Powody, dla których warto postawić na Smart Home

smart home
Idea smart home skupia się na polepszeniu komfortu i bezpieczeństwa domowników i mimo, że jest z nami już od kilku lat, to stale się rozwija, proponując coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania. Mimo wszystko, nadal pozostaje niedoceniona przez dużą grupę osób, uznających urządzenia smart za zbędny luksus. Jak wygląda to w rzeczywistości: czy inteligentne systemy są tylko dla wybranych i jak wpływają na nasze życie?

Na inteligentny dom składa się szereg funkcjonalnych rozwiązań i instalacji, które zostają połączone w jeden system. Przeważnie jego bazę stanowią połączone instalacje oświetleniowo-elektryczne i grzewcze, ale podpiąć można do nich także linię telefoniczną, systemy audio oraz urządzenia alarmowe i wiele więcej. Dlaczego warto to zrobić i jakie korzyści niosą ze sobą systemy smart?

Większa wygoda to więcej czasu

Komfort to jeden z głównych powodów, dla których użytkownicy decydują się na skorzystanie z inteligentnych systemów. Zarządzanie nimi odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej, co oznacza, że sterować oświetleniem, ogrzewaniem oraz innymi systemami, można jedynie przy użyciu telefonu, tabletu lub komputera. Bardzo ważny jest fakt, że zostają one dopasowane do indywidualnych preferencji użytkownika, mogą także uczyć się jego nawyków. To z pewnością przekłada się na codzienny komfort. Dzięki możliwości zdalnego sterowania energią w naszym domu, nie musimy już martwić się o nieodłączone żelazko czy niezgaszone światło. Wygodę zyskują przy tym osoby, które mają trudności z poruszaniem się.

Bezpieczeństwo domowników- w trosce o bliskich

Bezpieczeństwo rodziny stawiamy zawsze na pierwszy miejscu, dlatego wiele urządzeń smart skupia się właśnie na jego polepszeniu, oferując przede wszystkim liczne czujniki. Wśród nich znajdują się m.in czujniki dymu, czadu czy nawet zalania, ale znajdziemy także bardziej standardowe propozycje, jak czujniki ruchu. Do tej grupy zaliczają się również wszelkie wideorejestratory oraz kamery z możliwością podglądu w trybie rzeczywistym. Teraz będąc nawet daleko od domu, możemy zobaczyć co dzieje się w naszym domu bądź na zewnątrz. Zdalne sterowanie światłem umożliwia także symulację obecności domowników, chociażby podczas wakacyjnych wyjazdów.

smart home2

Mniejsze rachunki- kontrola wydatków

Korzystanie z technologii smart home przekłada się jednocześnie na mniejsze wydatki. Jak to możliwe? Zyskujemy bowiem kontrolę nad wieloma urządzeniami jednocześnie oraz wgląd do codziennych czy tygodniowych statystyk zużycia energii. W związku z tym, możemy je lepiej zaplanować. Ponadto, dobrą funkcję stanowi personalizacja każdego z pomieszczeń w domu.

Nowoczesny dom- zgodnie z duchem czasu

Technologia smart home stale się rozwija i wykazuje praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy. Nasz system możemy poszerzać, w zależności od zapotrzebowania. To nie lada gratka dla osób, które interesują się tematem nowoczesnych technologii, ale i dla zupełnych laików. Systemy są tak proste w obsłudze, że z pewnością poradzi sobie z nimi każdy.

Idea smart home na dobre zagościła w naszym życiu i wszystko wskazuje na to, że będzie się rozrastać. Już teraz przynosi mnóstwo korzyści, zwiększając bezpieczeństwo domowników czy przekładając się na oszczędności. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania są obecnie dostępne, być może wybierzemy z nich coś dla siebie i stworzymy własną, kompleksową sieć.

Artykuł powstał we współpracy z PGE.

Dodaj komentarz