdę niskie ceny i fachową obsługę, która pomoże i doradzi w razie potrzeby. Wszystko to sprawi, że wybór odpowiednich szafek do łazienki nie będzie aż takim trudnym zadaniem, do tego zasoby naszego portfela tak nie ucierpią!

Szafki łazienkowe

Dodaj komentarz