Czy warto korzystać z usług firm oferujących usługi dźwigowe?

usługi dźwigowe

W odejściu od państwowych przedsiębiorstw budowlanych coraz więcej firm znacznie redukuje swój park maszynowy. Posiadanie bowiem wielu urządzeń czy pojazdów wiążę się z olbrzymimi kosztami, a jednocześnie w przypadku zwłaszcza małych firm, ich wykorzystywanie ich incydentalne, co nie przekłada się na rentowność urządzeń i maszyn. Jednak czasami firma, aby wykonać zlecenie musi z nich skorzystać. W takim przypadku po prostu je wypożycza.

Dźwigi budowlane

Proceder ten tyczy się zwłaszcza tych najdroższych maszyn jak choćby dźwigi. Te są wykorzystywane zarówno przy mniejszych pracach, na przykład przy budowie bądź remoncie domu, jak i podczas większych działaniach na przykład przy budowie mostu czy wieżowca. Samo wynajęcie dotyczy tutaj nie tylko poszczególnej maszyny, ale też operatora, który ma potwierdzone kwalifikacje do jej obsługi. W niektórych przypadkach możemy sobie poradzić co prawda sami, ale jeśli pracę są wyjątkowo skomplikowane, to wynajęcie dźwigu z obsługą będzie najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Dodatkowo, kiedy wynajmujemy dźwig bez operatora, to nie zwalania nas z obowiązku, kierowania nim przez osobę, która będzie w stanie skutecznie obsłużyć maszynę i manipulować w odpowiedni sposób ładunkiem, czyli po prostu mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie takiego pracownika na określony czas budowy, doliczając podatki oraz składki do ZUS, może okazać się droższe niż wypożyczenie urządzenia z operatorem.

Jak wybrać dźwig budowlany

Znalezienie firmy, która oferuje nam takie usługi i od której możemy pozyskać dźwig, jest stosunkowo proste. Wystarczy wejść w odpowiednią wyszukiwarkę i wpisać do niej kilka kluczowych słów, definiujących nasze oczekiwania. Dodatkowo tą drogą możemy dokładnie zapoznać się z oferowanymi usługami i zapoznać się z cennikiem. Dokonując już samego wyboru firmy, warto zwrócić szczególną uwagę na ilość, rozmiary maszyn, jakie oferuje nam konkretne przedsiębiorstwo. Bardzo często na stronie można znaleźć zdjęcia wypożyczanych urządzeń. Dzięki temu będziemy już na wstępnym etapie selekcji wiedzieli, czy dana firma w ogóle posiada urządzenie, które jest nam niezbędne. Same urządzenia powinny też być oczywiście w dobrym stanie technicznym i posiadać wszelkie certyfikaty, które pozwolą nam być pewnym, że są one w stanie udźwignąć dany ciężar i wykonać określone przez nas pracę. Teoretycznie oczywiście możemy tutaj pełną odpowiedzialność zrzucić na osobę wynajmującą, ale co nam z tego, kiedy przez jakiś błąd, oddanie danego odcinka budowy opóźni się i to my będziemy musieli płacić odpowiednie odszkodowanie? Poza wszystkim im nowsza maszyna i w lepszym stanie technicznym, tym jest ona bezpieczniejsza. Dla nas i oczywiście samego obsługującego ją pracownika. Na koniec zapoznajmy się też wnikliwie z umową jaką zaproponuje nam firma wynajmująca maszynę. Większość przedstawicieli firm, podobnie jak w przypadku polaków biorących  kredyt w banku, nie czyta dokładnie umowy. To poważny błąd, który może mieć dla nas przykre konsekwencje, zwłaszcza gdy dojdzie do jakiegoś sporu na tle zapłaty czy zakresu obowiązku prac.

Artykuł powstał we współpracy z Heavy Lift

 

Dodaj komentarz